Tutaj jesteś: Zdrowie > Choroby i Leczenie > Kości, Stawy i Mięśnie > Jak leczyć koślawość kolan?

Jak leczyć koślawość kolan?

Stopień trudności: trudne
, specjalista Tipy.pl
 3.5/5 (22 ocen)
Oceń 
Udostępnij

Koślawość kolan charakteryzuje się tym, że oś podudzia tworzy z osią uda kąt otwarty na zewnątrz. Mówiąc prościej oś kończyny dolnej nie tworzy linii prostej. Przy złączonych kolanach kostki wewnętrzne są nadmiernie oddalone od siebie i jest to więcej niż pięć centymetrów. Bardzo często koślawym kolanom towarzyszą wady stóp jakimi są stopa koślawa, lub płasko-koślawa. Tej wadzie bardzo często towarzyszy chód koszący.

1

Są różne przyczyny powstania koślawych kolan, ale najczęstszą przyczyną jest niewydolność mięśni odpowiedzialnych za prawidłowe utrzymanie kończyn dolnych. Do powstania tej wady może przyczynić się również nadwaga ponieważ kolana są zbyt mocno obciążone.


Bardzo zaawansowane koślawe kolana muszą leczyć specjaliści za pomocą specjalistycznych urządzeń i aparatów ortopedycznych, zaś koślawość o mniejszym stopniu zaawansowania można korygować poprzez wykonywanie ćwiczeń korekcyjnych. Celem tych ćwiczeń jest wzmocnienie takich mięśni jak czworogłowy uda, krawiecki, smukły, półścięgnisty, półbłoniasty i pasmo biodrowo-piszczelowe.


W przypadkach niewielkiej koślawości zaleca się dążenie do odciążenia stawów kolanowych np. przez zredukowanie masy ciała, unikanie pozycji stojącej przez dłuższy czas, dźwigania dużych ciężarów, podczas uprawiania sportu unikania pozycji rozkrocznej, unikania sportów które w sposób długotrwały obciążają kończyny dolne. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest uprawianie pływania ponieważ w wodzie dochodzi do odciążenia kolan, a mięśnie nóg pracują.


Poniżej przedstawiam kilka ćwiczeń na koślawość kolan, które można wykonać w domu.

Jak leczyć kolana szpotawe?
Jak czyścić uszy?
Jak leczyć plecy okrągłe?
Jak rozpoznać skoliozę?
2

Napinanie mięśnia czworogłowego uda.


Pozycja wyjściowa, siad prosty. Ćwiczenie polega na napinaniu mięśnia czworogłowego uda.

3

Nożyce pionowe.


Pozycja wyjściowa leżenie na brzuchu, ręce pod głową. Ćwiczenie polega na wykonywaniu nożyc pionowych z maksymalnie wyprostowanymi nogami.

4

Podnoszenie nóg.


Pozycja wyjściowa, siad głęboki na krześle, stopy maksymalnie zbliżone do siebie, a między kolanami należy umieścić np. małą poduszeczkę (lub inny przedmiot, który spowoduje powstanie przerwy między kolanami). Ćwiczenie polega na maksymalnym prostowaniu nóg połączone z zgięciem grzbietowym stopy. Na stopach można umieścić np. piłkę lekarską o wadze dopasowanej do możliwości ćwiczącego.

5

Przysiady.


Pozycja wyjściowa, swobodne stanie, stopy blisko siebie, a między kolanami poduszeczka. Ćwiczenie polega na wykonywaniu przysiadów.

6

Spychanie kolan w dół.


Pozycja wyjściowa, siad skrzyżny, dłonie swobodnie oparte na kolanach. Ćwiczenie polega na spychaniu dłońmi kolan w dół.

7

Wstawanie z siadu skrzyżnego.


Pozycja wyjściowa, siad skrzyżny, ramiona splecione na karku. Ćwiczenie polega na tym aby przejść do stania bez pomocy rąk.

8

Ćwiczenia należy wykonywać codziennie przez około dwadzieścia minut, po piętnaście powtórzeń w jednej serii.

Przeczytaj teraz: Jak udawać chorobę?
 3.5/5 (22 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (5)

Nie będzie widoczny na stronie
 
fizjo - 2016-05-09
jak można splesc ramiona na karku??? powodzenia
miszka - 2015-10-26
u mojej corki stwierdzono koślawośc kolan i niewiem co dalej... gdzie sie udać co zrobić jestem bardzo zaskoczona ta wiadomoscia. masakra!!!
tuniaawf - 2014-12-11
absolutnie nie jest wskazane wzmacnianie pasma biodrowo-piszczelowego, mięśnia dwugłowego uda, półścięgnistego oraz smukłego ponieważ w tej wadzie kolan są one już mocno skrócone, stąd najlepszą terapią dla tych mięśni będzie ich relaksacja poizometryczna lub stretching. Natomiast wzmocnić należałoby mięśnie przywodziciele oraz prosty uda.
adalberth - 2013-09-26
Dlaczego nikt nie pisze, że bardzo częstą przyczyną koslawosci kolan jest siedzenie dziecka pupa pomiedzy rozwartymi kolanami ze stopami na zewnatrz. Dzieci uwielbiaja tak siedziec. U mnie w rodzinie nikt na to nie zwracał uwagi, a teraz córka ma powazne klopoty z koslawoscia kolan.
adalberth - 2013-09-25
Dlaczego nikt nie pisze, że bardzo częstą przyczyną koslawosci kolan jest siedzenie dziecka pupa pomiedzy rozwartymi kolanami ze stopami na zewnatrz. Dzieci uwielbiaja tak siedziec. U mnie w rodzinie nikt na to nie zwracał uwagi, a teraz córka ma powazne klopoty z koslawoscia kolan.
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Nie jest łatwo utrzymać skórę niemowlaka w zdrowiu i czystości ponieważ przez większość czasu ma ono założoną...
Jak leczyć pieluszkowe zapalenie skóry?
Nie jest łatwo utrzymać skórę niemowlaka w zdrowiu...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.