Kaktus Bożonarodzeniowy

Jak pielęgnować kaktusa bożonarodzeniowego (Szlumbergera)?
KamilaKamila - specjalista Tipy.pl

Najczęściej w okresie od końca października do grudnia w sklepach pojawia się w sprzedaży najwięcej kaktusów bożonarodzeniowych. Większość z nich jest już cała w pąkach lub kwiatach. Najlepiej wybrać takiego, który ma więcej pączków, wówczas będziemy mogli podczas świąt obserwować pojawiające się kolejne pięknie, delikatne kwiaty. Zanim zdecydujesz się na zakup kaktusa bożonarodzeniowego, powinnaś się jednak dowiedzieć jak go pielęgnować. Poniżej znajdziesz kilka porad jak to robić.
1
Kaktus bożonarodzeniowy lepiej rośnie w ziemi torfowej, niż zwykłej.
2
Kaktus powinien stać w jasnym, dobrze oświetlonym miejscu, ale nie w bezpośrednim nasłonecznieniu. W lecie, jeżeli chcesz go wystawić na zewnątrz, lepiej zapewnić mu ocienione miejsce.
3
Kaktus bożonarodzeniowy ma inne wymagania, niż tradycyjny kaktus. Przede wszystkim potrzebuje wody zawsze, gdy ziemia z wierzchu jest sucha (w przeciwieństwie do innych kaktusów).
4
Wodę do podlewania mieszaj z kilkoma kroplami nawozu do roślin domowych. Pamiętaj, aby nie przesadzać z podlewaniem. Jeżeli to zrobisz, pojawią się grzyby, które będą widoczne w postaci białych plam na liściach i na ziemi.
5
Zaprzestań podlewania tuż zanim pojawią się pąki. Jeżeli kupujesz kaktusa po raz pierwszy, nie podlewaj go do końca października.
6
Przycinaj kaktusa gdy sezon kwitnienia całkowicie się zakończy. Odrywaj dwa ostatnie liście z każdej gałązki łapiąc je w palce i "wyszczypując" lub ucinając nożyczkami. Przycinanie wpływa na to, że kaktus robi się bardziej "gęsty" przed następnym kwitnieniem i cała roślina rośnie dużo lepiej.
7
Kaktus Bożonarodzeniowy - pielęgnacja
Kaktusy lubią towarzystwo innych roślin domowych, za to nie lubią przesadzania.

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (14)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

viola
22.11.2016
Ja bym nie ryzykowała kaktusa na święta, dla mnie najlepszym rozwiązaniem jest gwiazda betlejemska. Jednoznacznie kojarzy mi się z Wigilią.
viola
22.11.2016
Ja bym nie ryzykowała kaktusa na święta, dla mnie najlepszym rozwiązaniem jest gwiazda betlejemska. Jednoznacznie kojarzy mi się z Wigilią.
tadzior
05.07.2015
pkt 5. "Zaprzestań podlewania tuż zanim pojawią się pąki."
powinien brzmieć "Bądź prorokiem"
an
21.11.2014
Nie wiem czy taki ładny ale dowcip jest śmieszny
Nie mam ale dowcip jest śmieszny
Trzy małżeństwa pojechały na wczasy nad morze. Zaraz po przyjeździe faceci chcieli iść nad morze poopalać się, a kobiety powiedziały, że tylko zrobią zakupy i zaraz do nich dołączą. Po godzinie idą nad morze, patrzą, a tu plaża naturystów. Jak okiem sięgnąć, leżą faceci z fujarami na wierzchu i opalają się, ale prawie wszyscy mają głowy przykryte gazetami, ręcznikami lub kapeluszami.
- Jak my teraz poznamy naszych chłopów - denerwuje się pierwsza z kobiet. - tylko fujary im widać, a jedna do drugiej taka podobna.
- To żaden problem- mówi druga - ja mojego Józka poznam po fujarze nawet za daleka. O, patrz, tam leży mój Józek, poznaję go.
- Co ty opowiadasz? - mówi trzecia - To nie jest twój Józek. Powiem ci więcej, on nie jest nawet z naszego osiedla!
ogrodniczka12
21.11.2014
To jest zygokaktus albo inaczej grudnik.
re
21.11.2014
Podlewać kaktus czy kaktusa?
Mr_Jack_
21.11.2014
Wbrew temu co tutaj napisano lepiej nie wybierać takiego egzemplarza który ma więcej pączków. Roślina ta wyjątkowo źle znosi nawet niewielką zmianę stanowiska, a co za tym idzie zmianę oświetlenia, szczególnie w okresie kiedy zawiązane są juz pąki kwiatowe. W związku z czym po przyniesieniu ze sklepu do domu pączki na pewno opadną. Najlepiej kupić ją wczesniej zanim jeszcze pojawia sie pąki, albo kiedy pąki sa jeszcze bardzo małe, tylko że na takim etapie trudno określić w sklepie jakiego koloru będą kwiaty. Pozdrawiam
amator
21.11.2014
A ja stosuję od lat bardzo skuteczną pielęgnację . Na wiosnę wystawiam go na balkon i wnoszę do domu jak temperatura spadnie do ok 2-4 stopni. Pięknie kwitnie w grudniu i powtórka w lutym, marcu
Zibi 61
21.11.2014
podczas kwitnienia lepiej nie przestawiać i nie przesadzać,moje kwitną nawet 3 razy w roku:luty,lipiec i koniec listopada,nie podcinam,nawóz w postaci pałeczek i woda cały czas w podstawce
renata67
21.11.2014
"Zaprzestań podlewania tuż zanim pojawią się pąki" i co?? kiedy ponownie podlewać??