Kobieta z Wietnamu

Jak fotografować ludzi podczas podróży?
Boorka - specjalista Tipy.pl

Istnieje wiele technik robienia zdjęć ludziom z lokalnych społeczności. Nie wszystkie z nich da się nawzajem połączyć, ponieważ się wykluczają. Pamiętaj jednak, żeby zawsze traktować ludzi z szacunkiem.

1
Mnisi z południowej Tajlandii
Wybór tła, to jedna z rzeczy, o których zawsze należy myśleć podczas robienia zdjęć. Najważniejsze, aby nie odwracało uwagi od osób pozujących, ale dopełniało atmosferę zdjęcia. Dobrym sposobem na uwidocznienie osoby pozującej jest umiejscowienie jej w dobrze oświetlonej pozycji, przy ciemnym tle. Ta technika doskonale przykuwa uwagę widza.
2
Tajska dziewczyna
Wypełnianie kadru, to kolejna metoda, która daje niebywałe efekty. Często dzięki uchwyceniu tylko twarzy osoby pozującej, możesz uzyskać swoje najlepsze ujęcia. Oznacza to, iż albo musisz miło i spokojnie zbliżyć się do osoby fotografowanej (musisz zapytać o pozwolenie zrobienia zdjęcia), albo należy zaopatrzyć się w obiektyw o dużym zoomie, czyli przybliżeniu.
3
Lokalny muzyk
Robienie zdjęć w naturalnych pozach daje mnóstwo autentyczności, którą można łatwo zgubić podczas aktorskiego pozowania. Uchwyć swój obiekt podczas wykonywania codziennych czynności, na przykład w pracy, na targu, w domu, na ulicy itp.
4
Ludzie Hmong
Zaproszenie kolejnej osoby do ujęcia, może znacznie odmienić atmosferę. Robienie zdjęć pojedynczym obiektom ma również swoje zalety, jednak kolejna osoba może wprowadzić nawiązanie do relacji międzyludzkich.
5
Ludzie w Singapurze
Staraj się fotografować różnorodność. Możesz wykorzystać to, że w większości krajów w miejscach turystycznych tubylcy noszą stroje ludowe, aby zaciekawić przyjezdnych. Nie zawsze jednak są odzwierciedleniem kultury. Czasami zdarza się, iż są zakładane pod publikę. Oprócz tego, staraj się zróżnicować osoby, mieszając płcie oraz wybierając osoby w różnym wieku.
6
Zdjęcie z lokalną rodziną
Organizowanie sesji zdjęciowych jest raczej sprzeczne z charakterem fotografowania podczas podróży. Jednak jeśli kogoś poznasz i utrzymasz nieco dłuższy kontakt, możesz bez problemu taką sesję zaaranżować, dzięki czemu będziesz w stanie przemyśleć swoje ujęcia, zrobić zdjęcia na spokojnie i wybrać te najlepsze.
7
Ludzie z Kambodży
Autentyczność i szczerość, które bywają często komiczne, możesz uzyskać w prosty sposób, pstrykając spontaniczne zdjęcia pomiędzy prawdziwymi ujęciami. Są to momenty, kiedy Twój obiekt niczego się nie spodziewa, dlatego zachowuje się naturalnie i zrelaksowanie.
8
Wybór obiektywu jest bardzo ważny podczas robienia zdjęć, chociaż tak naprawdę każdy się nadaje, jeśli jesteś w stanie wykorzystać jego atuty. Do podstawowych zdjęć najlepsza jest ogniskowa pomiędzy 50mm i 135mm.
Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

arimor
06.01.2013
Ciekawy i pomocny artykuł. Jednak brakuje mi w nim rozważenia jednego istotnego aspektu- kulturowych uwarunkowań, związanych z robieniem zdjęć. Należałoby tu wspomnieć o tym, że w niektórych krajach nie należy robić zdjęć rdzennym mieszkańcom, ponieważ jest to postrzegane jako bardzo niegrzeczne zachowanie- np. w Turcji nie powinno się robić zdjęć kobietom, chyba, że się je o to kulturalnie poprosi, a one wyrażą zgodę. W krajach arabskich nie powinno się robić zdjęć ludziom, którzy modlą się w meczecie. Ponadto w Indiach nie wolno robić zdjęć zaklinaczom węży- za zrobienie im zdjęcia należy uiścić odpowiednio wysoką opłatę, której stawka musi zostać wynegocjowana wcześniej.