wybuch jądrowy

Jak przetrwać katastrofę nuklearną?

KlemensKlemens - specjalista Tipy.pl
Niezależnie od tego czy katastrofa nuklearna grozi Tobie i Twojemu otoczeniu, czy nie warto posiadać wiedzę na temat tego, jak można radzić sobie ze skutkami promieniowania i jak się chronić przed opadami radioaktywnymi. Przecież nie chcemy 'drugiego Czarnobyla', kiedy to chmura radioaktywnego dymu dotarła nad nasz kraj. Wiedza na temat przetrwania katastrofy nuklearnej dzieli się na dwie kategorie. Po pierwsze, należy zdać sobie sprawę jak można uniknąć wystawienia się na opady radioaktywne. Co należy zrobić, aby udać się w bezpieczne miejsce. Jeśli to nie jest do końca możliwe, musisz rozważyć co możesz zrobić aby zminimalizować skutki działania promieniowania na Twoje zdrowie. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na temat radzenia sobie w tej wyjątkowej sytuacji.
1
Pomimo niszczycielskich skutków wybuchu reaktora w Czarnobylu w 1986 roku wielu ludziom udało się przetrwać tą katastrofę. Oczywiście wiele osób cierpiało na różne choroby spowodowane napromieniowaniem organizmu. Przeżyły one wybuch, ale zmarły wiele dni, miesięcy czy lat później z powodu efektów ubocznych napromieniowania. Wiele z tych osób żyje do dziś. Tak więc całkowite uchronienie się przed szkodliwym działaniem chmury odpadów radioaktywnych nie jest możliwe, ale możliwe jest życie z jej skutkami, o ile nie są one bardzo poważne.
2
Najbardziej istotnym krokiem prowadzącym do przetrwania katastrofy nuklearnej jest unikanie przebywania na obszarze jego wstępowania. Wiadomo, łatwiej powiedzieć niż zrobić. Ale jeśli masz rodzinę, która mieszka daleko od miejsca występowania promieniowania zapytaj czy możesz przyjechać na dłuższy czas. W czasie jazdy samochodem nie otwieraj szyb, na twarz załóż maskę ochronną lub przynajmniej chustkę.
3
Znajdź schronienie. Jeśli nie masz rodziny, do której mógłbyś wyjechać, a nie stać Cię na wyjazd i opłacanie hotelu poszukaj schronienia w piwnicy koniecznie w betonowym budynku. Jeśli w piwnicy znajdują się okna uszczelnij je dokładnie. Im głębiej znajduje się piwnica tym lepiej. A może w Twojej okolicy znajdują się schrony publiczne? Dowiedz się jak najwięcej na ten temat.
4
Zgromadź zapas wody. Wiadomo, że w sklepach będzie ona teraz bardzo drogocennym towarem. Ale mimo wszystko jest ona niezbędna do przeżycia. Zgromadź więc tak duże zapasy wody jakie się da.
5
Pamiętaj też o żywności. Najlepsza będzie jednak ta zamknięta hermetycznie, ponieważ żywność niezapakowana w ten sposób może być skażona. Puszki i paczki przed otworzeniem umyj dokładnie z wszelkiego brudu, również tego radioaktywnego.
6
Zawsze myj dłonie przed jedzeniem i piciem. Używaj wody z mydłem. Radioaktywne cząsteczki bardzo łatwo przenoszą się z miejsca na miejsce, a tym samym z łatwością mogą znaleźć się na naszym pożywieniu.
7
Pozostań w swoim schronie. Najlepiej jeśli będziesz mieć w nim dostęp do TV lub radia, aby kontrolować sytuację na zewnątrz.
8
Nasłuchuj ekip ratowniczych. Jeśli usłyszysz je wyjdź ze schronu i zgódź się na ewakuację. Zanim wyjdziesz owiń twarz grubą bandaną lub załóż maskę ochronną. Załóż też gogle na oczy. Wyjdź na zewnątrz, świeć lusterkiem, latarką, szklanką czym tylko masz, aby helikoptery Cię zauważyły. Jeśli helikopter Cię nie zauważy jak najszybciej wróć z powrotem do schronu i stamtąd nasłuchuj go ponownie.
?

Wskazówki
* Jeśli nie masz głębokiej betonowej piwnicy, udaj się do sąsiadów lub blisko mieszkających znajomych i poproś, aby Cię przygarnęli. Weź ze sobą swoje zapasy wody i żywności.

Strona 1 z 2

Powiązane porady

burza z piorunami

Podobne porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Ewiak
26.09.2016
To jest cenny materiał. Powinniśmy się przygotować na ten scenariusz. Księga Objawienia ostrzega: "I wyszedł inny koń barwy ognia, a siedzącemu na nim dano odebrać ziemi pokój, by się wzajemnie ludzie zabijali - i dano mu wielki miecz [w tym kontekście oznacza broń jądrową]. A gdy otworzył pieczęć trzecią, usłyszałem trzecie Zwierzę, mówiące: 'Przyjdź!' I ujrzałem: a oto czarny koń, a siedzący na nim miał w ręce wagę [żywność będzie racjonowana]. I usłyszałem jakby głos w pośrodku czterech Zwierząt, mówiący: 'Kwarta pszenicy [ok. litr] za denara [dniówka] i trzy kwarty jęczmienia za denara, a nie krzywdź oliwy i wina! [te gatunki odporne są na długotrwałą suszę]'" (6:4-6). Na razie możemy jednak jeszcze spać spokojnie. Wcześniej powrócić ma, występująca w roli "króla północy" - Rosja (Daniela 11:29a). Powrót Rosji w tym kontekście oznacza kryzys, który przyćmi Wielką Depresję. Rozpadnie się nie tylko strefa euro, ale też UE i NATO. Wtedy wiele krajów z dawnego bloku wschodniego powróci pod skrzydła Moskwy. To będzie już ostatni sygnał ostrzegawczy przed globalną wojną jądrową. Nie będzie to, ani Armagedon, ani koniec świata, lecz jak stwierdził Jezus - "początek bólów porodowych" (Mateusza 24:7,8; por. Daniela 11:29b,30a).