Kwitnąca fasola

Jak sadzić fasolę?
Boorka - specjalista Tipy.pl

Fasolę najlepiej sadzić jest w miejscu nasłonecznionym oraz dobrze nawodnionym. Dobrze rozwija się w wilgotnej i żyznej glebie z dala od silnych wiatrów. Z powodzeniem można ją również sadzić w doniczkach.
1
Przygotowanie gleby.

Ziemię należy przygotować przekopując ją i dodając nawóz, co pomoże polepszyć jakość gleby i utrzymać wilgoć. Wielu ogrodników przygotowuje ziemię do posadzenia fasoli zimą wypełniając ją kompostem, który na wiosnę pokrywa się ziemią, po czym sadzi nasiona.


Jeśli chcesz zasadzić fasolę w doniczkach, wybierz takie, które mają co najmniej 45 cm średnicy oraz dużą ilość otworów do drenażu i wypełnij je mieszanką kompostu na bazie gliny oraz bez gliny. Przed zasadzeniem skonstruuj wsporniki połączone sznurkiem dla pnączy fasoli. Rozmieść je tak jak zasadzisz nasiona, czyli w odległości 15 cm od siebie, natomiast rzędy co 60 cm.

2
Fasolka szparagowa
Jak siać.

Siew nasion w pomieszczeniu daje szybsze i bardziej niezawodne tempo kiełkowania, szczególnie w przypadku fasolki szparagowej. Końcem kwietnia zasiej pojedyncze nasiono w doniczce ok. 7.5 cm na 4 cm głębokości wypełnionej ziemią kompostową.


Dobrze podlej, oznacz i umieść na parapecie, w miejscu nasłonecznionym. Po ok. 3 tygodniach można spodziewać się kiełkowania. Przed zasadzeniem umieść doniczkę w miejscu chłodniejszym, aby roślina mogła przyzwyczaić się do zimna.


Niektóre z rodzajów fasoli można sadzić bezpośrednio do ziemi.


Fasolkę szparagową karłową sadzimy w okresie od 10 maja do końca czerwca. W tym okresie czasu wysiew robimy co 2-3 tygodnie, aby zapewnić stały zbiór strąków.


Fasolę wysiewamy w rzędach oddalonych od siebie 40 cm. Nasiona sadzimy pojedynczo co 4cm lub po 2-3 w jednym miejscu co 20 cm.

3
Pielęgnacja.

Regularne i obfite podlewanie jest niezbędne. Szczególnie pędy powinny być dokładnie nawadniane podczas suchej pogody ok. 2 razy w tygodniu. Umieść ściółkę, na przykład korę dookoła rośliny, aby utrzymać wilgoć w ziemi podczas suchej pogody.


Fasolkę należy regularnie odchwaszczać, jednak równoczaśnie należy pamiętać, aby nie spulchniać ziemi głębiej niż na 4cm, aby nie uszkodzić korzeni rośliny. Fasolkę odchwaszczamy zawsze ręcznie. Nie należy podsypywać fasolki ziemią.

4
Zbiory.

Regularne zbiory są konieczne, ponieważ im więcej zbierzesz, tym więcej fasola będzie produkować. Jeśli roślina jest dobrze chroniona, można utrzymać jej uprawę do pierwszych przymrozków lub nieco dłużej.

Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

ceen
12.01.2013
Jeszcze tak wspaniale opracowanej strony nie widziałem. Zupełnie logiczna obsługa, merytorycznie doskonałe, artystycznie - Van Gogh.
Ten projektant powinien otrzymać NOBLA w dziedzinie STRONY www. Pzdr. Celestyn
Dlaczego dopiero 12.01 2013roku do Was dotarłem?