Kapusta

Jak sadzić kapustę?

Sooonia - specjalista Tipy.pl
Kapusta jest odpornym na zimno warzywem, które wyjątkowo dobrze rośnie w bardzo żyznych glebach. Dostępne są różne rodzaje kapusty, od zielonej do czerwonej, a nawet fioletowej. Kształt główki kapusty waha się, od standardowej okrągłej do płaskiej lub ostro zakończonej. Większość gatunków kapusty, ma gładkie liście, aczkolwiek niektóre mogą mieć lekko karbowaną strukturę liści. Kapusta jest prosta w uprawie, jeżeli wybierzesz odpowiedni rodzaj i będziesz stosować właściwą metodę hodowli. Kapusta, polecana jest od zawsze jako doskonałe źródło witamin i również jako warzywo, które ma właściwości zapobiegające chorobom.
1
Kiedy sadzić kapustę.

Zasadzaj młodą kapustę, na tyle wcześnie, aby mogła dojrzeć przed upalnym latem. Wiele gatunków jest dostępnych, a dwa lub trzy rodzaje kapust o różnych stopniach dojrzewania, mogą zapewnić plony na długi okres czasu.


Rośliny odporne na mróz, mogą być sadzone pośród najwcześniejszych zimowych warzyw. Kapustę łatwo zasadzić. Późną kapustę należy sadzić w gorącym okresie, w środku lata, jednak rozwija ona swoją główną główkę dopiero podczas chłodniejszej pogody albo na jesieni. Może ona być przesadzana, albo sadzona bezpośrednio w ogrodzie. W lecie, jeżeli to możliwe, umieść nasiona lub sadzonki w miejscu, które zapewnia pewną ochronę od światła, czy to od promieni słonecznych, czy też od sztucznego światła. W trakcie tej pory roku bardzo mocno się staraj, aby przesadzać rośliny w zachmurzone, deszczowe dni, po to aby zminimalizować ryzyko szoku, kiedy roślina spotka się nagle z bezpośrednim, silnym, letnim słońcem.

2
Rozstaw i głębokość.

Rozmieszczaj rośliny w rządku, w odległości 35- 70 cm od siebie, w zależności od rodzaju i rozmiaru główki, jaki chcesz osiągnąć. Im bliżej siebie umieścisz rośliny, tym mniejsze będą główki kapusty.


Wczesne gatunki kapusty są zazwyczaj sadzone w odległości 35 cm w każdym kierunku. Te gatunki produkują główki, ważące od 0,5 kg do 1,5 kg, natomiast gatunki późniejsze wytwarzają główki, ważące od 2 kg do 4 kg.


Sadź nasiona kapusty na głębokości ok. 1,5 cm. Dobrze podlewaj nasiona i utrzymuj się w dość rzadkim rozłożeniu, w przeciwnym razie przesadzaj sadzonki, do pożądanej odległości. Usunięte rośliny, mogą zostać przeniesione do innego rzędu lub innej grządki.

3
Uprawa.

Podczas przesadzania, zastosuj podstawowy nawóz oraz dodatkowe środki zawierające azot, w momencie kiedy rośliny są już w połowie dojrzałe. Sadź kapustę płytko, aby ograniczyć powstawanie chwastów.


Aby wyhodować dobrą kapustę, należy dobrze nawadniać glebę w okresie wzrostu rośliny. Nawadnianie jest szczególnie ważne, w przypadku jesiennych siewów, ponieważ pomaga młodym roślinkom, przetrwać intensywne promienie słoneczne i wysoką letnią temperaturę oraz dostarcza rozwijającym się główkom wystarczającą ilość wody, aby mogły się szybciej rozwijać.

4
Zbiory.

Kapusta może być zbierana w każdej chwili, od momentu kiedy uformują się główki. Aby uzyskać najwyższą wydajność, przycinaj główki kapusty w chwili, kiedy są one twarde (możesz to sprawdzić naciskając główkę ręką), ale zanim zaczną one pękać. Kiedy główki są dojrzałe, nagły mocny deszcz może spowodować całkowite pękanie roślin. Odsłonięta wewnętrzna tkanka, szybko staje się wtedy bezużyteczna. Zbieraj główki kapusty, jak najszybciej po tym, kiedy odkryjesz, że się pojawiły.


Dodatkowo, w trakcie zbiorów dojrzałych główek kapusty, które były zasadzone na wiosnę, możesz też zebrać późniejsze małe główki (kiełki kapusty). Kiełki te, rozwijają się na pniach, przyciętych łodyg. Tnij jak najbliżej, dolnej powierzchni główki, pozostawiając zewnętrzne liście nietknięte. Pąki, które rosną w zagięciach tych liści (kąt pomiędzy podstawą liścia a łodygą nad nim), tworzą potem kiełki. Kiełki wyrastają na długość 5-10 cm i powinny zostać zebrane, kiedy stwardnieją. Kontynuuj kontrolę pod kątem robaków i innych szkodników. Jeżeli nie jesteś w stanie podtrzymywać tej kontroli, usuń i zniszcz albo wrzuć pnie do kompostu, gdyż stanowią one źródło pożywienia dla insektów, bakterii i chorób.

5
Popularne problemy.

Fuzarioza kapusty (Fusarium) to dość popularna choroba kapusty, która powoduje, że liście więdną i umierają. Pierwszym sygnałem choroby jest żółknięcie i brązowienie dolnych liści. Rośliny ulegają skarłowaceniu, zanim zaczną więdnąć. Aby uniknąć tego problemu, możesz zdecydować się na uprawę jednego z gatunków, odpornego na fuzariozę.


Szara pleśń i czarna zgnilizna kapusty, to dwie choroby, które powodują duże straty plonów. Rośliny mogą ulec skarłowaceniu, zżółknąć i umrzeć. Szara pleśń przejawia się czarnymi naroślami na łodygach, przy czym korzeń często gnije. Czarna zgnilizna charakteryzuje się dużymi, żółto-brązowymi obszarami w kształcie litery V na liściach kapusty, zaczynając od ich krawędzi.


Zasadniczo kontrola pod kątem szarej pleśni i czarnej zgnilizny jest taka sama. Obie choroby są rozprzestrzeniane przez nasiona, przesadzanie i insekty. Kupuj nasiona, które były oczyszczane za pomocą gorącej wody, w celu zabicia organizmów chorobowych. Nie kupuj sadzonek, które są przywiędłe, mają niezdrowy odcień zieleni albo czarne plamy na łodygach lub liściach.


Kiedy znajdziesz w ogrodzie chore rośliny, zbierz liście, łodygi i spal je, bądź się ich pozbądź. Nie wkładaj zarażonych roślin do kompostu. Unikaj tłoczenia roślin, zbyt dużego podlewania, sadzenia w mało przepuszczalnej glebie i niewystarczającej kontroli przeciwko insektom, ponieważ czynności te wspierają rozwój chorób.

Strona 1 z 4

Powiązane porady

sprzedaż warzyw
Sadzonki cebuli
Kwitnąca fasola

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie