Krajobraz miasta o zachodzie słońca

Jak fotografować krajobraz?
Boorka - specjalista Tipy.pl

Przyroda jest niesamowicie piękna. Często istnieje jednak problem uwieczniania momentów, które oddawałyby rzeczywisty obraz. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, które mogą pomóc rozwiązać ten problem.
1
Zmaksymalizuj głębię ostrości.

Jeśli chcesz trochę więcej kreatywności i eksperymentów, możesz ustawić głębię ostrości na minimum, jednak w fotografii krajobrazowej zazwyczaj powinno ustawiać się głębię na maksimum, aby uzyskać tyle ostrości ile to możliwe. Aby tego dokonać ustaw przesłonę na minimum, czyli na wysoką liczbę. Im mniejsza przesłona tym większa głębia ostrości. Zapamiętaj, iż mniejszy otwór przesłony oznacza mniej światła, więc wyrównaj balans zwiększając ISO, wydłużając naświetlanie, lub zastosuj oba.

2
Krajobraz
Użyj statywu.

W związku z wydłużeniem czasu naświetlania, musisz się upewnić, iż Twój aparat jest stabilny podczas robienia zdjęć. Nawet jeśli czas migawki jest krótki warto korzystać ze statywu. Rozważ także kabel lub bezprzewodowy mechanizm zwalniający migawkę dla dodatkowej stabilności.

3
Znajdź punkt centralny.

Wszystkie zdjęcia wymagają pewnych punktów centralnych, tak samo jest z fotografiami krajobrazu. Bez takich punktów zdjęcie może sprawiać wrażenie wybrakowanego. Takie punkty mogą przybierać różne formy od budynków, przez drzewa, kamień, aż do sylwetek ludzi. Pomyśl nie tylko, co może być punktem centralnym, ale gdzie go można umieścić.

4
Pierwszy plan w krajobrazie
Pierwszy plan.

Jednym z elementów, nad którymi należy się chwilę zastanowić jest plan pierwszy Twojego wymarzonego zdjęcia.

5
Niebo.

Niebo to kolejny element, który należy rozważyć podczas fotografowania krajobrazu. Na większości zdjęć z pejzażami, dominującą częścią jest właśnie niebo. Jeśli jest akurat nijakie, bez wyrazu nie pozwól, aby tym razem zdominowało kadr, upewnij się przy tym, że pierwszy plan jest znacznie ciekawszy. Jeżeli jednak niebo tego dnia jest pełne dramatyzmu, ciekawych form, chmur i kolorów, umieść linie horyzontu znacznie niżej. Pamiętaj, że możesz użyć filtrów (na przykład filtr polaryzacyjny może dodać kolorów i kontrastu).

6
Linie w fotografii
Linie.

Ważne jest aby trzymać się pewnych linii. Istnieje na to wiele sposobów, między innymi plan pierwszy. Jednak najlepszym z nich jest wprowadzenie odbiorcy do zdjęcia za pomocą linii, które dają głębię obrazu i mogą być pewnym punktem zainteresowania, tworzącym pewne wzory.

7
Uchwycenie ruchu.

Większość ludzi kojarzy krajobraz ze spokojem, ciszą oraz biernym otoczeniem. Jednak tak naprawdę przyroda rzadko kiedy jest całkowicie spokojna. Wiatr wiejący między drzewami, fale oceanu, wodospady, ptaki latające nad naszymi głowami, czy ruch chmur, to wszystko ukazuje w jakim błędzie jesteśmy. Uchwycenie takich momentów zazwyczaj oznacza dłuższy czas naświetlania, co za tym idzie niska przesłona. Możesz użyć również filtra lub nawet postaraj się zrobić zdjęcie z samego rana lub wieczorem, kiedy jest mniej światła dziennego.

8
Pogoda w fotografii
Pogoda.

Sceneria może się drastycznie zmienić przez zmianę pogody. W rezultacie wybór momentu fotografowania ma tutaj wielkie znaczenie. Wielu początkujących fotografów widząc piękny i słoneczny dzień uważa to za najlepszy czas na robienie zdjęć. Jednak pochmurny dzień stwarza nieraz lepszą scenerię, aniżeli piękne słońce. Wypatruj burzy, wiatru, mgły, ciekawych chmur, promieni słonecznych na przyciemnionym niebie, tęczy, wschodów i zachodów słońca itp. Nie czekaj na kolejny piękny i słoneczny dzień, wykorzystuj to co natura daje Ci po drodze.

9
Złote godziny.

Złote godziny, to czas kiedy słońce wschodzi i zachodzi. To czas kiedy wszystko jest oświetlone pięknymi i ciepłymi promieniami słońca.

10
Horyzonty.

Zanim zrobisz zdjęcie, weź pod uwagę dwa aspekty dotyczące horyzontu:  • Czy jest prosty? – możesz oczywiście wyprostować go później podczas przeróbki, jednak łatwiej będzie kiedy od razu go uzyskasz.

  • Czym jest w kompozycji? – horyzont jest jedną z trzech linii fotografii. Najlepiej aby nie znajdował się całkowicie na środku.

11
Zmień perspektywę.

Kiedy masz przed sobą malowniczy widok, weź aparat, wysiądź z samochodu, podejdź do barierki, przyłóż aparat do oka, poobracaj się w lewo, następnie w prawo, przybliż obraz, po czym oddal i zrób zdjęcie zanim wrócisz do samochodu.

12
Zdjęcie robione z ziemi

Miejsce.


Przeznacz nieco więcej czasu na zdjęcia, szczególnie na poszukiwanie miejsca, z którego zdjęcie będzie doskonałe. Nie musi to koniecznie oznaczać miejsca, ale może również poziom, na którym trzymasz aparat. Pamiętaj, że możesz zawsze przykucnąć, klęknąć, a nawet położyć aparat na ziemi. Najważniejsze to zapoznać się z otoczeniem i popróbować z różnych punktów widzenia, a może znajdziesz coś naprawdę wyjątkowego.

Strona 1 z 4

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie