Kobiety pieką placki

Podstawy pieczenia ciast

Niby w książkach kucharskich i wszelkiego rodzaju przepisach, zawsze podana jest temperatura i czas pieczenia. Niemniej warto sobie przyswoić podstawowe wartości, dzięki czemu nie będziemy mieć później żadnych problemów, ani wątpliwości, a nasze cista zawsze będą udane i smaczne.
1
Cista kruche pieczemy w temperaturze 1800-200 stopni, przez ok. 20-30 minut, półkruche natomiast w temperaturze od 180 do nawet 220 stopni, przez 20-30 minut. Jeśli temperatura pieczenia będzie zbyt wysoka, tłuszcz się rozłoży i pogorszy się smak ciasta, a nawet jego wartość odżywcza. Zarówno przy kruchym jak i półkruchym cieście, zbyt mała temperatura sprawi, że masło i mąka zamienia się w coś w rodzaju zasmażki, w wyniku czego całe ciasto się rozleje i zdeformuje, a ostatecznie stanie się twarde i niesmaczne.
2
Pierniki pieczemy w 150-160 stopniach, przez ok.45-60 minut. Jeśli nie będziemy przestrzegać zalecanej temperatury i ustawimy zbyt niską, musimy liczyć się z tym że środkowa część ciasta i bakalie odpadną. Jeśli natomiast przesadzimy z temperaturą, urośnie tylko środek ciasta, a brzegi będą niskie i zanadto spieczone.
3
Ciasto francuskie pieczemy przez 15 do 30 minut, w temperaturze 250 stopni. Ciasto się dość łatwo przypala dlatego nie próbujmy przyśpieszyć procesu pieczenia zwiększeniem temperatury. W drugą stronę, zbyt niska temperatura sprawi, ze francuskie cisto się nie rozwarstwi i nie uzyska swojego charakterystycznego wyglądu.
4
Biszkopty powinno się piec w 160-180 stopniach, przez 15 do 30 minut. Gdyby temperatura była wyższa, ciasto nie zdąży wyrosnąć, podczas gdy jego wierzch będzie już przypieczony. Jeśli natomiast nie dogrzejemy pieca, biszkopt opadnie po wyjęciu z piekarnika, a nawet jeśli wydłużymy czas pieczenia pozostanie on suchy i niesmaczny.
5
Ciasto drożdżowe pieczemy 15 do aż 50 minut w temperaturze 160 do 180 stopni. Dokładne parametry zależą oczywiście od wielkości cista. Za ciepły piekarnik, może jedynie zniszczyć nasze ciasto, powstanie duży zakalec, i gruba spieczona skórka. Ciasto będzie niewyrośnięte i będzie bardziej przypominało kawałek deseczki niż pulchny, smaczny deser. Jeśli ustawimy temperaturę za wysoką, ciasto zacznie nam się wylewać z formy w piecu, a zaraz po wyjęciu opadnie. Również w tym przypadku musimy się liczyć z powstaniem zakalca. Jeśli natomiast będziemy trzymać blachę zbyt długo w piekarniku, cisto się wysuszy i straci dużo na smaku.
Strona 1 z 2

Powiązane porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

bmw
14.10.2012
ciasto pieczone w temp 1800stopni chyba by się spaliło