paranoja

Jak leczyć paranoję?
OlaSOlaS - specjalista Tipy.pl

Paranoja: zaburzenie psychiczne charakteryzujące się urojeniami prześladowczymi lub wielkościowymi. Jak w przypadku każdej choroby psychicznej, także i paranoję należy leczyć pod ścisłym nadzorem specjalisty - psychiatry. Jeśli chcesz bliżej zapoznać się z tematem, przeczytaj poniższy artykuł.
1
Spotkaj się z psychiatrą.

Jest to chyba najważniejszy krok ze wszystkich. Psychiatra może pomóc odnaleźć przyczyny paranoi. Możesz próbować leczyć się samodzielnie, jednak spotkanie ze specjalistą da Ci większą szansę na wyleczenie.
2
Rozpoznaj problem.

Nie można rozwiązać problemu, jeśli nie przypuszczasz, że go masz. Pamiętaj, że paranoja występuje najczęściej u ludzi, którzy mają problemy ze zdrowiem psychicznym (np. depresja) oraz u osób zażywających narkotyki (np. kokaina, heroina, ecstasy, itp.).
3
Spróbuj komuś zaufać.

Spróbuj utrzymać pełne zaufania relacje z osobą, którą dobrze znasz. To może być twoja mama, inny członek rodziny lub twój najlepszy przyjaciel. Jeśli czujesz, że nie możesz zaufać żadnej z tych osób, porozmawiaj z lekarzem. Lekarze przechodzą specjalne szkolenia, aby wysłuchać Twojego problemu i, w uzasadnionym przypadku, skierować Cię do psychiatry.
4
Nie próbuj leczyć się samodzielnie.

To może tylko pogorszyć sytuację, zwłaszcza, jeśli pacjent przyjmuje substancje, które są nielegalne (np. kokaina, heroina itp.). Tego typu środki są odpowiedzialne za powstawanie paranoi i nasilenie jej symptomów.
5
Uspokój się.

W chwilach, kiedy odczuwasz ekstremalny poziom paranoi i zaczynasz wpadać w panikę, po prostu się zatrzymaj. Skoncentruj się na oddychaniu i spróbuj myśleć o czymś przyjemnym, np. spróbuj przywołać w pamięci jakieś miłe wspomnienia. Jeśli to zawiedzie, spróbuj dokonać prostych obliczeń matematycznych w pamięci, na przykład ile to jest 13 razy 4, rozwiąż je, następnie pomyśl nad kolejnymi.
6
Prowadź pamiętnik.

Czasami paranoja może powstrzymywać Cię przed zaufaniem innym ludziom, nawet tym, których znasz całe życie. Możesz odczuwać z tego powodu wiele nieprzyjemnych emocji: poczucie winy, gniew, oburzenie.
Jeśli potrzebujesz uwolnić się od tych emocji i nie możesz o nich z nikim porozmawiać, zapisz je w dzienniku. Prowadzenie pamiętnika jest doskonałym sposobem na pozbycie się nagromadzonych emocji w sposób swobodny. Dzięki temu możesz mieć pewność, że tak długo jak będziesz trzymał swój dziennik w ukryciu, Twoje sekrety będą bezpieczne.
7
Pomyśl o innych.

Staraj się nie gniewać na osoby, o których myślisz, że są przeciwko Tobie (obgadują Cię, spiskują przeciwko Tobie). Pamiętaj: jeśli zaliczyłeś pierwszy krok, wiesz że masz problem. Spróbuj nie złościć się na ludzi, którzy starają się Ci pomóc, szczególnie na członków Twojej rodziny.
?

Wskazówki
* Naucz się z tym żyć. Paranoja jest chorobą długotrwałą, może być leczona latami, co także nie daje gwarancji, że całkowicie się od niej uwolnisz. Jeśli tak, musisz nauczyć się, jak sobie z nią radzić. Dzięki temu Twoje życie stanie się trochę łatwiejsze.
* Trzymaj się z dala od narkotyków i alkoholu. Możesz mieć wrażenie, że te środki Ci pomagają, ale to nieprawda. Sprawiają one jedynie, że Twoje zaburzenie się pogłębia.
* To, że cierpisz na paranoję, nie czyni Cię szaleńcem. Jeśli przypniesz sobie taką etykietę, Twoje poczucie wartości spadnie, co nie pomoże Ci w walce z problemem. Jesteś osobą z trudnościami. To wszystko.
* Naucz się medytować. To pomoże Ci się zrelaksować, gdy dopadną Cię paranoidalne myśli.
* Wykonuj ćwiczenia fizyczne i zdrowo się odżywiaj.

!

Uwaga!
* Jeśli zaczniesz miewać urojenia (np. że ktoś Cię śledzi), natychmiast szukaj pomocy.
* Swoje podejrzenia w stosunku do innych osób zachowaj w tajemnicy, dzieląc się nimi jedynie z psychiatrą. Nie krzywdź innych swoimi przypuszczeniami na ich temat.
* Nie kumuluj w sobie emocji. Sprawi to jedynie, że będziesz czuć się gorzej. Jeśli będziesz gromadzić w sobie wszystkie emocje, wkrótce same znajdą ujście. Lepiej porozmawiać o nich z kimś zaufanym.

Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (3)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Tomek
09.06.2016
Zgadzam sie z tym że paranoja polega na tym, że chory nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest chory i uważa, że to wszyscy są przeciwko niemu, nawet psycholog czy psychiatra. Znam to dokładnie bo przerobiłem temat w rodzinie. Osoba chora twierdzi że wszyscy wokoło sa chorzy.
Lita
02.02.2015
Co za totalna bzdura! Przecież istota paranoi polega na tym, że chory nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest chory i uważa, że to wszyscy wokół spiskują przeciwko niemu. Nigdy nie skorzysta z takich rad! Nigdy nie będzie chciał sieleczyć!
mr. paranoja
22.01.2013
nie przejmuj sie nie zniesonymi jajami. Wąchaj zapachy albo przygryz sobie policzek lub mocno sie uszczypnij. Takie impulsy wyrywają Cie z chorych myśli