Sadzonki cebuli

Jak sadzić cebulę?

Boorka - specjalista Tipy.pl
Cebula była ceniona już przez Babilończyków oraz Egipcjan, ze względu na wiele składników odżywczych. Polecana jest przy wysokim cholesterolu oraz podczas przeziębień, ponieważ zawiera właściwości przeciwbakteryjne. Istnieje kilka możliwości sadzenia cebuli, z dymki, sadzonki lub nasiona. Każdy może wybrać sposób, który będzie dla niego najlepszy. Gleba pod uprawę cebuli powinna być wilgotna, pulchna i przewiewna. Poniżej znajdują się wyjaśnienia do każdej metody sadzenia.
1
Sadzenie cebuli z dymki

Dymki mają ok. 2.5 cm średnicy. Są one przeznaczone do późniejszego zasadzenie w ogrodzie. Po ich umieszczeniu w ziemi rosną natychmiast tworząc większe główki cebuli. Cebula sadzona w małym ogrodzie, lepiej wychodzi z dymek. Dzięki temu również cebule szybciej dojrzewają, a także stają się bardziej odporne.


W sklepie ogrodniczym można zauważyć sprzedaż dymek według ich kolorystyki. Zakup dymki na początku sezonu wegetacyjnego. Jeżeli jednak nie zasadzisz ich od razu, pamiętaj, aby je przechowywać w chłodnym i suchym miejscu, takim jak garaż lub spiżarnia.


Zasadź dymkę w glebie na ok. 3-5 cm głębokości. Rozmieść rzędy ok. 40 cm od siebie, jeśli chcesz możesz zasadzić dymki stosunkowo blisko siebie. Kiedy zaczną rosnąć możesz odciąć zieloną część cebuli i pozostawić główkę, aby mogła bardziej się rozwinąć.

2
Sadzonki.

Sadzonki cebuli to małe rośliny, które rosną blisko 2 miesiące i nie mają jeszcze uformowanych bulw. Jednak zasadzone w odpowiednim czasie mogą wykształcić bardzo ładne główki. Ten rodzaj sadzenia jest idealny do wytworzenia większych główek cebuli. Można je dostać w sklepie ogrodniczym lub zamówić przez Internet. W większości regionów najlepszym czasem na sadzenie sadzonek cebuli jest początek kwietnia. Umieść je w glebie na ok. 2.5 cm głębokości. Rozdziel je w rzędach na ok. 10 cm od siebie, dzięki czemu główki cebuli będą mogły osiągnąć większe rozmiary. Dla cebulki zielonej wystarczy umieścić sadzonki co ok. 5 cm. Pamiętaj, aby rzędy rozdzielić co ok. 40 cm od siebie. Jeśli planujesz je zasadzić w donicy, zostaw z każdej strony ok. 20 cm przestrzeni.

3
Nasiona.

Sadząc cebulę za pomocą nasion, umieść je w ziemi na ok. 1 cm głębokości i rozmieść rzędy co 45 cm. Ogólnie rzecz biorąc szeroko rozstawione rzędy wpływają dobrze na rozwój cebuli. Można również zasiać nasiona w szklarni, w celu uzyskania sadzonek. Kiedy rosną pod przykryciem są łatwiejsze w pielęgnacji. Jednak przed umieszczeniem sadzonek na zewnątrz pamiętaj, aby je nieco uodpornić. Kiedy będą gotowe do przesadzenia i osiągnęły wielkość nieco mniejszą od główki ołówka, stopniowo wystawiaj je na niższą temperaturę i podlewaj nieco rzadziej.


Korzyści płynące z przesadzania na zewnątrz wyrośniętych delikatnie nasion to ich wcześniejszy rozrost, stabilność, a także regularna wielkość główek. Przesadzanie kiełkujących nasion jest idealne jeśli teren pod uprawę cebuli jest mały. Natomiast dla działek większych, może być to niepraktyczne. Pamiętaj aby podczas przesadzania przyciąć nieco korzenie i część górną. Po przesadzeniu nasiona będą wymagały dokładnego podlania, aby rozpocząć wzrost w nowym miejscu.

Strona 1 z 2

Powiązane porady

Kapusta
Kwitnąca fasola
Kukurydza

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie