Wybór rakiety tenisowej

Jak dobrać rakietę tenisową?
MariuszL - specjalista Tipy.pl

Przed rozpoczęciem przygody z tenisem ziemnym należy zaopatrzyć się w odpowiednią rakietę. Rakieta tenisowa jest niewątpliwie najważniejszym elementem wyposażenia każdego tenisisty. Obecnie na rynku mamy do czynienia z bardzo szerokim asortymentem tego sprzętu w przedziale cenowym od około stu do około tysiąca złotych. Dobór rakiety tenisowej zazwyczaj budzi nieco wątpliwości, lecz jest to całkiem nieuzasadnione. Jak już wcześniej wspomniałem mamy bardzo szeroki wybór, istnieje wielu producentów tego sprzętu, jednak w ciągu ostatnich kilku lat firmy takie jak Wilson, Head, Babolat czy Prince zdobyły przewagę nad konkurencją. Popularność tych firm nie jest bezpodstawna, ponieważ oferują one sprzęt dobrej jakości. Potwierdza to również fakt, że najlepsi tenisiści na świecie używają rakiet właśnie tych firm.

 

Kupno rakiety jest to wydatek jednorazowy i graczom początkującym rakieta powinna wystarczyć na kilka lat, dlatego warto zainwestować w rakietę dobrej jakości i uznanej firmy, mamy wtedy pewność, że dostaniemy bardzo dobry sprzęt.

1
Dobór wielkość rączki:

Na początek wyjaśnienie dotyczące określania rozmiaru rączki. Tzw. metoda amerykańska określa obwód rączki cyframi od 0 do 5, natomiast metoda angielska w calach od 4 do 4 5/8.


Standardowe rozmiary rączek dla młodzieży i osób dorosłych to: 2 (4 i 1/8), 3 (4 i 3/8), 4 (4 i 1/2) i 5 (4 i 5/8). Najbardziej popularne rozmiary rączek to 3 i 4 (metoda amerykańska).


Ogólna zasada doboru rozmiaru rączki mówi, że końce palców dłoni nie powinny dotykać kłębu kciuka (zalecany odstęp to ok. 1 cm).


Młodzież oraz kobiety i mężczyźni o średnim i niskim wzroście (raczej krótkie palce) powinni wybierać rozmiary rączek 2 lub 3, zaś osoby wysokie (o długich palcach) 4 lub 5.

2
Wielkość główki:

Siła uderzenia jest związana między innymi z wielkością główki - rakieta z większą główką zapewnia większą siłę uderzenia i zwiększa powierzchnię kontaktu piłki z rakietą (zwiększa prawdopodobieństwo jej trafienia) jednak przy tym spada precyzja uderzenia. Obecnie w ofercie znajdują się rakiety o wielkości główki od 90 do 125 cali. Podsumowując rakiety z mniejszą główką poleca się graczom zaawansowanym, którym zależy na dobrej kontroli i precyzji piłki, natomiast rakiety z większymi główkami dla graczy początkujących i średniozaawansowanych.

3
Ciężar rakiety:

Na rakiecie zazwyczaj znajdują się symbole określające wagę rakiety M - średnia, L - lekka, SL - super lekka, XSL - extra super lekka.  • Cięższa rakieta daje większą moc uderzenia, stabilność oraz mniejsze przenoszenie drgań (wybierane przez graczy zaawansowanych).

  • Rakiety lżejsze wybierane przez graczy początkujących i średniozaawansowanych dają możliwość szybszego operowania nimi oraz czucia piłki.

4
Tatiana Golovin - tenisistka
Długość rakiety:

Standardowa długość rakiety dla dorosłych to: od 27 do 27,5 cala. Dłuższa rakieta zapewnia większy zasięg i nieco więcej mocy uderzenia natomiast krótsze większą dynamikę. Rakiety o długości poniżej 27 cali przeznaczone są dla dzieci.

?

Wskazówki
* Ważnym elementem rakiety tenisowej jest jej naciąg, największą wadą naciągu jest to, że trzeba go dosyć często wymieniać. Nie jest to jednak duży problem, ponieważ można znaleźć wiele punktów oferujących wymianę naciągu. Należy pamiętać by nie oddawać rakiety w „niepewne ręce”.
* Wiele sklepów ma w swojej ofercie tzw. rakiety testowe. W zasadzie przed podjęciem decyzji należy z tej oferty skorzystać ponieważ już po kilkudziesięciu minutach gry możemy stwierdzić czy rakieta nam odpowiada czy nie.
* Wybranego przez nas modelu warto poszukać w internetowych sklepach sportowych (porównaj ceny na Ceneo). Może to być okazja do kupienia go po znacznie obniżonej cenie.
* Raczej nie należy zwracać uwagi na wygląd zewnętrzny rakiety.

Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie