Glony w akwarium

Jak uniknąć glonów w akwarium?
Sooonia - specjalista Tipy.pl

Każdego właściciela akwarium prędzej czy później czeka walka z glonami. Niektóre typy glonów są naturalne i zdrowe, jednak ich nadmiar wygląda nieładnie i może okazać się niebezpieczny dla rybek i roślin w akwarium.
1
Co powoduje wzrost glonów?

Podobnie jak w przypadku każdej innej rośliny glony rozwijają się dzięki trzem podstawowym czynnikom: wodzie, słońcu i substancjom odżywczym. Jeżeli będą miały nadmiar któregoś z tych czynników, zaczną rosnąć błyskawicznie, podobnie jak chwasty rosną w ogrodach. Oczywiście nie możesz nie mieć wody w akwarium, ale za to możesz kontrolować ilość wpadającego do niego światła i odżywek pływających w wodzie. Poniżej znajdziesz kilka najczęstszych powodów zbyt dużego wzrostu glonów:


- zbyt długo zapalone światło,
- akwarium stojące w miejscu bezpośrednio wystawionym na działanie promieni słonecznych,
- zmiany w wodzie, spowodowane przekarmianiem rybek,
- używanie wody zawierającej wysokie stężenie składników odżywczych.

2
Jak uniknąć glonów?

Zapoznanie się z czynnikami, powodującymi wzrost glonów w akwarium to już połowa sukcesu. Tutaj znajdziesz wskazówki, mówiące Ci co robić aby uniknąć nadmiernej ilości glonów.

3
Zmniejsz użycie światła.

Nie umieszczaj zbiornika w miejscu wystawionym na działanie słońca nawet na krótką chwilę w ciągu dnia. Światło słoneczne może i na pewno spowoduje wzrost glonów. Jeśli używasz sztucznego światła, upewnij się, że nie jest ono mocniejsze niż powinno i że nie jest włączone dłużej niż 8 godzin dziennie. Jeśli chcesz mieć tego pewność używaj licznika, który będzie automatycznie włączał i wyłączał światło każdego dnia.

4
Rybki w akwarium
Wsypuj mniej pokarmu.

Większość właścicieli rybek przekarmia je, co powoduje zwiększenie poziomu fosforanów w wodzie. Wsypuj do akwarium małe porcje karmy i patrz jak rybki jedzą. Jeżeli całe jedzenie nie zostanie zjedzone w ciągu 5 minut oznacza to, że karmisz rybki zbyt dużą ilością pokarmu. Zawsze natychmiast usuwaj z akwarium resztki niedojedzonej karmy.

5
Wymiana wody.

Jednym z najprostszych sposobów, aby uniknąć nadmiernego wzrostu glonów jest regularna wymiana wody w zbiorniku. Wymieniaj 10 – 15 % wody w akwarium co tydzień, aby utrzymać składniki odżywcze w wodzie na niskim poziomie.

6
Korzystaj z wody ze znajomego źródła.

Sprawdź źródło, z którego pochodzi woda. Jeżeli ma wysoki poziom fosforanów powinieneś rozważyć użycie środków usuwających fosforany lub poszukać innego źródła wody. Warto również sprawdzić wodę pod kierunkiem poziomu azotanów, ponieważ w niektórych źródłach wody występuje ich duże stężenie. Nic nie da wymiana wody jeśli będziesz ją uzupełniać o składniki odżywcze.

7
Czyść akwarium.

Jeżeli zauważysz, że glony zaczynają rosnąć na ścianach zbiornika, kamieniach lub innych twardych powierzchniach akwarium, usuń je. Podczas wymiany wody, wymyj szkła, usuń kamienie i wyczyść je oraz odkurz żwirek.

8
Trzymaj w akwarium żywe rośliny.

Będą one wykorzystywać większość składników odżywczych zawartych w wodzie, dzięki którym tak dobrze rozwijają się glony. Mniej odżywek to mniejsza szansa dla rozwoju glonów.

9
Otocinclus - ryba glonożerna
Miej w akwarium ryby żywiące się glonami (glonojady).

Posiadanie ryb takich jak: grubowarg syjamski, Otocinclus czy popularny Plecostomus pomoże zredukować pewną ilość glonów w zbiorniku.

Strona 1 z 3

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Borygo
25.01.2017
Kolejny artykuł powielający stereotyp jakoby fosforany były odpowiedzialne za całe zło w akwarium. Ja u mnie poziom fosforanów mam ponad 2ppm i jakiś większych problemów z glonami mam. Dodam, że mam akwarium w stylu holenderskim i świecę 10 godzin i uważam, że to absolutne minimum w akwarium roślinnym, (chciałbym świecić 12 godzin tylko koszta energii elektr. mnie hamują, bo to 320 wat), więc generalizowanie, że trzeba świecić nie dłużej niż 8 godzin można włożyć między bajki. Taki artykuł z poradami od wójka "dobra rada" ;)