Kobieta pijąca absynt

Jak pić absynt?

Absynt jest to ziołowy trunek o bardzo wysokiej zawartości alkoholu. Zielona Wróżka, jak nazywa się nieraz ten alkohol, był ukochanym wzmacniaczem weny, artystów takich jak Pablo Picasso, Vincent Van Gogh, Oskar Wilde, Ernest Hemingway, Edouard Manet i wielu innych. Przed I wojną światową, absynt stał się tak popularny i łatwo dostępny w niektórych krajach, że we Francji zostało zagrożonych wiele winnic. Zaczęto prowadzić więc kampanie przeciw uzależnieniom od absyntu i sugerowano społeczeństwu, że alkohol ten wywołuje podobne do narkotycznych halucynacje, popycha do uzależnień, agresji, a w skrajnych przypadkach nawet morderstw. Oczywiście nie pokrywało się to do końca z prawdą, absynt podobnie jak każdy inny alkohol pity w nadmiarze prowadził do osłabienia zdrowia i zdziwaczenia. Nie mniej na długie lata wprowadzono w wielu krajach zakaz sprzedaży tego alkoholu, a do 1998 roku jest on legalny w Unii Europejskiej.
1
Absynt jest więc alkoholem z bogatą historią i pewną tradycją, aby ja pielęgnować nie próbujmy pić go byle jak, tylko zastosujmy się do rytuałów, a dzięki temu poznamy jego prawdziwy bogaty smak.
Absynt pija się na kilka się na kilka sposobów, tzw. rytuałów. Wyróżniamy w ten sposób, rytuał ognia, wody i powietrza.
2
Rytuał ognia zwany jest też sposobem czeskim. Potrzebujemy do niego absynt, cukier, łyżeczkę wodę. Łyżeczkę pełną cukru nadstawiamy nad kieliszkiem lub szklaneczką i powoli przelewamy przez nią porcję absyntu, dzięki czemu cukier nasiąknie alkoholem. Podpalamy go i czekamy aż sam się wypali, gdy ogień zaczyna gasnąć, przelewamy łyżeczką wodą mineralną, mieszamy wszystko i gotowe. Zawartość szklaneczki wypijamy duszkiem.
3
Do rytuału wody – rytuału francuskiego, potrzebna będzie nam łyżeczka z dziurkami. Do szklaneczki wlewamy absynt, na łyżeczkę trzymaną nad szklanką kładziemy kostkę cukru i przesączamy przez nią bardzo powoli wodę, czekając aż do szklaneczki zacznie spływać słodki syrop. Stosujemy najczęściej proporcje na 1 część absyntu, 3 części wody. Gdy przesączymy już całą wodę, mieszamy łyżką w szklance i wypijamy jej zawartość bardzo powoli delektując się każdym smakiem.
4
Sposób Janisa, czyli rytuał powietrza polega na tym, że najlepiej na srebrnej łyżeczce podgrzewa się nad płomieniem wodę z cukrem, tak długo, aż nie utworzą one syropu, który przelewamy do kieliszka. Następnie dodajemy do niego tyle absyntu ile wody wcześniej użyliśmy. Alkohol wlewamy powoli i delikatnie po ściance naczynia, po czym wszystko podpalamy, po chwili płomień zdmuchujemy i pijemy.

Powiązane porady

Komentarze (5)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Ilona
01.10.2019
Absynt, sok marakuja, sok mango , można tez dać odrobine pomarańczowego, ale nie musi byc, syrop grenadine albo truskawkowy, cynamon, limetka i gotowe
i
27.09.2016
sposoby dla młodzierzy nie nawykłej do mocniejszych alkoholi ;)
Absynt najlepiej smakuje pity tak jak burbon albo koniak. Szklanka typu tumbler i lód. Wszystkie te rytuały tylko zabiją wlaściwy smak!
mariusz
26.01.2016
ja piłem jedynie czysty z kielicha
mcko
22.01.2016
Znacie jakieś fajne przepisy na drinki z absyntem??
katasha
24.11.2014
3 Kostki lodu, syrop z Agawy, Absynt 1:1 z wodą, 2 plastry zielonego ogórka (może być w skórce)

;)