rozmowa z nastolatką o seksie

Jak rozmawiać z nastolatkiem o seksie?

Rozmowy intymne z dorastającymi dziećmi nie są łatwe, wymagają uczucia i przełamania pewnych barier. Nie należy jednak powierzać całkowicie edukacji seksualnej naszej pociechy szkołom, ponieważ niestety nauczyciele prowadzący zajęcia na temat wychowania do życia w rodzinie, często nie są do tego odpowiednio przygotowani i młody człowiek odczuwa niedosyt wiedzy, który uzupełnia poprzez rozmowy z „doświadczonymi” kolegami lub oglądając filmy dla dorosłych. Jeśli nie chcemy, aby nasze dziecko miało spaczony pogląd na sprawy intymnie i nie popełniało błędów, które mogą mieć wpływ na całe jego życie, powinniśmy wziąć sprawy w swoje ręce.
1
Słuchaj swoich dzieci i nie wyśmiewaj ich zainteresowania intymnością. Nawet jeśli twoja pociecha ma 13 lat i pyta się o seks, nie zbywaj jej zdaniem „jesteś za młody/a na takie tematy, porozmawiamy za kilka lat”. Możemy być pewni, że w takiej sytuacji do kolejnej rozmowy nie dojdzie, a dziecko poradzi sobie samo i nie będziemy mieli już wpływu na to, jakie decyzje podejmuje.
2
Gdy słyszymy pytanie o sferę intymną, powinniśmy po pierwsze docenić zaufanie, jakim zostaliśmy obdarzeni, a po drugie postarać się odpowiedzieć na pytanie najlepiej jak potrafimy.
3
Nieprawidłowe jest też dyskryminowanie dzieci ze względu na płeć. Zazwyczaj dziewczynki obdarzane są troskliwszą opieką w tym zakresie, niż chłopcy - dbamy przecież o to aby nasza panna „dobrze się prowadziła”. Chłopcy często pozostawiani są samymi sobie, bez względu fakt, że przecież w tym wieku nie myślą oni o niczym innym. Edukacje seksualną powinniśmy przeprowadzić zarówno z synem, jak i z córką.
4
Jeśli jesteśmy bardzo oporni do takich rozmów, możemy poszukać odpowiednich artykułów, książek i filmów i podsunąć je nastolatkowi do przejrzenia. Taki wybrane przez nas materiały z pewnością będą dużo lepsze, niż informacje zaczerpnięte z kolorowych gazet dla młodzieży lub z Internetu.
5
Zawczasu przygotuj się do rozmowy, pomyśl czy będziesz tłumaczyć wszystko w oparciu o konkretne przykłady, zastanów się, co tak naprawdę chcesz przekazać i jak to zrobisz. Za późno już przecież na rozmowę o kwiatkach i pszczółkach, twoje dziecko oczekuje konkretów. Ważne jest poruszenie tematu antykoncepcji, ale też kwestii moralnej i związku miedzy seksem, a miłością.
6
Rozmowę najlepiej przeprowadzić w atmosferze spokoju. Dopilnujmy, aby nikt nam nie przeszkadzał, np. młodsze dzieci bawiące się obok lub przebiegające przez pokój na pewno nie pomogą w otwarciu się. Zapewnij młodego człowieka, że rozmowa pozostanie między wami i że może ci on zaufać. Przed rozmową zadbaj o odpowiednie nastawienie, pamiętaj, że jeśli ty będziesz spięty i niechętny do rozmowy, nastolatek to wyczuje i na pewno również nie otworzy się przed tobą.
7
Postaraj się zachować spokój, gdy usłyszysz coś, czego się nie spodziewałeś. Istnieje szansa, że nastolatek nieprawidłowo użył słów, a ty je źle zinterpretowałeś.
8
Nie staraj się zniechęcić młodego człowieka do seksu, a już na pewno nie zabraniaj mu kategorycznie kontaktów intymnych. Twoim zadaniem jest takie pokierowanie rozmową, aby nastolatek sam podjął prawidłowe decyzje.
Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie