Aparat ortodontyczny na zęby

Jak dbać o zęby z aparatem?
Sooonia - specjalista Tipy.pl

Aparaty, druciki, sprężyny, gumowe paseczki oraz inne urządzenia mogą powodować osadzanie się na nich jedzenia i powstawanie kamienia nazębnego, który może prowadzić do powstania brzydkich przebarwień na zębach. Większość ortodontów zaleca szczotkowanie zębów zaraz po każdym posiłku czy przekąsce, używając do tego pasty z fluorem, po to aby usuwać jakiekolwiek pozostałości jedzenia, które mogły utknąć gdzieś w szczelinach aparatu ortodontycznego. Niektórzy ortodonci mogą również zalecić stosowanie płynu do płukania jamy ustnej z fluorem, gdyż płyn może dotrzeć do miejsc, do których nie dotrze szczoteczka.
1
Mycie zębów z aparatem
Wskazówki, dotyczące używania nitki dentystycznej i szczotkowania zębów z aparatem.

Jeżeli nosisz aparat ortodontyczny i chcesz użyć nici dentystycznej, wsuń krótką końcówkę nici w przestrzeń pomiędzy główny łuk drucika a górną część zęba, jak najbliżej dziąsła. Zastosuj delikatny piłujący ruch, po obu stronach dwóch zębów, pomiędzy którymi znajduje się nić dentystyczna. Uważaj, aby nie wykonywać zbyt gwałtownych ruchów czyszcząc zęby w okolicy głównego drucika. Zacznij szczotkowanie zębów, stosując do tego zwykłą szczoteczkę o miękkim włosiu. Szczotkuj każdy ząb, na który założony jest aparat z góry na dół, a następnie z dołu do góry. Następnie wymyj zęby specjalną szczoteczką interdentalną, czyli szczoteczką zaprojektowaną specjalnie do czyszczenia powierzchni zębowych znajdujących się pod aparatem ortodontycznych. Umieść szczoteczkę pomiędzy dwoma ogniwami aparatu i myj zęby z góry na dół i z dołu do góry. Wykonaj kilka posuwistych ruchów w każdym kierunku zanim przejdziesz do czyszczenia kolejnej szczeliny między aparatem a zębem. Powtarzaj wszystkie kroki do momentu, aż wyczyścisz wszystkie zęby.

2
Jakich potraw unikać podczas noszenia aparatu ortodontycznego?

Wiele potraw, które lubisz możesz wciąż jeść podczas noszenia aparatu ortodontycznego, ale w tym celu musisz pokroić je na drobniutkie części, tak aby łatwo było je przeżuć. Są jednak pewne produkty, których należy unikać podczas kuracji ortodontycznej, gdyż mogą one złamać lub poluzować aparat na zębach:


1. Twarde, trudne do pogryzienia produkty, takie jak np. jabłka czy bułeczki.
2. Jedzenie, które wymaga długiego żucia, np. toffi i karmel.
3. Kolby kukurydzy
4. Twarde precle, popcorn, orzechy i marchewki.


Dodatkowo nie należy jeść lodów i żuć gumy do żucia.

3
Jak dbać o retainery?

Za każdym razem, gdy szczotkujesz zęby, czyść także swój retainer (aparat retencyjny). Raz dziennie, a przynajmniej raz w tygodniu dezynfekuj aparat retencyjny poprzez namoczenie go w środku do czyszczenia protez. Do kubeczka pełnego ciepłej (ale nigdy gorącej wody) dodaj płyn. Dokładnie przepłucz retainer czystą wodą, zanim spowrotem założysz go na zęby.

4
Uprawianie sportów podczas noszenia aparatu ortodontycznego.

Noszenie aparatu nie ma wpływu na uprawianie sportów. Jeżeli trenujesz jakąś dyscyplinę, możesz ją kontynuować także w trakcie kuracji ortodontycznej. Jeżeli trenujesz sport, który niesie ze sobą ryzyko zostania uderzonym w szczękę, trzeba będzie zainwestować w specjalne ochraniacze na szczękę. Ochraniacze zrobione z trwałego plastiku zostały zaprojektowane specjalnie po to, aby móc je wygodnie dopasować nad aparatem i będą one idealnie chronić delikatną tkankę wewnątrz ust.

5
Co zrobić jeśli w aparacie ortodontycznym złamie się drucik lub uchwyt?

Złamane zawiasy lub wystające druciki mogą spowodować pewne niedogodności, ale rzadko wymagają natychmiastowego leczenia. Jednak pomimo tego, jeżeli wystąpi u Ciebie taka sytuacja, skontaktuj się ze swoim ortodontą, aby jak najszybciej naprawić problem. Natomiast jeżeli cierpisz na poważniejsze obrażenia jamy ustnej natychmiast zgłoś się po profesjonalną pomoc. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak przetrwać niektóre z najbardziej popularnych problemów, do chwili aż będziesz w stanie zobaczyć się ze swoim ortodontą.


• Poluzowane zawiasy. Zaaplikuj niewielką ilość wosku ortodontycznego aby tymczasowo dokleić poluzowany zawias albo nałóż nieco wosku na dany zawias, tak aby stworzyć pomiędzy nim a dziąsłem i innymi delikatnymi tkankami w Twojej jamie ustnej, coś w rodzaju poduszki. Zazwyczaj podczas pierwszej wizyty u ortodonty dostaniesz od niego specjalny wosk do aparatu.


• Poluzowane obręcze. Jeżeli wystąpi ten problem, obręcze trzeba będzie wymienić albo przytwierdzić raz jeszcze. Zabezpiecz obręcz i umów spotkanie z ortodontą, aby sprawę naprawić.


• Wystający lub złamany drucik. Użyj gumki, która znajduje się na końcu zwykłego ołówka, aby ułożyć drucik w nieco mniej uciążliwej pozycji. Jeżeli nie jesteś w stanie go usunąć, zaaplikuj niewielką ilość wosku ortodontycznego na wystający koniec drucika. Nie próbuj przecinać drutu, ponieważ możesz niechcący go połknąć lub wciągnąć do płuc. Jeżeli usta będą obolałe z powodu wystającego druciku, opłucz je ciepłą wodą z solą albo jakimś antyseptycznym płynem. Jakiś dostępny bez recepty środek przeciwbólowy może również zostać zaaplikowany na chore miejsce.


• Poluzowane separatory. Będą one musiały być założone raz jeszcze albo wymienione całkowicie jeśli zsuną się z zębów.

6
Inne problemy z aparatami ortodontycznymi.

Ponieważ aparaty i retainery ocierają się o wewnętrzną stronę jamy ustnej możesz być bardziej podatny na powstawanie owrzodzeń. Jeżeli taki problem się rozwinie Twój ortodonta lub dentysta może przepisać receptę na maść z kortykosteroidami i środki przeciwbólowe, które zredukują ból i podrażnienia oraz pomogą wyleczyć owrzodzenia.

Strona 1 z 3

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (2)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Agniesia2678
19.02.2014
W galeriach typu rossman można zakupić takie specjalne małe szczoteczki do szczelin między zębowych , koszt to jakieś 6 zł. Szczoteczki są wielokrotnego użytku , tylko wystarczy po każdym użyciu je umyć..
zenek50zenek
10.05.2013
nie należy jeść lodów podczas noszenia aparatu tyo jakiej jaja?