Tutaj jesteś: Hobby, Gry i Zabawy > Rękodzielnictwo > Inne projekty i wyroby > Na czym polega technika decoupage?
Na czym polega technika decoupage?

Na czym polega technika decoupage?

Stopień trudności: umiarkowane
, specjalista Tipy.pl
 4/5 (197 ocen)
Oceń 
Udostępnij
Decoupage jest ostatnio bardzo modne, zwłaszcza w środowisku gospodyń domowych. Panie, gdy tylko znajdą wolną chwilę, z przyjemnością oddają się temu odprężającemu zajęciu. Efekty rękodzieła są bardzo ładne i mogą być wykorzystywane do ozdoby kuchni. Ozdobę można wykonać właściwie na każdym materiale, czyli sprawdzi się: drewno, ceramika, szkło, plastik itp. Gdy nabierzemy wprawy, możemy w ten sposób przywrócić drugie życie np. starej komodzie, która dzięki naszym zabiegom zmieni się nie do poznania. Jednak zacząć należy od rzeczy mniejszych.
1
Do wykonania będą nam potrzebne:
- przedmiot do ozdoby – np. doniczka, świeczka, deseczka, właściwie cokolwiek
- papierowe serwetki lub wydrukowane obrazki
- farby akrylowe
- lakier akrylowy
- pędzle
- klej – może to być nawet roztrzepane białko jaja kurzego
2
Możemy zacząć pracę: wybrany element, który będziemy ozdabiać, np. doniczkę, malujemy na wybrany kolor farbami. Kolor zależy od nas, może on być jednolity lub składać się z kilku innych. Najważniejsze, aby poczekać, aż przedmiot dobrze wyschnie.
Niektórzy na farbę nakładają lakier powodujący pęknięcia na kolejnej warstwie farby. Zabieg ten malowniczo postarza ozdabiany przedmiot i wygląda bardzo ciekawie, jednak jego użycie wymaga nieco doświadczenia i wprawy. Jeśli jest to więc nasz pierwszy przedmiot, dajmy sobie na razie z tym spokój i pozostawmy gładkie tło.
3
Teraz należy przygotować obrazy, które będziemy nakładać. Najczęściej do tego celu używa się ozdobnych papierowych serwetek. Są one bardzo kolorowe i możemy wybierać wśród całej gamy wzorów. Wybrany element wycinamy z chusteczki lub, jeśli wolimy bardziej artystyczne efekty, wydzieramy. Warto zrobić to starannie. Następnie bardzo delikatnie rozwarstwiamy chusteczkę i zostawiamy tę warstwę, na której znajduje się nadruk.
Jak zrobić decoupage?
Jak zrobić decoupage z serwetki?
Jak zrobić album na zdjęcia z segregatora?
Jak zrobić donicę z betonu?
4
Przychodzi moment na najtrudniejsze, czyli przyklejenie serwetki. Najpierw przykładamy ją do doniczki, a kiedy już wybierzemy odpowiednie miejsce, przytrzymujemy obrazek palcami i przyklejamy go. Przyklejenie polega na bardzo delikatnym smarowaniu serwetki z zewnątrz klejem, który najłatwiej nałożyć pędzelkiem. Klej szybko przenika przez cienki materiał i przykleja go. Trzeba jednak bardzo uważać, aby serwetka się nie pomarszczyła i nie podarła.
5
Nasza praca właściwie wygląda już na skończoną. Jedyne, co nam pozostało to użycie bezbarwnego lakieru, aby utrwalić wszystko i zniwelować różnicę w strukturze między obrazkiem, a resztą doniczki. W razie potrzeby pokrywamy całość kilkoma warstwami lakieru, za każdym razem czekając, aż poprzednia warstwa dokładnie wyschnie.
 4/5 (197 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (1)

Nie będzie widoczny na stronie
 
arimor - 2013-01-06
Poza serwetkami do ozdabiania drewnianych przedmiotów, takich jak np. szkatułki, można również użyć ładnych obrazków lub haseł powycinanych z czasopism. W ten sposób technikę decoupage połączyć możemy z kolażem, a także uczynić nasze dzieło znacznie bardziej oryginalnym i wyjątkowym (wzory serwetek niestety się powtarzają). Wycięte z magazynów zabawne hasła mogą nadać naszym wyrobom charakteru, a nawet uczynić z nich małe dzieła, które można różnie interpretować. Jest to ponadto ciekawa forma działania recyklingowego, korzystna dla środowiska. Należy jedynie pamiętać, aby wycinać obrazki/zdjęcia/hasła z czasopism, a nie z cienkich, makulaturowych gazet- zbyt delikatny papier rozmięka i się rwie, a na dodatek brzydko zmienia odcień.
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Poniżej znajdziesz wskazówki, jak ozdobić wazon metodą odwróconego decoupage. W tym przypadku materiały mocujemy po...
Jak ozdobić wazon metodą odwróconego decoupage?
Poniżej znajdziesz wskazówki, jak ozdobić wazon metodą...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.