Smarowanie nart

Jak smarować narty?
MariuszL - specjalista Tipy.pl

Smarowanie nart na gorąco ma na celu przede wszystkim zwiększyć ślizganie się narty po śniegu. Smarowanie nart na gorąco najczęściej wykonują wyspecjalizowane serwisy np. Przy stokach narciarskich. Smarowanie takie równie dobrze można wykonać w domu. Oczywiście należy użyć do tego wosku przeznaczonego na dany rodzaj śniegu. Najczęściej są to woski na mokry śnieg, czyli do jazdy przy temperaturze powyżej zera, oraz woski na suchy śnieg czyli przy temperaturze poniżej zera. Odpowiednie dobranie rodzaju wosku i nasmarowanie nim ślizgów nart spowoduje nie tylko lepsze ślizganie się narty po śniegu, ale również zakonserwuje ślizg narty. Dzieje się tak ponieważ ciepły roztopiony wosk wnika w mikroszczeliny ślizgów naszych desek.

Do wykonania smarowania będziesz potrzebował: wosk do smarowania na gorąco, żelazko, szczoteczkę do oczyszczania ślizgu, cyklinę do ściągnięcia nadmiaru wosku oraz mocny sznurek do związania ski stoperów.

1
Zwiąż ski stopery tak aby były ułożone w wzdłuż narty tak jak z wpiętym butem do wiązań.
2
Przygotuj warsztat pracy, na którym będzie można położyć narty tak żeby można było przy nich swobodnie pracować.
3
Przemyj ślizgi nart ciepłą wodą z odtłuszczającym detergentem, następnie osusz i wytrzyj dokładnie suchą szmatką.
4
Rozgrzej żelazko, ale nie za mocno tak aby nie spalić wosku (wosk ma się jedynie topić). Do rozgrzanego żelazka przyłóż kostkę wosku tak aby topiący się wosk spływał na powierzchnię ślizgu.
5
Połóż rozgrzane żelazko na dziobie ślizgu i przesuwaj go do tyłów nart, tak aby wosk topił się pod żelazkiem i stworzył na całej powierzchni ślizgu cieniutką warstwę. Tak przygotowane narty pozostaw na kilka minut po to aby wosk ostygł i stwardniał.
6
Weź cyklinę i ściągnij nadmiar wosku zaczynając od dziobów nart przesuwając się w kierunku tyłów nart. Czynność tą wykonaj wykonaj kilkakrotnie, po to aby dokładnie usunąć wosk ze ślizgów.
7
Ostatnią czynnością jaką musisz wykonać jest wyszczotkowanie ślizgu szczoteczką z dość twardym włosiem. Podobnie jak w przypadku cyklinowania zacznij od dziobów i przesuwaj się do tyłów nart.

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie