Tutaj jesteś: Komputery > Systemy Operacyjne > System Operacyjny Linux > Jak zainstalować ubuntu na maszynie wirtualnej?

Jak zainstalować ubuntu na maszynie wirtualnej?

Stopień trudności: umiarkowane
, specjalista Tipy.pl
 4.7/5 (14 ocen)
Oceń 
Udostępnij
Maszyna wirtualna jest idealna do testowania nieznanych programów czy systemów operacyjnych. Wszystkie odwołania programu uruchomionego w maszynie wirtualnej są przenoszone wprost do sprzętu dlatego program uruchomiony w maszynie wirtualnej „myśli”, że działa na prawdziwym sprzęcie. Minusem korzystania z maszyny wirtualnej jest mniejsza wydajność niż w przypadku sprzętu rzeczywistego. Instalacja sytemu operacyjnego na maszynie wirtualnej przebiega w taki sam sposób jak w przypadku sprzętu fizycznego dlatego bez obaw można testować różne ustawienia i sprawdzać nieznane systemy operacyjne, aby później ewentualnie bez większych problemów zainstalować na stałe na naszym komputerze. Poniżej przedstawiam kilka wskazówek, które powinny być pomocne przy instalacji sytemu ubuntu. Ubuntu jest to obecnie najbardziej popularna desktopowa dystrybucja LINUX-a. Ubuntu powstało na bazie Debiana i jak większość dystrybucji LINUX-a jest systemem darmowym. Do instalacji Ubuntu na maszynie wirtualnej polecam użyć programu VirtualBox, jest to darmowy program rozwijany przez firmę ORACLE.
1

Na początku należy pobrać program VirtualBox ze strony producenta „http://www.virtualbox.org/wiki/Downloads”.

2
Po pobraniu instalujemy program z domyślnymi ustawieniami i uruchamiamy go.
3
Po uruchomieniu programu z menu wybieramy „Maszyna” i klikamy „Nowa”. Pojawia się kreator tworzenia nowej maszyny wirtualnej.
4
Klikamy „Dalej”, w kolejnym oknie wpisujemy nazwę maszyny wirtualnej, w polu „Typ systemu operacyjnego” wybieramy System operacyjny „LINUX”, Wersja „Ubuntu”, wybieramy wielkość pamięci, która ma być przydzielona maszynie wirtualnej, następnie zaznaczamy „Stwórz nowy wirtualny dysk twardy” i klikamy dalej. Pojawia się kreator tworzenia nowego dysku.
5
Klikamy „Dalej”, zaznaczamy „Dynamicznie rozszerzany obraz”, klikamy „Dalej”, w polu „Ścieżka” wybieramy gdzie ma być zapisany dysk twardy, a w polu „Rozmiar” wybieramy maksymalny rozmiar wirtualnego dysku twardego, klikamy „Dalej”, „Zakończ” i jeszcze raz „Zakończ”. Maszyna wirtualna jest już gotowa do uruchomienia i można przejść do instalacji.
Jak rozszerzyć partycję systemową Windows 7?
Jak zainstalować czcionkę do Worda?
Jak zainstalować czcionkę XP / Vista / Windows 7?
Jak przeinstalować Windows XP?
6
Uruchamiamy maszynę wirtualną, która została stworzona wcześniej dwukrotnie na nią klikając, pojawi się asystent pierwszego uruchomienia wybieramy „Źródło nośnika” (wybieramy napęd z którego będziemy instalować Ubuntu) i klikamy „Zakończ”.
7
Przechodzimy do instalacji systemu. Wybieramy język instalacji i wybieramy „Instalacja Ubuntu”.
8
Po chwili pojawi się wybór języka klikamy „Dalej”, wybieramy miasto „Warsaw” i klikamy „Dalej”, wybieramy układ klawiatury i klikamy „Dalej”.
9
W oknie „Przygotowanie miejsca na dysku” pozostawiamy ustawienia domyślne i klikamy „Dalej”. W następnym oknie wprowadzamy swoje dane, hasło i nazwę komputera, klikamy „Dalej”, na końcu klikamy „Zainstaluj”. Instalator rozpocznie swoją pracę i przejdzie do instalacji sytemu (może to zająć kilkanaście minut).
10
Po zakończeniu instalacji komputer zostanie uruchomiony ponownie, a system jest gotowy do testowania. Należy pamiętać, że na maszynie wirtualnej nie poznamy prawdziwych możliwości systemu (chodzi głównie o szybkość, sprawność i ustawienia grafiki).
 4.7/5 (14 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (0)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Jeśli chcesz spróbować Ubuntu, a boisz się go zainstalować możesz spróbować instalatora wubi. Jest to instalator Ubuntu...
Instalacja ubuntu wewnątrz Windows
Jeśli chcesz spróbować Ubuntu, a boisz się go zainstalować...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.