Tutaj jesteś: Święta i Uroczystości > Wielkanoc > Zwyczaje Wielkanocne > Jak obchodzić Wielkanoc?

Jak obchodzić Wielkanoc?

Stopień trudności: umiarkowane
, specjalista Tipy.pl
 3.9/5 (9 ocen)
Oceń 
Udostępnij

Wielkanoc jest największym, świętym dniem w kalendarzu Kościoła. Katolicka Wielkanoc jest radosną okazją do świętowania zmartwychwstania Chrystusa. Wielkanoc obfituje w tradycje i zwyczaje, zakorzenione głęboko w tradycji i kulturze. Tylko dwa dni po ciemności Wielkiego Piątku, nadchodzi najbardziej radosny dzień, Wielka Niedziela. Oto kilka podpowiedzi jak świętować Wielkanoc jako katolik.

1

Weź udział w Najświętszej Ofierze Mszy świętej w niedzielną Wielkanoc. Wigilia Paschalna jest niezwykle piękną liturgią, jeśli masz możliwość uczestniczyć w Mszy, trydenckiej Wigilii Paschalnej, jesteś bardzo szczęśliwy.

2

Odwiedź Matkę Zmartwychwstałego Zbawiciela. Idź do posągu Matki Boskiej w waszym kościele po zakończeniu Mszy świętej. Pomódl się do Matki Bożej, której syn umarł za nasze grzechy.

3

Przynieś kwiaty na groby wszystkich członków rodziny, przyjaciół i odmów modlitwę, za to, że są w niebie i rozpoczęli ich nowe, własne życie.

4

Zaplanuj ucztę. Po 40 dniach postu i pokuty, jest to niezwykły czas do świętowania i radości. Podaj rodzinie szynkę lub jagnięcinę ze wszystkimi ozdobami. Podaj wszystko na porcelanie i z kwiatami na stole.

5

Udekoruj swój dom. Dodaj do świątecznego ducha wiosną kolorowe serpentyny, krzyż z Jezusem Chrystusem, zdjęcia i obrazy z zmartwychwstania i inne dekoracje.

6

Świętuj nowe życie z Wielkanocnymi pisankami i wielkanocnymi prezentami dla swoich dzieci. Przygotuj dla nich małe koszyczki z łakociami, możesz również dodać coś religijnego (różaniec, katechizm).

Jak posiać rzeżuchę?
Jak zrobić dekorację wielkanocną – zajączek?
Jak zrobić baranka z masła, żeby odchodził dobrze od formy?
Jak zrobić jajka z tęczowej galaretki?
7

O Wielkanocy:


W dzisiejszych czasach, tempo życia spowodowało, że zarówno religijne, jak i świeckie tradycje nieco się zmodyfikowały. Dawniej świętowanie Wielkanocy zaczynało się już na 3 dni przed Wielkanocą, czyli w Wielki Czwartek. Niegdyś dzień ten był nazywany dniem pojednania z grzesznikami, w którym mają również miejsce uroczystości upamiętniające ustanowienie podczas Wielkiej Wieczerzy, sakramentów Kapłaństwa i Eucharystii.


W Wielki Piątek nastaje czas zadumy i skupienia. Nakazywany jest wtedy ścisły post oraz obchodzone są uroczystości upamiętniające śmierć Chrystusa na krzyżu. Wielka sobota to kolejny dzień przeznaczony na głęboką zadumę i adorowanie przez wiernych Najświętszego Sakramentu. Nie odbywają się w tym dniu msze święte, ale za to wierni udają się w tym dniu do kościoła, aby poświęcić wielkanocne potrawy, znajdujące się w koszyczkach.


Wielka Niedziela jest pierwszym dniem Świąt Wielkanocnych. Rozpoczyna się ona poranną mszą rezurekcyjną, która odnosi się do zmartwychwstania Chrystusa.


Drugi dzień świąt to Poniedziałek Wielkanocny inaczej znany jako Lany Poniedziałek albo Śmigus Dyngus, kiedy to panuje zwyczaj oblewania się wodą. Dzisiaj tradycje te nie są już ściśle podtrzymywane, a niektóre z nich odeszły już w zasadzie całkiem w zapomnienie, jak np. Wielkanocny Zajączek, który w niedzielny poranek przynosił prezenty w koszyczku i ukrywał je w różnych domowych zakamarkach, po to by rodzina wspólnie mogła czynić poszukiwania.

 3.9/5 (9 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (5)

Nie będzie widoczny na stronie
 
fghyh - 2016-03-24
Podaj rodzinie szynkę lub jagnięcinę ze wszystkimi ozdobami. ...ciesz sie, ze z twojej winy zabito zwierzeta... one cierpialy, zebys ty mogl sie nazrec
Kari - 2015-04-07
Mozecie sie smiac, albo nie, ale ludzie moga znalezc sie w roznej sytuacji zyciowej, w ktorej takie, wydawaloby sie idiotyczne i oczywiste porady, pomagaja dokonac obrzadku Wielkanocnego w razie, gdy w ich rodzinie zabraknie juz osoby, ktora brala za to wszystko odpowiedialnosc...
Wesolych Swiat, cieszmy sie ze Zmartwychwstania naszego Zbawiciela.
julka - 2014-04-30
Dziękuję za pomoc kto to zrobił!!
To jest śmieszne! - 2014-04-04
Ludzie kochani! Albo jesteś katolikiem, wierzysz w Boga i audentycznie czujesz potrzebę radowania się ze Świąt Wielkiej Nocy, albo nie czujesz tego piękna i wtedy na nic ci takie głupie porady.
Nie bądźmy hipokrytami.
pozdrawiam!
Kicia - 2012-04-05
U mnie obchodzi się podobnir.
Nie wiem jak u was, ale w moim przypadku, kiedy powietrze robi się nieco chłodniejsze, włosy stają się całkowicie...
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Te urocze, smakowite baranki to doskonały pomysł na imprezę urodzinową twojego malucha lub jako deser po wielkanocnym...
Jak zrobić baranka z pianek Marshmallows?
Te urocze, smakowite baranki to doskonały pomysł na...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.