Drzewka owocowe

Jak zasadzić drzewka owocowe?

Boorka - specjalista Tipy.pl

Poniżej znajdziesz wszelkie potrzebne informacje o tym, jak przesadzić do gruntu rośliny uprawiane wcześniej w pojemnikach oraz korzenie drzew owocowych. Najlepsze warunki do sadzenia występują w suche dni, unikaj okresów z przymrozkami oraz nadmierną wilgocią. Do sadzenia drzewek będziesz potrzebować drugiej osoby do pomocy.

P

Rzeczy, których potrzebujesz
* Grabie i łopata
* Podpora drzewka
* Duży młotek
* Gumowe opaski na drzewa
* Odzież ochronna najlepiej chroniąca twarz i oczy.

1
Kiedy sadzić drzewa owocowe?

Drzewka owocowe najlepiej jest sadzić jesienią od początku października do pierwszych przymrozków. Delikatniejsze gatunki drzew, takie jak czereśnie, wiśnie, śliwy, morele czy brzoskwinie sadzimy na wiosnę jednak zanim drzewko zacznie rozwijać pąki. Drzewka sprzedawane w pojemnikach i doniczkach można sadzić przez cały rok ze względu na ich mocny system korzeniowy.

2
Na początku trzeba zdecydować czy drzewo będzie potrzebować krótko czy długoterminowej podpory.

W przypadku podpory długoterminowej, należy ją wbić w ziemię wcześniej aby uniknąć uszkodzenia nowego drzewa podczas wbijania jej w ziemię. Te długoterminowe przeważnie są zrobione z drewna i występują w rozmiarach od 2 do 2.5 m wysokości z wyostrzeniem od 5 do 7 cm. Jednakże metalowe podpory, które często używane są do winorośli, również się nadają.


W obu przypadkach należy stworzyć wgłębienie w ziemi a następnie ułożyć podporę w pozycji gotowej do wbicia w ziemię. Na tym etapie potrzebna będzie pomoc drugiej osoby. W tym celu jedna osoba powinna wbijać podporę za pomocą młota, druga natomiast powinna ją trzymać prostopadle do powierzchni ziemi.


W przypadku drewnianej podpory, poleca się nakrycie jej górnej części metalową nakładką aby zapobiec uszkodzeniom. Głębokość umieszczenia podpory zależy od rodzaju gleby, jednak przeciętnie przyjmuje się ok. 50 cm pod ziemią.


W przypadku krótkoterminowego wspornika, można zasadzić drzewo w pierwszej kolejności.

3
Wykopanie dziury:

Wykop dziurę na około 60cm głębokości. W przypadku drzew uprawianych w donicach, otwór powinien mieć wielkość 3 średnic pojemnika oraz głębokość o 5 cm większą od głębokości pojemnika.


Miejsce sadzenia powinno być sporo szersze i głębsze od rozpiętości korzeni, aby roślina mogła swobodnie wykorzystać przestrzeń. Z użyciem stałego wspornika staraj się wykopać dziurę na drzewo od południowej strony, aby zapewnić więcej światła słonecznego. Jednak jeśli drzewo będzie narażone na silne wiatry staraj się wykopać dziurę po wietrznej stronie wspornika, gdyż silny wiatr może mieć gorszy wpływ na roślinę niż brak bezpośredniego światła słonecznego.

4
Sadzenie drzewa
Sadzenie drzewa:

W przypadku drzew sadzonych w doniczkach, upewnij się, iż ziemia jest dobrze nawodniona, jeśli nie, dodaj wody i pozostaw na godzinę. Następnie wyjmij roślinę z pojemnika. W przypadku samych korzeni, ściągnij opakowanie chroniące korzenie i jeśli nie są one wystarczająco nawodnione, wsadź do wody i pozostaw na godzinę.


Najważniejszą częścią sadzenia drzew owocowych jest upewnienie się, że drzewo jest posadzone na tej samej głębokości co w pojemniku. Do tego etapu będziesz potrzebować drugiej osoby. Zmierz głębokość za pomocą miarki lub patyka i zaznacz poziom gleby, w której zasadzona jest roślina. Jedna osoba powinna trzymać drzewo w powietrzu, druga natomiast w tym samym czasie powinna zasypywać korzenie glebą na wymierzoną wcześniej wysokość.


Pomocne może się okazać uformowanie kształtu miski z gleby, gdyż znajdzie to zastosowanie podczas podlewania, zbierając wodę w okolicach drzewa. Zauważ, że niektóre drzewa mogą mieć resztki tworzywa sztucznego w pobliżu podstawy drzewa (powyżej korzeni). Należy to pozostawić gdyż wraz z rozwojem drzewa, wosk rozpadnie się naturalnie. Przy użyciu długoterminowego wspornika, należy przywiązać go do zasadzonego drzewa.

5
Wspieranie drzewa:

W przypadku podpory krótkoterminowej, należy umiejscowić ją pod kątem 45 stopni, poza obrębem korzeni. Zważywszy na fakt, iż stały wspornik jest przeznaczony do podtrzymywania wagi drzewa przez całe życie, celem tymczasowego jest wspieranie do 2-4 lat. Dlatego też powinny one być przywiązane do drzewa dość nisko, w granicach 1m. Działanie wiatru zachęca drzewo do rozbudowy pnia, dzięki czemu z biegiem czasu, drzewo staje się samowystarczalne.

6
Mulcz i nawadnianie:

Ostatnim krokiem jest zastosowanie mulczu w celu redukcji chwastów oraz pomocy w retencji wody. Wyłóż pokrywę ochronną w obrębie 1m od drzewa. Następnie podlej drzewo używając około 1/4 wiadra wody, i w przypadku braku opadów przez kolejne 2 tygodnie powtarzaj tę czynność codziennie.

7
Drzewa sadzone w donicach:

Drzewa sadzone w pojemnikach powinny zostać przesadzone tak szybko jak to tylko możliwe. Korzenie roślin możesz pozostawić w pojemnikach na kilka tygodni a nawet miesięcy, dzięki czemu masz więcej czasu na przygotowanie ogródka pod uprawę. Ponadto rośliny z pojemników można sadzić o każdej porze roku, jednak najlepiej unikać sadzenia w środku lata.

8
Ochrona przed zwierzętami.

Jeśli drzewo jest zasadzone na otwartym terenie, należy zastanowić się nad jego ochroną przed zwierzętami. Najpoważniejszy problem stanowią króliki i zające, gdyż zjadają one korę co może doprowadzić do obumarcia drzewa. Roślinom grozi takowe niebezpieczeństwo głównie w zimie, jednak sytuacje te mogą mieć miejsce przez cały rok. Najlepszą ochroną są druciane siatki, które utrudniają dostęp królika do drzewa. Im drzewo jest starsze, tym zagrożenie jest mniejsze, gdyż twarda kora zaczyna przeszkadzać królikom, dlatego po kilku latach należy usunąć siatki ochronne aby nie uszkodziły drzewa.


Kolejne zagrożenie stanowią sarny i jelenie, które również żywią się korą drzewną, w tym przypadku jednak zagrożenie istnieje przez całą żywotność drzewa z mocnym nasileniem w okresie zimowym. Z tego powodu warto pomyśleć nad właściwym rodzajem ogrodzenia.


Korzystny wpływ na rozwój drzewa mają kury, gdyż ich celem jest utrzymywanie przestrzeni wokół drzewa wolnej od wszelakich szkodników, jednakże początkowo upewnij się, iż nie rozgrzebują one ziemi, gdyż może to prowadzić do uszkodzenia młodego drzewa.

9
Sposoby na rozpoznania szkodnika:

Gdy kora jest nadgryziona nisko na ziemią, możemy być pewni, że to królik, jeżeli łodygi i dolne gałęzie zostały nadgryzione w wielu miejscach, wskazuje nam to na zająca.

Strona 1 z 4

Powiązane porady

winogrona
Maliny
Przycinanie agrestu

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie