- Medycyna Alternatywna
- Choroby Nowotworowe
- Stomatologia
- Zdrowie Rodzinne
- Ugryzienia i Ukąszenia
- Choroby i Leczenie
- Diety i Odżywianie
- Opieka Zdrowotna
- Zdrowie Publiczne i Bezpieczeństwo
- Operacje i Zabiegi

Jak leczyć paranoję?
OlaS - specjalista Tipy.pl

Jest to chyba najważniejszy krok ze wszystkich. Psychiatra może pomóc odnaleźć przyczyny paranoi. Możesz próbować leczyć się samodzielnie, jednak spotkanie ze specjalistą da Ci większą szansę na wyleczenie.
Nie można rozwiązać problemu, jeśli nie przypuszczasz, że go masz. Pamiętaj, że paranoja występuje najczęściej u ludzi, którzy mają problemy ze zdrowiem psychicznym (np. depresja) oraz u osób zażywających narkotyki (np. kokaina, heroina, ecstasy, itp.).
Spróbuj utrzymać pełne zaufania relacje z osobą, którą dobrze znasz. To może być twoja mama, inny członek rodziny lub twój najlepszy przyjaciel. Jeśli czujesz, że nie możesz zaufać żadnej z tych osób, porozmawiaj z lekarzem. Lekarze przechodzą specjalne szkolenia, aby wysłuchać Twojego problemu i, w uzasadnionym przypadku, skierować Cię do psychiatry.
To może tylko pogorszyć sytuację, zwłaszcza, jeśli pacjent przyjmuje substancje, które są nielegalne (np. kokaina, heroina itp.). Tego typu środki są odpowiedzialne za powstawanie paranoi i nasilenie jej symptomów.
W chwilach, kiedy odczuwasz ekstremalny poziom paranoi i zaczynasz wpadać w panikę, po prostu się zatrzymaj. Skoncentruj się na oddychaniu i spróbuj myśleć o czymś przyjemnym, np. spróbuj przywołać w pamięci jakieś miłe wspomnienia. Jeśli to zawiedzie, spróbuj dokonać prostych obliczeń matematycznych w pamięci, na przykład ile to jest 13 razy 4, rozwiąż je, następnie pomyśl nad kolejnymi.
Czasami paranoja może powstrzymywać Cię przed zaufaniem innym ludziom, nawet tym, których znasz całe życie. Możesz odczuwać z tego powodu wiele nieprzyjemnych emocji: poczucie winy, gniew, oburzenie.
Jeśli potrzebujesz uwolnić się od tych emocji i nie możesz o nich z nikim porozmawiać, zapisz je w dzienniku. Prowadzenie pamiętnika jest doskonałym sposobem na pozbycie się nagromadzonych emocji w sposób swobodny. Dzięki temu możesz mieć pewność, że tak długo jak będziesz trzymał swój dziennik w ukryciu, Twoje sekrety będą bezpieczne.
Staraj się nie gniewać na osoby, o których myślisz, że są przeciwko Tobie (obgadują Cię, spiskują przeciwko Tobie). Pamiętaj: jeśli zaliczyłeś pierwszy krok, wiesz że masz problem. Spróbuj nie złościć się na ludzi, którzy starają się Ci pomóc, szczególnie na członków Twojej rodziny.
Wskazówki
* Naucz się z tym żyć. Paranoja jest chorobą długotrwałą, może być leczona latami, co także nie daje gwarancji, że całkowicie się od niej uwolnisz. Jeśli tak, musisz nauczyć się, jak sobie z nią radzić. Dzięki temu Twoje życie stanie się trochę łatwiejsze.
* Trzymaj się z dala od narkotyków i alkoholu. Możesz mieć wrażenie, że te środki Ci pomagają, ale to nieprawda. Sprawiają one jedynie, że Twoje zaburzenie się pogłębia.
* To, że cierpisz na paranoję, nie czyni Cię szaleńcem. Jeśli przypniesz sobie taką etykietę, Twoje poczucie wartości spadnie, co nie pomoże Ci w walce z problemem. Jesteś osobą z trudnościami. To wszystko.
* Naucz się medytować. To pomoże Ci się zrelaksować, gdy dopadną Cię paranoidalne myśli.
* Wykonuj ćwiczenia fizyczne i zdrowo się odżywiaj.
Uwaga!
* Jeśli zaczniesz miewać urojenia (np. że ktoś Cię śledzi), natychmiast szukaj pomocy.
* Swoje podejrzenia w stosunku do innych osób zachowaj w tajemnicy, dzieląc się nimi jedynie z psychiatrą. Nie krzywdź innych swoimi przypuszczeniami na ich temat.
* Nie kumuluj w sobie emocji. Sprawi to jedynie, że będziesz czuć się gorzej. Jeśli będziesz gromadzić w sobie wszystkie emocje, wkrótce same znajdą ujście. Lepiej porozmawiać o nich z kimś zaufanym.