Tutaj jesteś: Komputery > Systemy Operacyjne > System Operacyjny Linux > Jak zainstalować Wine na Ubuntu?
Jak zainstalować Wine na Ubuntu?

Jak zainstalować Wine na Ubuntu?

Stopień trudności: umiarkowane
, specjalista Tipy.pl
 5/5 (110 ocen)
Oceń 
Udostępnij

Chociaż ilość oprogramowania dostępnego dla Ubuntu jest naprawdę spora czasami zdarza się, że trzeba uruchomić aplikację przeznaczoną dla Windows wtedy z pomocą przychodzi nam Wine. Aplikacja umożliwia uruchomienie aplikacji przeznaczonych dla Windows w środowisku unikowym (Linux, Solaris, FreeBSD). Przy standardowej konfiguracji Winie pozwala uruchomić wiele aplikacji, a po dodaniu natywnych bibliotek Windows (jest to niezgodne z licencją programu) liczba aplikacji, które można uruchomić jeszcze rośnie. Winie nie jest emulatorem środowiska Windows dlatego aplikacje w większości zachowują się tak jak w swoim standardowym środowisku bez spadku wydajności np. Adobe Adobe Photoshop CS2 . Za pomocą Winie można z powodzeniem również uruchamiać niektóre gry przeznaczone dla Windows np. Left 4 Dead, Warcraft III czy Call of Duty 4. Poniżej znajdują się wskazówki, które pokażą jak zainstalować Wine i jak za jego pomocą uruchamiać programy z Windows.

1

Na początek musisz zainstalować Winie. Przejdź na stronę „http://www.winehq.org/download/” i pobierz paczkę .deb dla Ubuntu, po pobraniu zainstaluj pobraną paczkę lub uruchom terminal i wpisz „sudo apt-get install wine”.

2

Po zainstalowaniu programu można już uruchamiać aplikację przeznaczone dla Windows wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na plik .exe i wybrać „Wine Windows Program Loader”.

3

Przy użyciu Wine można również instalować aplikacje dla Windows, wystarczy prawym przyciskiem myszy kliknąć na plik instalacyjny i wybrać „Wine Windows Program Loader”. Czasem może się zdarzyć, że plik pobrany z internetu nie ma praw do wykonywania należy wtedy w konsoli przejść do katalogu w, którym znajduje się plik i wpisać polecenie „sudo chmod 777 nazwa_pliku.exe”. Po wykonaniu tego polecenia ponownie uruchom instalator używając Wine, pojawi się instalator taki sam jak w Windows.

4

W przypadku uruchamiania programów Windowsowych zainstalowanych na Ubuntu należy kliknąć Aplikacje → Wine → Programy, tam będą wyświetlane aplikacje z Windows zainstalowane na Ubuntu.

Jak zmienić rozszerzenie pliku?
Jak rozszerzyć partycję systemową Windows 7?
Jak zmienić ekran logowania Windows 7?
Jak zainstalować czcionkę do Worda?
 5/5 (110 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (0)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
<p>Ubuntu jak każdy inny system operacyjny wymaga od użytkownika poświęcenia trochę czasu na posprzątanie i...
Sprzątanie Ubuntu
Ubuntu jak każdy inny system operacyjny wymaga od użytkownika poświęcenia trochę...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.