Ziemniaki

Jak sadzić ziemniaki?
Sooonia - specjalista Tipy.pl

Istnieją tuziny różnych rodzajów ziemniaków, które są opisywane zazwyczaj jako młode i stare ziemniaki. Te nazwy wskazują na to, kiedy następują zbiory oraz dają Ci pewne wyobrażenie o ilości miejsca którego będziesz potrzebować oraz w jakiej odległości od siebie i kiedy należy je sadzić. Jeżeli nie masz zbyt dużo miejsca, powinieneś skupić się na młodych rodzajach ziemniaków. Warto także pamiętać, że młode ziemniaki wykazują mniejsze prawdopodobieństwo do spowodowania problemów ze szkodnikami, ponieważ są one zbierane dużo wcześniej w ciągu roku. Stare ziemniaki osiągają dojrzałość po około 18 do 20 tygodniach, od momentu zasadzenia i mogą być zbierane w okresie od lipca do października. Stare ziemniaki, zajmują najwięcej miejsca w ogrodzie, ale są one najlepszymi gatunkami do późniejszego przechowywania.

1
Jak przygotować ziemniaki do zasadzenia.

Przygotowanie to polega po prostu na tym, aby zachęcić nasiona ziemniaka do wypuszczenia kiełków, zanim zasadzisz je w ziemi. Rozpocznij przygotowania późnym lutym, na jakieś 6 tygodni przed planowanym rozpoczęciem sadzenia ziemniaków. Każda bulwa ziemniaka ma zaokrąglony, tępy koniec, w którym widać kilka ‘oczek’. Postaw bulwy z tępym końcem do góry, na tacach lub pojemnikach po jajkach, w miejscu, w którym będą miały dostęp do dużej ilości naturalnego światła. Ziemniaki są gotowe do sadzenia w chwili, kiedy pędy mają długość około 1,5 – 2,5 cm.

2
Jak sadzić.

Zasadź swoje przygotowane ziemniaki, kiedy gleba zacznie się ocieplać, zazwyczaj jest to okres pomiędzy 20 kwietnia a 10 maja.


Zacznij od wykopania rowu o głębokości 7,5 do 13 cm, chociaż dokładna głębokość zależy od rodzaju ziemniaka, który sadzisz. Dodaj małą ilość nawozu, do wykopanego przez Ciebie rowu, zanim zaczniesz sadzić ziemniaki.


Sadź młode ziemniaki w odległości około 30 cm od siebie, zostawiając 40-50 cm rozstępu pomiędzy rzędami. Stare ziemniaki natomiast, sadź w odległości 38 cm od siebie, pozostawiając rozstępy pomiędzy rzędami o długości 75 cm.


Obchodź się bardzo ostrożnie ze swoimi bulwami, delikatnie włóż je do rowu, z pędami skierowanymi ku górze, uważając na to, żeby ich nie połamać. Przykryj ziemniaki delikatnie glebą. Tak szybko, jak tylko pojawią się pędy, zasyp ich grzbiety ziemią, tak aby były one wręcz w niej zakopane. Musisz robić to w regularnych odstępach czasu, a pod koniec sezonu każda roślina będzie miała wokół siebie mały kopiec o wysokości 15 cm.

3
Zbiory.

Twoje własne domowe plony ziemniaków, powinny być gotowe do zebrania od czerwca do września, w zależności od rodzaju ziemniaka i warunków uprawy. Młode ziemniaki można zbierać i jeść, jak tylko są gotowe. A będą one gotowe, wtedy kiedy wzrost nad ziemią, wciąż jeszcze jest zielony, czyli zazwyczaj wtedy, kiedy tylko otworzy się kwiat. Stare ziemniaki można trzymać w ziemi znacznie dłużej, aż do września, pomimo tego, że wzrost znajdujący się nad ziemią nie wygląda już wtedy najlepiej.


Na dwa tygodnie przed zbiorami, przytnij wzrost, zaraz przy powierzchni ziemi. To powinno dać czas, skórkom ziemniaków, aby mogły się wzmocnić, dzięki czemu będą bardziej odporne na uszkodzenia podczas zbiorów i lepiej będzie się je przechowywać.

4
Wskazówki.

Ziemniaki lubią dużą ilość słońca, więc unikaj sadzenia ich w miejscach podatnych na mróz, ponieważ takie warunki mogą zniszczyć, tworzące się liście. Jeżeli zaczynasz prowadzenie działki warzywnej, na glebie z dużą ilością chwastów lub na starym trawniku, ziemniaki mogą pomóc Ci w pozbyciu się chwastów, dzięki ich szybko rosnącym liściom.


Jeżeli masz mało miejsca, spróbuj uprawiać ziemniaki w kontenerze, o głębokości i szerokości przynajmniej 30 cm. Wypełnij go do połowy kompostem albo dobrej jakości żyzną glebą, włóż dwa nasiona ziemniaków na powierzchni kompostu i wtedy zasyp je kompostem lub glebą, tak aby jej poziom sięgał do 2,5 od krawędzi kontenera.


Niezwykle ważne jest, aby bulwy dostawały odpowiednią ilość wody, w momencie kiedy osiągną kształt kulki. W przypadku, jeżeli nie będziesz dostarczał ziemniakom wody, Twoje zbiory będą zdecydowanie uboższe.

Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (3)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Kasia
13.04.2016
A mnie - jako laika w tej sprawie - artykuł się podobał. Jest napisany prostym językiem i to jest najważniejsze.
lucek
27.04.2015
co za durne nazewnictwo nie nowe i stare tylko wczesne i póżne, bulwy to nie są ziarenka i nie rów tylko grządka, norma w odległości "rowu od rowu" to 62,5 takie porady to są g..o warte ,pisane przez jakiegoś niekumatego amatora
bulwa
31.07.2013
Bulwy ziemniaków TO NIE SA "ZIARNA". Ziemniaki pod ziemią tworzą bulwy a nad ziemią małe "pomidorki" w których są maleńkie ziarenka.