Drewniana donica

Jak zrobić drewnianą donicę?

Boorka - specjalista Tipy.pl
Drewniana donica
1 z 10
Drewniana donica to świetny sposób na stworzenie idealnej sadzawki pod rośliny i warzywa, kiedy brak jest miejsca w ogrodzie. Taka donica może się świetnie dopasować w każdym zakątku działki, w zależności od potrzeb. Dodatkowo jeśli jest poddana obróbce, uniknie gnicia i można ją barwić na dowolny kolor.
P

Rzeczy, których potrzebujesz
* 5x 5cm drewna poddanego obróbce o długościach: 9x100cm, 7x60cm, 23x40cm, 1x45cm
* Płyty drewniane o wymiarach 345x15x1cm
* Piła, wiertarka i 3mm wiertło do drewna
* Śrubokręt, kątomierz nastawny, ołówek, taśma miernicza
* Ocynkowane śruby o wymiarach: 75x7,5cm oraz 20x5cm

1
Budowanie drewnianej donicy 1
Oznacz i potnij wszystkie kawałki drewna na odpowiednie długości, starając się utrzymać linie proste przy końcach, dla łatwiejszego łączenia. Za pomocą wiertła zrób otwór ok. 2,5 cm od końców w każdym kawałku drewna, aby uniknąć podziału drewna podczas wkręcania śrub.
2
Budowanie drewnianej donicy 2
Ułóż ramę z sześciu kawałków: dwóch o długości 100cm, dwóch o długości 60cm oraz dwóch o długości 40cm. Przyłóż jeden koniec z każdego kawałka drewna do sąsiadującego kawałka z otworem po boku. Przed wkręceniem śrub 7,5 cm i zmontowaniem wszystkich części, sprawdź kąty za pomocą kątomierza nastawnego.
3
Budowanie drewnianej donicy 3
Potnij płytę drewnianą do odpowiednich kawałków, tak aby służyły jako podstawa donicy. Umieść je na ramie. Nie przejmuj się jeśli występują luki do 5 cm szerokości pomiędzy płytami. Nawierć dolne płyty, sprawdź ponownie, czy są równe kąty, następnie przytwierdź płyty do ramy używając śrub 5 cm.
4
Budowanie drewnianej donicy 4
Przewróć ramę do góry nogami, tak aby płyty dotykały podłoża. Ułóż następną partię desek. Wyrównaj wszystkie końce, następnie skręć je 7,5 cm śrubami.
5
Budowanie drewnianej donicy 5
Dobuduj w ten sposób 4 warstwy. Zamiast ostatniego 60 cm kawałka, ułóż 100cm w poprzek szczeliny, który będzie służył za podporę części podniesionej.
6
Budowanie drewnianej donicy 6
Dla idealnego dopasowania zmierz długość na jaką musi zostać obcięty kawałek będący podporą, następnie wyrównaj go ucinając dokładnie końcówkę, kiedy jest już na swoim miejscu.
7
Budowanie drewnianej donicy 7
Przytwierdź od góry jeden koniec części będącej podporą za pomocą śrubki 7,5 cm. Drugi koniec przyłącz wkręcając śrubę od zewnątrz.
8
Budowanie drewnianej donicy 8
Połóż kawałek drewna o długości 45 cm w poprzek drugiej szczeliny, podpierając go na sąsiednim wsporniku, tak aby powstał prostokąt. Sprawdź kąty i przykręć wspornik.
9
Budowanie drewnianej donicy 9
Zakończ tą część układając 2 kawałki drewna o długości 40cm pod kątem prostym do wspornika, następnie dopasuj jego długość przycinając delikatnie. Dokładaj krótkie kawałki drewna z połączeniami na przemian, aż ostatnia część donicy będzie składać się z 4 warstw.
?

Wskazówki
* Dla ochrony drewna, wyłóż go w środku tworzywem sztucznym, przytwierdzając za pomocą małych śrubek.
* Zanim napełnisz donicę ziemią kompostową, zapewnij jej dobry drenaż.

Strona 1 z 10

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (3)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

monia
09.04.2013
Dla mnie troche trudne
zigitrn
01.03.2013
Fajnie wygląda
Moni
26.04.2012
bardzo ciekawe, na pewno to zrobię:)