meble, skórzane

Jak dbać o meble skórzane ?
wnetrzator - specjalista Tipy.pl

Jeśli zdecydowałeś się na luksusowe meble skórzane, musisz odpowiednio o nie zadbać, tak aby służyły ci przez wiele lat. Skóra, podobnie jak wino, im starsza tym bardziej szlachetna i elegancka.
1
O meble skórzane należy dbać podobnie jak o skórę rąk czy twarzy. Jest ona naturalnym produktem i wymaga stałego nawilżania i pielęgnacji. Zabiegi te zapewnią długie użytkowanie mebli skórzanych. Największym wrogiem skóry jest suche powietrze, które powoduje, że skóra staje się krucha i pęka. Najczęściej zdarza się to w pomieszczeniach gdzie wilgotność powietrza jest mniejsza niż 50%. Nie zawsze mamy wpływ na wilgotność powietrza, dlatego najprostszym sposobem zadbania o właściwą wilgotność mebli skórzanych jest odpowiednia pielęgnacja.
2
Meble skórzane należy smarować specjalnym środkiem do jej nawilżania, najlepiej pasuje do tego krem stearynowy. Częstotliwość ich nawilżania zależy od intensywności ich użytkowania.
3
Jeśli korzystasz z mebli skórzanych codziennie, dodatkowo w mieszkaniu jest ciepło, to takie meble skórzane konieczna trzeba konserwować co dwa miesiące. Jeśli z mebli korzystasz rzadko, co cztery miesiące.
4
Luksusowe meble skórzane należy też regularnie przecierać miękką wilgotną szmatką, najlepiej flanelową i odkurzać odkurzaczem. Ssanie odkurzacza podobnie jak zabieg kosmetyczny wyczyści poru w skórze i nada jej czysty wygląd.
5
Do mebli skórzanych nie należy stosować środków czyszczących niesprawdzonych producentów, można w ten sposób zniszczyć meble. Nie kupuj środków chemicznych zawierających naftę, rozpuszczalniki, lakier, terpentynę czy alkohol ponieważ substancje te niszczą naturalną, cienką warstwę ochronną skóry, przez co narazisz meble skórzane na odbarwienia.
6
Meble skórzane wymagają też odpowiedniego czyszczenia. Jasna skóra jest bardziej narażona na zabrudzenia, dlatego jeśli masz małe dzieci zastanów się czy warto wydać dużo pieniędzy i kupić meble skórzane.
7
Do czyszczenia mebli skórzanych nie należy używać rozpuszczalników, spirytusu, acetonu lub proszku do prania, nie można ich prasować ani suszyć suszarką czy przy farelce.
8
Świeże plamy lub zabrudzenia najlepiej natychmiast zetrzeć białym papierowym ręcznikiem. Nie można czekać aż substancja wchłonie się w skórę mebli. Papierowy ręcznik dodatkowo wchłonie wilgoć z zabrudzenia. Jeśli plama nie zniknie, zabrudzoną powierzchnię trzeba wyczyścić odpowiednim środkiem czyszczącym.
9
Tłuste plamy najlepiej od razu wytrzeć suchą szmatką i pozostawić do wyschnięcia. Tłuszczu nie czyścić wodą, ani żadnymi środkami czyszczącymi. Resztki tłustej plamy powinny wsiąknąć w skórę nie pozostawiając śladów.
10
Do czyszczenia mebli skórzanych najlepiej używać lekko wilgotnej flanelowej ścierki.
11
Jeśli meble są bardzo brudne, zakurzone, są na nich plamy z wina czy pisaków można wyczyścić je wodą ze zwykłym mydłem. Flanelową ściereczkę umoczyć w wodzie z mydłem i przetrzeć meble, jeśli po pierwszym czyszczeniu widać jeszcze plamy, należy zabieg raz jeszcze powtórzyć, a następnie to miejsce należy oczyścić gąbką zmoczoną w stearynie.
12
Należy unikać ubrań, pledów, koców, które farbują i zostawiają plamy na skórze. Wyczyszczenie ich z jasnej skóry jest praktycznie niemożliwe.
?

Wskazówki
* Zanim usiądziesz na meblach skórzanych upewnij się, że po czyszczeniu skóra wyschła.

!

Uwaga!
* Meble skórzane nie powinny być narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ponieważ skóra płowieje, pod wpływem słońca znacznie szybciej też wysycha i pęka.
* Mebli skórzanych nie należy stawiać zbyt blisko kaloryferów lub innych źródeł ciepła.

Strona 1 z 3

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie