materace

Jak wybrać odpowiedni materac? Cz. 2

Oto druga część poradnika o wyborze komfortowego i zdrowego materaca. Pierwszą część, opisującą inne rodzaje materaców, znajdziesz klikając na odnośnik: Jak wybrać odpowiedni materac? Cz.1
1
Materac wodny

Zbawienny dla osób mających problemy z kręgosłupem oraz cierpiących na reumatyzm. Doskonale dopasowuje się do ciała, jednak jego podstawową wadą jest to, że może się przebić. Co prawda sypialnia nie będzie zalana, gdyż materac ten jest umieszczony w czymś w rodzaju ochronnej wanny, ale będzie go szkoda. W niektórych materacach wodnych istnieje możliwość ogrzania wody – rewelacyjne rozwiązanie na ciężką zimę. Zawierają one też przegrody, które nie pozwalają wodzie na swobodne przemieszczanie się, co bardzo poprawia komfort spania.
2
Materac piankowy

Jest higieniczny i dosyć odporny na odkształcenia, ale po dłuższym użytkowaniu może się na stałe wgnieść. Jego zaletą jest to, że ma dobre właściwości amortyzacyjne – jeżeli jedna osoba przewraca się na bok, druga tego nie odczuje. Na materacu sprężynowym sytuacja ma się zupełnie inaczej.
3
Przed kupnem materaca sprawdź jego twardość. Kiedyś popularna była opinia, że twarde materace są najlepsze dla kręgosłupa, ale obecnie wiemy już, że nie jest to prawdą, a zbyt twardy materac wręcz szkodzi, ponieważ uciska naczynia krwionośne i powoduje napięcie mięśni. Trudno sobie wyobrazić relaks i wypoczynek w takich warunkach, zwłaszcza, że po nocy spędzonej na zbyt twardym materacu będziesz tak samo zmęczony, jak przed pójściem spać.
4
Ceną akurat nie powinieneś się kierować. Materac to wydatek na lata i będzie miał bezpośredni wpływ na twoje samopoczucie każdego dnia, a także na stan twojego zdrowia. Lepiej więc dłużej na niego odkładać, niż kupić tańszy, ale nieodpowiedni.
5
Rozmiar, w przeciwieństwie do ceny, jest bardzo ważny. Powinien być dłuższy o co najmniej 20 cm, a jeżeli podczas spania zsuwasz się nisko na poduszce, to powinien być jeszcze dłuższy. Musi też być odpowiednio szeroki, abyś nie spadł z łóżka podczas przewracania się na drugi bok. Jeżeli wiercisz się podczas snu lub po prostu lubisz mieć dużo miejsca, wybierz materac podwójny.
6
Jeżeli jesteś alergikiem, wybierz materac z powłoką Actigard®, zabezpieczającą go przed przedostawaniem się do niego roztoczy i ich namnażaniem, a także przed osadzaniem się kurzu.
7
Podczas nocy często się pocimy, zatem materac powinien potrafić wchłaniać ten pot, ale jednocześnie odprowadzać go na zewnątrz. Niektóre materace mają nawet systemy kanalików odprowadzających wilgoć.
8
Przez zakupem po prostu połóż się na materacu i sprawdź, czy jest ci wygodnie. Połóż się na brzuchu, na plecach, przewróć na jeden i drugi bok. Usiądź na nim. Parametry to nie wszystko, trzeba też samemu przetestować go przed podjęciem decyzji.
Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (2)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Ambasador
30.10.2012
Witam!
Jeśli zależy nam na jak najłatwiejszym utrzymaniu czystości i świeżości materaca najlepiej wybrać taki model, który ubrany jest w pokrowiec z możliwością prania. Wśród oferowanych pokrowców można znaleźć takie, które można prać w temperaturze do 60°C oraz takie, które można wyprać w temperaturze 40°C. Na czystość i świeżość materaca wpływa jednak nie tylko możliwość wyprania pokrowca. Należy pamiętać również o regularnym odkurzaniu materacy, które jest bardzo dobrym sposobem na pozbycie się kurzu i roztoczy. Warto również zadbać o systematyczne odwracanie materaca o 180°, tak aby jego ewentualne „wygniatanie” następowało równomiernie z każdej strony. Wkład materaca jest zbudowany symetrycznie i dlatego takie odwracanie jest wręcz wskazane. Dodatkowo, jeśli kupiliśmy materac dwustronny, zalecamy co kilka miesięcy odwrócić go również na drugą stronę. Dobrym rozwiązaniem, zapewniającym lepszą ochronę materaca właściwego przed zniszczeniem, zabrudzeniem, a jednocześnie wydłużającym żywotność materaca, może być zakup materaca nawierzchniowego. Materace te mają zazwyczaj około 6-7 cm wysokości i nakłada się je na materac główny.
W razie dodatkowych pytań służę pomocą!
Ambasador Marki Hilding
Wiola
29.10.2012
Zakupiłam niedawno nowy materac. Nie był tani i chciałabym żeby służył mi jak najdłużej. Jak o niego dbać?