Tutaj jesteś: Zdrowie > Zdrowie Rodzinne > Uzależnienia > Jak rozpoznać objawy alkoholizmu?

Jak rozpoznać objawy alkoholizmu?

Stopień trudności: umiarkowane
, specjalista Tipy.pl
 4.2/5 (5 ocen)
Oceń 
Udostępnij
Alkoholizm to choroba, która dotyka coraz większej części naszego społeczeństwa. Wbrew powszechnie panującym poglądom, nie jest to tylko problem ludzi mało zamożnych. Stres, problemy osobiste, coraz większe tempo życia - wszystko to może sprawić, że zechcemy uciec od rzeczywistości w alkohol. Bo przecież świat oglądany przez dno butelki wygląda zupełnie inaczej.. Gdy jednak alkohol zaczyna rządzić naszym życiem, interweniować trzeba natychmiast. Jak rozpoznać przełomowy moment i nie popaść w nałóg? Przeczytaj poniżej.
1

Objawy alkoholizmu to: • Niemożność ograniczenia wypijanego alkoholu

 • Odczuwanie silnej potrzeby lub przymusu sięgania po alkohol

 • Zmiana tolerancji na alkohol – wypicie tej samej ilości alkoholu, co kiedyś powoduje słabsze, niż poprzednio efekty

 • Pojawianie się problemów w relacjach międzyludzkich, w pracy, problemów związanych z finansami, co jest związane z sięganiem po alkohol

 • Picie w samotności lub w ukryciu

 • Odczuwanie fizycznych skutków uzależnia, tj. nudności, nadmierne pocenie się, drżenie rąk w okresach absencji

 • Zapominanie treści rozmów, przyrzeczonych zobowiązań, określane czasem jako „dziury w pamięci”

 • Spożywanie alkoholu staje się rytuałem, wykonywanym w określonych warunkach i w określonym czasie – jednostka staje się mocno zaniepokojona, kiedy ten rytuał zostanie zakłócony

 • Utrata zainteresowania czynnościami, hobby, które wcześniej było źródłem przyjemności

 • Drażliwość, kiedy zbliża się zwykła pora picia, zwłaszcza, jeśli alkohol nie jest dostępny

 • Trzymanie alkoholu w różnych dziwnych miejscach w domu, w pracy, w samochodzie

 • Wypijanie drinków “na raz”, zamawianie drinków z podwójnym alkoholem, celowe wprowadzanie się w stan upojenia, aby czuć się dobrze, lub picie aby poczuć się „normalnie”

Jak używać tamponów bez aplikatora?
Jak założyć tampon z aplikatorem?
Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu?
Jak leczyć czkawkę?
2
U ludzi nadużywających alkoholu mogą występować takie same symptomy, jak u osób w pełni uzależnionych. Jakkolwiek, jeśli nadużywasz alkoholu, ale nie jesteś uzależniony, możesz nie czuć przymusu picia. Możesz nie odczuwać fizycznych objawów absencji, ale nadużywanie alkoholu może powodować poważne problemy. Podobnie jak osoba uzależniona, możesz nie potrafić przestać sięgać po alkohol bez pomocy innych.
3

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się czy spożywany przez Ciebie alkohol nie przekracza normalnej dawki lub czy nie jesteś osobą uzależnioną, zadaj sobie następujące pytania: • Jeśli jesteś mężczyzną, czy kiedykolwiek wypijasz pięć lub więcej drinków w ciągu dnia? Jeden standardowy drink to: 0,4l piwa, 150ml wina lub 40ml spirytusu 80%

 • Jeśli jesteś kobietą, czy zdarza się, że wypijasz cztery lub więcej drinków w ciągu dnia?

 • Czy potrzebujesz drinka jak tylko wstaniesz?

 • Czy czujesz się winny temu, że pijesz?

 • Czy czujesz, że musisz ograniczyć ilości alkoholu, który spożywasz?

 • Czy czujesz zirytowanie, gdy inne osoby komentują Twoje nawyki spożywania alkoholu?


Jeśli odpowiedziałeś/aś „tak” nawet na jedno z tych pytań, możesz mieć problem z alkoholem.

4

Kiedy należy udać się do lekarza?


Jeśli uważasz że już nie kontrolujesz swojego picia, porozmawiaj z lekarzem. Zobacz się z nim nawet, jeśli uważasz, że nie jesteś alkoholikiem, jednak myślisz, że pijesz zbyt dużo lub alkohol powoduje problemy w Twoim życiu. Innym sposobem może być też rozmowa ze specjalistą zajmującym się takimi problemami lub grupa wsparcia jak np. Anonimowi Alkoholicy.

5
Ponieważ zaprzeczanie, że jest się alkoholikiem, jest bardzo charakterystyczne dla osób cierpiących na to schorzenie, możesz nie zdawać sobie sprawy z tego, że sytuacja wymaga leczenia. Możesz nie wiedzieć jak dużo pijesz i jakie problemy w Twoim życiu wywołuje nadużywanie alkoholu. Posłuchaj członków rodziny, przyjaciół lub współpracowników, gdy poproszą Cię o zmianę Twoich nawyków alkoholowych lub szukanie specjalistycznej pomocy.
 4.2/5 (5 ocen)
Oceń 
Udostępnij
 • Komentarze Tipy.pl (2)

Nie będzie widoczny na stronie
 
IzaRodyc - 2016-07-03
My sami rzadko widzimy wbłędy w naszych postawach, a w takich przypadkach najmniej. Zawsze jest "nie jestem uzależniony/a" itp. Ciężej cokolwiek dostrzec jeśli się mieszka albo żyje samemu. Ja również jako była alkoholiczka byłam w Ściejowicach na terapii. Również mogę ośrodek polecić. Miesiąc czasu i już nie myślałam o alkoholu. W moim przypadku odbyło się to też szybciej gdyż długo nie piłam jak niektórzy paręnaście lat. A i takich w tym ośrodku spotkałam. Grunt to chcieć się leczyć. www.osrodekwiosenna.pl
KrystianCzoch - 2016-06-08
Moje objawy były oczywiste, coraz częstsze piwka, whisky, wódka, zdenerwowanie kiedy ktoś mówił że pije za dużo, albo coś. Przede wszystkim wszystkim i sobie wmawiałem że nie mam problemu. To był najgorszy okres dla mojego zdrowia, strasznie się popsułem. Na całe szczęście rodzina wyciągnęła do mnie rękę i wysłała na terapię do ośrodka terapii uzależnień Wiosenna w Ściejowicach. To było najlepsze co mogli dla mnie zrobić i teraz jestem im wdzięczny. www.osrodekwiosenna.pl
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
<p>Całe nasze dni są wypełnione szeregiem pewnych nawyków i przyzwyczajeń. Jednak każde przyzwyczajenie można...
Jak zmienić swoje przyzwyczajenia?
Całe nasze dni są wypełnione szeregiem pewnych nawyków...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.