Tutaj jesteś: Zdrowie > Choroby i Leczenie > Choroby Przenoszone Drogą Płciową > Jak leczyć świerzb?
Jak leczyć świerzb?

Jak leczyć świerzb?

Stopień trudności: umiarkowane
, specjalista Tipy.pl
 2.6/5 (16 ocen)
Oceń 
Udostępnij
Wydawałoby się, że człowiek XXI w. będzie wolny od „średniowiecznych”, a już na pewno „zeszłowiecznych” pasożytów, takich jak wszy czy świerzb. Okazuje się jednak, że mimo upływu czasu i niezależnie od rozwoju medycyny, problem ten dotyka wielu osób i niestety – wciąż jest dosyć powszechny. Żeby wyleczyć się ze świerzbu, potrzebna jest nie tylko terapia, ale i profilaktyka. Dlatego tak ważne jest zrozumienie w jaki sposób najczęściej dochodzi do zakażenia. Tylko taka wiedza pomoże nie tylko uwolnić się od tego uciążliwego pasożyta, ale również zapobiegać zakażeniom w przyszłości. Zaczynajmy więc..
1
Świerzb wywołują pasożyty, tzw. świerzbowce ludzkie. Ich ofiarą można paść bardzo łatwo: w hotelu na skutek zaniedbań w higienie (brudna pościel, ręczniki), przez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną lub przedmiotami będącymi w jej posiadaniu (dotykanie skóry zakażonego, stosunek seksualny, używanie wspólnych przedmiotów, ręczników, spanie w tej samej pościeli, korzystanie ze wspólnej łazienki). Jak więc widzisz, zarazić może się każdy, a okazji ku temu nie brakuje.
2
Osoba chora na świerzb odczuwa bardzo dokuczliwe swędzenie skóry. W miejscach zakażonych świerzbowcem pojawiają się charakterystyczne pręgi. Świerzb jest pasożytem ciepłolubnym, dlatego pręgi te obserwujemy najczęściej między palcami rąk, w okolicach pach i pachwin, a nawet pośladków. Obecność pasożyta może dawać również objawy alergiczne (wysypka, krostki) w miejscach bezpośrednio niezakażonych. Swędzenie nasila się pod wpływem temperatury, czyli najczęściej wieczorem, gdy po gorącej kąpieli kładziemy się spać do ciepłego łóżka.
Jak leczyć grzybicę pochwy domowymi sposobami?
Jak zatuszować malinkę?
Jakie są objawy egzemy?
Jak rozpoznać grzybicę paznokci?
Wskazówki
  • W ramach wsparcia w walce ze świerzbem zaleca się przyjmowanie ziół o działaniu przeciwpasożytniczym. Naturalny zestaw wyciągów z takich roślin znajdziesz na przykład w suplemencie Para Farm (do kupienia tutaj).
3
Gdy tylko zaobserwujemy u siebie objawy świerzbu, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Ponieważ jest to choroba zakaźna, przebadać powinny się również osoby znajdujące się w bezpośrednim otoczeniu zakażonego.
4
Świerzb leczy się zewnętrznie, nakładając na ciało substancje płynne lub w postaci maści (Crotamiton, maść Wilkinsona, Novoscabin). Smaruje się nimi ciało przez okres około 4-5 dni. Lekarz prawdopodobnie zaleci, abyś przed zastosowaniem leku wziął gorącą kąpiel, która ułatwi wchłanianie preparatu. Świąd powinien całkowicie ustąpić po kilku dniach od zakończenia terapii.
5
Niezwykle ważnym elementem jest również całkowite wytępienie pasożyta z otoczenia. Musisz wyprać pościel, bieliznę i ręczniki w temperaturze 90 stopni, bowiem tylko wysoka temperatura jest w stanie zniszczyć świerzbowca. Dla pewności wyprasuj wyprane rzeczy gorącym żelazkiem. Jeśli twojej bielizny nie wolno prać w wysokich temperaturach, dla bezpieczeństwa wyrzuć ją (lub szczelnie zabezpiecz i poczekaj 10 dni aż pasożyt zginie, a następnie wypierz ją w pralce). Dokładnie wypierz dywany, wyszoruj podłogi, wyczyść na mokro tapicerki i pościeraj meble. W sklepach dostępne są środki przeciwpasożytnicze, które pomogą ci wyplenić pasożyta z domu na dobre.
Wskazówki
  • W ramach wsparcia w walce ze świerzbem zaleca się przyjmowanie ziół o działaniu przeciwpasożytniczym. Naturalny zestaw wyciągów z takich roślin znajdziesz na przykład w suplemencie Para Farm (do kupienia tutaj).
Przeczytaj teraz: Świerzb - objawy, leczenie
 2.6/5 (16 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (2)

Nie będzie widoczny na stronie
 
nieznany - 2016-01-15
Witam! Brałam iwermektyne na świerzb i nie pomogło czy jest coś jeszcze takiego żebym się tego pozbył? Jestem obecnie w Czechach pomocy
ucz15417 - 2016-01-11
Znalazłam poradnik dzięki któremu pozbyłam się świerzbu w ciągu dwóch dni domowym sposobem :)
http://bit.ly/1PnSzct
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Świerzb to choroba zakaźna skóry wywoływana przez pasożyta o nazwie świerzbowiec ludzki. Najczęściej zapadają na nią...
Jakie są objawy świerzbu?
Świerzb to choroba zakaźna skóry wywoływana przez pasożyta o nazwie świerzbowiec...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.