Płaskostopie

Jak zapobiec płaskostopiu?
MariuszL - specjalista Tipy.pl

Prawidłowo wykształcona stopa składa się z trzech odcinków: palców, śródstopia i stępu. Posiada również system łuków podłużnych i poprzecznych nazywanych również wysklepieniami, które są efektem prawidłowego napięcia mięśni stopy i podudzia. Wysklepienia te pełnią przede wszystkim funkcję amortyzującą podczas wykonywania różnych ruchów (bieganie, skakanie, chodzenie, itp.). Są to jakby resory rozciągające się pod wpływem zmieniającego się obciążenia. Prawidłowo wykształcona stopa powinna stykać się z podłożem trzema punktami. Pierwszą i piątą głową kości śródstopia i guzem piętowym.

 

Stopa płaska charakteryzuje się tym, że w warunkach odciążenia do podłoża przylega większa jej część lub w poważniejszych przypadkach cała stopa styka się z podłożem. Jest to wada, która powoduje nie tylko nieprzyjemne dla oka zniekształcenia, ale również zaburza funkcje stopy, a w skrajnych przypadkach może powodować bolesność. Płaskostopie może również wprowadzić zmiany w sposobie chodu. Jest to najczęściej spowodowane niewydolnością bezpośrednio odpowiadających za wysklepienie stopy mięśni.

 

Płaskostopie może być wrodzone, lub nabyte. Oczywiście ciężko jest zapobiegać wrodzonym wadom stóp można je jedynie korygować w późniejszym stadium życia. Można natomiast uniknąć powstania stopy płaskiej nabytej. Profilaktyka przed rozwinięciem się takiej wady nie jest trudna ani nie wymaga jakichś dużych wyrzeczeń, czy nakładów finansowych. Wystarczy stosować się do poniższych zaleceń:

1

Utrzymuj odpowiednią wagę ciała. Zbyt duża masa ciała wywiera na łuki stopy nadmierny nacisk co prowadzi bezpośrednio do ich zmniejszenia a w końcu do całkowitego spłaszczenia.

2

Unikaj zbyt długiego stania z dużym obciążeniem - może to być ciężka torba z zakupami, czy plecak przeładowany książkami np. podczas oczekiwania na przystanku na autobus.

3

Podejmuj często aktywność fizyczną. Najlepiej uprawiać sporty w których mocno obciążone są kończyny dolne, a zwłaszcza stopy (piłka siatkowa, piłka koszykowa, piłka ręczna, narciarstwo, pływanie itp.)

4
Kobieta ubierająca buty

Zwracaj uwagę na buty jakie kupujesz dla siebie, a zwłaszcza jeśli kupujesz buty dla dziecka ponieważ jego stopa jest najbardziej podatna na powstanie tej wady. Buty powinny mieć odpowiednio dobrany rozmiar. Najlepiej było by gdyby posiadały dobrze wyprofilowaną anatomicznie wkładkę wewnętrzną, lub podeszwę co wymusi na stopie prawidłowe utrzymanie wysklepień.

5

Można również zakupić odpowiednio wyprofilowane wkładki, czy obcasy. Takie wkładki powinny znajdować się w każdym punkcie ze sprzętem do rehabilitacji.

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie