- Sporty Ekstremalne
- Fankluby
- Wydarzenia Sportowe
- Rekreacja
- Fitness
- Treningi
- Typy Podróży
- Porady dla Podróżnych
- Transport
- Przygotowania do Podróży
- Zakwaterowanie i Noclegi
- Cel Podróży
- Spotkania i Zjazdy
- Rozrywka
- Imprezy
- Kolekcjonerstwo
- Gry Komputerowe, Internetowe, Video
- Hobby
- Zabawki
- Rękodzielnictwo
- Nauka i Przyroda
- Gry i Karty

Jak korzystać z wyciągu orczykowego i talerzykowego?
Miska - specjalista Tipy.pl

Do wyciągów talerzykowych należy ustawiać się pojedynczo, do wyciągów z podwójnym orczykiem w parach. Traktujmy oczekiwanie w kolejce jako przerwę na odpoczynek oraz bądźmy grzeczni i sprawiedliwi w stosunku do innych ludzi czekających w kolejce (nie przepychajmy się, nie stawajmy komuś specjalnie z tyłu na nartach - nie utrudniajmy życia innym!). Pamiętaj - każdy w kolejce czeka tak samo jak ty. Nie jesteś tutaj jedyną osobą. Zatem jak widzisz kawałek wolnego miejsca przed kimś, kto stoi przed tobą to się nie pchaj tam - poczekaj, aż ta osoba podejdzie te kilka kroków. Zachowanie człowieka świadczy o nim samym.
Należy szybko podejść do miejsca podczepiania się. Kijki chwytamy ręką zewnętrzną w stosunku do wyciągu, drugą ręką chwytamy orczyk. Należy zwrócić uwagę czy narty są ustawione w kierunku trasy orczyka. Przy podwójnym wyciągu orczykowym każda z osób musi obrócić się do wewnątrz, aby móc złapać orczyk.
Na orczyku nie wolno siadać (on nas nie utrzyma)! Należy stać, delikatnie opierając się na orczyku. Kroki ślizgowe w kierunku trasy orczyka ułatwią nam najazd.
Narty powinny być równo obciążone przy otwartym prowadzeniu nart. Nie należy się kręcić ani schylać - dzięki temu będzie nam łatwiej utrzymać równowagę. Mogą wystąpić pewne trudności, gdy osoba jadąca z nami na wyciągu będzie dużo wyższa lub dużo niższa (głównie chodzi o wagę). Z tego powodu powinno się dobierać osobę, która pojedzie z nami wg wagi.
Jadąc na wyciągu należy zwracać uwagę na trasę, którą się poruszamy. Najbezpieczniej jest jechać po śladzie innych a nie zjeżdżać na boki.
Jeśli wywrócisz się na wyciągu, wówczas powinieneś jak najszybciej opuścić trasę wyciągu, aby nie blokować innym przejazdu.
Do zejścia należy przygotować się wcześniej. Sprawdzamy czy orczyk nie zaplątał się nam w ubranie itp. Jak już dojedziemy do celu, należy szybko puścić orczyk i ostrożnie przechodzimy w bok, aby zrobić miejsce dla narciarzy i snowboardzistów jadących za nami.
Powiązane porady
Podobne porady
Komentarze (2)
Na snowboardzie jest o wiele trudniej. Jeśli chcesz na snowboardzie wjechać na orczyku (zarówno ten T jak i talerzyk) to musisz się trochę nauczyć jeździć - na tyle, aby utrzymać równowagę i umieć trochę skręcać.
Na nartach jest łatwiej, jednak jeśli masz problem to poproś kogoś z obsługi ci pomógł. Wyciąg typu T umieszczają ci pod pośladkami, zaś talerzyk wkładają między nogi. Jeśli sam chcesz włożyć sobie talerzyk między nogi to ważne jest, abyś się dobrze ustawił. Czyli miejsce jak najbliżej orczyka i narty skierowane idealnie w kierunku trasy orczyka. Wówczas się odwracasz samym tułowiem za siebie i jak orczyk będzie tuż za tobą w zasięgu ręki to go łapiesz i szybko wsadzasz sobie między nogi (łapiesz go jedną ręką - w drugiej trzymasz kijki). Jak już go włożysz to łapiesz go jedną ręką, mniej więcej na wysokości piersi/brzucha i trzymasz dla zachowania równowagi w momencie szarpnięcia. Nie opierasz się na orczyku, nie siadasz, masz pozycje do zjazdu, kolana ugięte, golenie oparte na językach butów. Powinno ci się udać.
Dla snowboardzistów - krótsze ramię T wkłada się między nogi a raczej zaczepia o nogę przednią - orczyk nas ciągnie za przednią nogę.
Zwykle jakaś osoba pomaga przy wsiadaniu (jak nie pomaga to trzeba zawołać kogoś z obsługi, aby nam pomógł). Trzeba podejść i ustawić się na trasie orczyka (deską/nartami w kierunku jazdy), ktoś nam umieści za tyłkiem orczyk T i jedziemy. Jak nikogo nie ma do pomocy to trzeba to złapać jedną ręką i umieścić sobie pod pośladkami. Nie siadać na tym, nie opierać się zbytnio. Orczyk sam nas popcha.