Tutaj jesteś: Dziecko > Nastolatki > Randki i Seks > Jak rozmawiać z nastolatkiem o seksie?
Jak rozmawiać z nastolatkiem o seksie?

Jak rozmawiać z nastolatkiem o seksie?

Stopień trudności: trudne
, specjalista Tipy.pl
 5/5 (1 ocen)
Oceń 
Udostępnij
Rozmowy intymne z dorastającymi dziećmi nie są łatwe, wymagają uczucia i przełamania pewnych barier. Nie należy jednak powierzać całkowicie edukacji seksualnej naszej pociechy szkołom, ponieważ niestety nauczyciele prowadzący zajęcia na temat wychowania do życia w rodzinie, często nie są do tego odpowiednio przygotowani i młody człowiek odczuwa niedosyt wiedzy, który uzupełnia poprzez rozmowy z „doświadczonymi” kolegami lub oglądając filmy dla dorosłych. Jeśli nie chcemy, aby nasze dziecko miało spaczony pogląd na sprawy intymnie i nie popełniało błędów, które mogą mieć wpływ na całe jego życie, powinniśmy wziąć sprawy w swoje ręce.
1
Słuchaj swoich dzieci i nie wyśmiewaj ich zainteresowania intymnością. Nawet jeśli twoja pociecha ma 13 lat i pyta się o seks, nie zbywaj jej zdaniem „jesteś za młody/a na takie tematy, porozmawiamy za kilka lat”. Możemy być pewni, że w takiej sytuacji do kolejnej rozmowy nie dojdzie, a dziecko poradzi sobie samo i nie będziemy mieli już wpływu na to, jakie decyzje podejmuje.
2
Gdy słyszymy pytanie o sferę intymną, powinniśmy po pierwsze docenić zaufanie, jakim zostaliśmy obdarzeni, a po drugie postarać się odpowiedzieć na pytanie najlepiej jak potrafimy.
3
Nieprawidłowe jest też dyskryminowanie dzieci ze względu na płeć. Zazwyczaj dziewczynki obdarzane są troskliwszą opieką w tym zakresie, niż chłopcy - dbamy przecież o to aby nasza panna „dobrze się prowadziła”. Chłopcy często pozostawiani są samymi sobie, bez względu fakt, że przecież w tym wieku nie myślą oni o niczym innym. Edukacje seksualną powinniśmy przeprowadzić zarówno z synem, jak i z córką.
Co jeść aby mieć lepszą pamięć?
Kompleksy nastolatków - jak z nimi walczyć?
Jak zrobić łuk z długopisu?
Jak wychować nastolatkę?
4
Jeśli jesteśmy bardzo oporni do takich rozmów, możemy poszukać odpowiednich artykułów, książek i filmów i podsunąć je nastolatkowi do przejrzenia. Taki wybrane przez nas materiały z pewnością będą dużo lepsze, niż informacje zaczerpnięte z kolorowych gazet dla młodzieży lub z Internetu.
5
Zawczasu przygotuj się do rozmowy, pomyśl czy będziesz tłumaczyć wszystko w oparciu o konkretne przykłady, zastanów się, co tak naprawdę chcesz przekazać i jak to zrobisz. Za późno już przecież na rozmowę o kwiatkach i pszczółkach, twoje dziecko oczekuje konkretów. Ważne jest poruszenie tematu antykoncepcji, ale też kwestii moralnej i związku miedzy seksem, a miłością.
6
Rozmowę najlepiej przeprowadzić w atmosferze spokoju. Dopilnujmy, aby nikt nam nie przeszkadzał, np. młodsze dzieci bawiące się obok lub przebiegające przez pokój na pewno nie pomogą w otwarciu się. Zapewnij młodego człowieka, że rozmowa pozostanie między wami i że może ci on zaufać. Przed rozmową zadbaj o odpowiednie nastawienie, pamiętaj, że jeśli ty będziesz spięty i niechętny do rozmowy, nastolatek to wyczuje i na pewno również nie otworzy się przed tobą.
7
Postaraj się zachować spokój, gdy usłyszysz coś, czego się nie spodziewałeś. Istnieje szansa, że nastolatek nieprawidłowo użył słów, a ty je źle zinterpretowałeś.
8
Nie staraj się zniechęcić młodego człowieka do seksu, a już na pewno nie zabraniaj mu kategorycznie kontaktów intymnych. Twoim zadaniem jest takie pokierowanie rozmową, aby nastolatek sam podjął prawidłowe decyzje.
 5/5 (1 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (0)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Depresja to jedna za najpopularniejszych chorób naszej cywilizacji. Ten globalny już dziś problem, dotyczy ponad 350...
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Pierwsza miłość to jedno z najpiękniejszych przeżyć w życiu. Rozmawiajmy z dziećmi o ich uczuciach, na pewno mają...
Jak rozmawiać z nastolatkiem o seksualności?
Pierwsza miłość to jedno z najpiękniejszych przeżyć...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.