- Medycyna Alternatywna
- Choroby Nowotworowe
- Stomatologia
- Zdrowie Rodzinne
- Zdrowie Psychiczne
- Ugryzienia i Ukąszenia
- Diety i Odżywianie
- Opieka Zdrowotna
- Zdrowie Publiczne i Bezpieczeństwo
- Operacje i Zabiegi

Jak leczyć płaskostopie?
Prawidłowo wykształcona stopa styka się z podłożem trzema punktami. Głowami pierwszej i piątej kości śródstopia oraz guzem piętowym. Posiada system łuków podłużnych i poprzecznych nazywanych również wysklepieniami, które są efektem prawidłowego napięcia mięśni stopy i podudzia. Wysklepienia te pełnią przede wszystkie funkcję amortyzującą podczas wykonywania różnych ruchów (bieganie, skakanie, chodzenie, itp.). Są to jakby resory rozciągające się pod wpływem zmieniającego się obciążenia. Stopa płaska charakteryzuje się obniżeniem łuków podłużnych i łuku poprzecznego, lub całkowitym ich opadnięciem co powoduje, że cała powierzchnia styka się z podłożem co całkowicie eliminuje funkcję amortyzującą stopy. Można również zauważyć zaburzenia w chodzie.

Leczenie stóp płaskich polega na stosowaniu różnych wkładek ortopedycznych. Można stosować również specjalistyczne obuwie ze specjalnie dostosowanym obcasem. W mniej zaawansowanych przypadkach stosuje się odpowiednie ćwiczenia korekcyjne i nakłanianie do prowadzenia odpowiedniego trybu życia. Chodzi tu przede wszystkim o utrzymywanie odpowiedniej masy ciała, tak by nie wywierać zbyt dużego nacisku na stopy. Oczywiście w każdym przypadku niezbędnym jest kontakt ze specjalistą. Niemniej jednak można wykonywać ćwiczenia korekcyjne w domu, które wzmocnią mięśnie odpowiadające za prawidłowe wysklepienie łuków stopy.
Ćwiczenia takie zatrzymują pogłębianie się wady oraz mogą spowodować jej wycofanie. Celem głównym tych ćwiczeń jest wzmocnienie wyżej wymienionych mięśni i likwidacja przykurczów. Oprócz ćwiczeń wskazane są również chodzenie i bieganie po zróżnicowanym podłożu (trawa, okrągłe kamienie), uprawianie sportu szczególnie pływania i narciarstwa.
Poniżej przedstawiam ćwiczenia na płaskostopie uporządkowanych, tak by obciążenie stóp stopniowo wzrastało.

Ćwiczenia należy wykonywać codziennie po piętnaście, dwadzieścia powtórzeń, przez około 20 minut. Należy unikać długotrwałego stania obciążającego stopę, dźwigania dużych ciężarów, skakania, dużych rozkroków w staniu, unikać niektórych sportów obciążających stopy takich jak np. piłka nożna, jazda na łyżwach.
Powiązane porady
Podobne porady
Komentarze (6)
"Należy unikać długotrwałego stania obciążającego stopę, dźwigania dużych ciężarów, skakania, dużych rozkroków w staniu, unikać niektórych sportów obciążających stopy takich jak np. piłka nożna, jazda na łyżwach."
Proszę mi powiedzieć jakim cudem narciarstwo jest wskazane, podczas gdy jazda na łyżwach już nie? Czy autor tekstu przeglądał badania łuku podłużnego stóp narciarzy?
W tekście mówi się o niewywieranie "zbyt dużego nacisku na stopy" i piętnuje skakanie. Dlaczego w takim razie bieganie jest zalecane?
Czy wykonywanie ćwiczeń w lekkim odciążeniu 20 min dziennie co daje 2h i 20min w ciągu tygodnia istotnie wpłynie na ukształtowanie stóp jeśli tydzień ma 168 godzin?
Czy autor myśli?
Nie polecałbym wkładek zakupionych w sklepie ortopedycznym.
To produkt zdjęty z wieszaka taki sam dla wszystkich.
Ze względu że każdy z nas ma inną stopę, i stopień korekty powinien być indywidualnie dobrany.
Polecam system wkładek Formthotics.
To indywidualnie formowane wkładki do stopy pacjenta z mozliwością korygowania ich w trakcie leczenia. utaj podaję namiar na mgr rehabilitacji Dawida Łukaszewicza.
Fizjofascia Gabinet Terapii Manualnej, 501 498 933 ul Grunwaldzka 519 B lok.5 Poznań .
Fachowo i rzetelnie podchodzi do każdego Pacjenta!!!