Poker

Jakie są układy w Pokerze?

Poker jest jedną z najpopularniejszych gier hazardowych i sprawdzających nie tylko znajomość karcianych trików, ale też zdolności aktorskie graczy. Pulę gry można wygrać dzięki posiadaniu wysokiego układu w kartach lub skuteczne przekonanie innych graczy, że taki układ mamy. Poniżej znajdują się układy, opisane od najniższego do najwyższego:
1
Wysoka karta (high card), niektórzy pewnie nawet nie słyszeli o tym układzie ponieważ rzadko się zdarza, żeby żaden z graczy nie posiadał nawet pary. Jeśli jednak nastąpi taka sytuacja wygrywa gracz posiadający starszą kartę. Jeśli następuje remis, porównuje się kolejną co do wartości kartę i tak do skutku.
2
Para (pair), czyli para kart o takim samym nominale. Jeśli następuje remis i dwóch graczy ma parę, wygrywa ten którego para złożona jest ze starszych kart, jeśli i wtedy jest remis porównuje się najstarsze z pozostałych trzech kart.
3
Dwie pary (two pairs) – czyli po dwie pary kart o takich samych nominałach. W przypadku remisu decyduje to, która pasa jest starsza, a ostatecznie wartość pozostałej karty.
4
Trójka (Three of a kind) – zebranie trzech kart o takiej samej wartości, w przypadku gdy dwóch graczy ma trójki o wygranej decyduje wartość kart z których są złożone.
5
Strit (straight), jest sekwencją pięciu kolejnych kart, np. piątka, szóstka, siódemka, ósemka i dziewiątka. Sporny as może być ostatnią kartą w sekwencji (po królu), lub pierwszą (przed dwójką). Nie może natomiast występować po środku, np. układ: dama, król, as, dwójka, trójka nie jest stritem. Jeśli strita ma dwóch graczy, wygrywa ten którego sekwencja zaczyna się od wyższej karty niż przeciwnika.
6
Kolor (colour), czyli zebranie wszystkich kart w jednym kolorze, jeśli kolor występuje u dwóch graczy, porównuje się najstarsze karty.
7
Ful (full house) – posiadanie w kartach jednocześnie pary i dwójki. Jeśli układ taki ma dwóch graczy o rozstrzygnięciu decyduje wartość par z których składa się trójka.
8
Kareta (four of a kind), występuje gdy uda nam się zebrać cztery karty o takiej samej wartości. Jeśli wystąpi remis, decyduje wartość kart z których została złożona kareta.
9
Poker (straight flush), czyli najwyższy z możliwych układów, polega na uzbieraniu Strita w jednym kolorze, czyli sekwencji pięciu kolejnych kart z zachowaniem jednego koloru.
10
Tak naprawdę zdobycie układu jest połową sukcesu i zabawy, bo ta rozkręca się na dobre, gdy stawka zaczyna rosnąć razem z naszą niepewnością. Umiejętność manipulacji i rozgryzienia maski innych graczy jest ważna z tej gra. Same zasady nie są trudne i można je łatwo spamiętać, jednak sama gra wymaga już trochę wprawy i umiejętności.
Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podróż pociągiem
poker texas hold'em
tasowanie  kart

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie