Tutaj jesteś: Komputery > Systemy Operacyjne > System Operacyjny Windows > Jak przyspieszyć Windows 7?

Jak przyspieszyć Windows 7?

Stopień trudności: umiarkowane
, specjalista Tipy.pl
 4.9/5 (248 ocen)
Oceń 
Udostępnij

Windows 7 uznawany jest za dobry system operacyjny. Działa on stabilnie i stosunkowo szybko, jednak wykonując kilka prostych czynności można sprawić, aby system działał nieco szybciej. Konfiguracja systemu Windows 7 jest bardzo prosta i wymaga tylko podstawowej wiedzy a spowoduje, że system będzie działał sprawniej i szybciej się uruchamiał.

1
Usuwanie plików z autostartu

Usunięcie niepotrzebnych programów z autostartu.


Najczęstszą przyczyną powolnego uruchamiania systemu jest nadmiar aplikacji uruchamianych wraz z systemem, ponieważ przed uruchomieniem system musi wszystkie te programy załadować. Aby wyłączyć niepotrzebne programy z autostartu kliknij Start, w polu Wyszukaj programy i pliki wpisz msconfig. Przejdź do zakładki Uruchamianie i odznacz wszystkie niepotrzebne aplikacje (Aplikację odznacz tylko wtedy gdy jesteś pewien, że nie jest ona potrzebna do prawidłowej pracy systemu), po zakończeniu uruchom ponownie komputer.

2
Wyłączenie zbędnych usług

Wyłączenie zbędnych usług.


Aby wyłączyć niepotrzebne usługi kliknij Start, w polu Wyszukaj programy i pliki wpisz services.msc. Z listy wybierz niepotrzebną usługę, dwukrotnie na nią kliknij i w zakładce Ogólne w polu tryb uruchamiania wybierz z listy Wyłączony. Lista usług, które można wyłączyć:


- Kompozycje
- Propagacja certyfikatu
- Publikacja zasobów odnajdowania funkcji
- Przeglądarka komputera
- Rejestr Zdalny
- Routing i dostęp zdalny
- Serwer
- Telefonia
- Udostępnianie połączenia internetowego (ICS)
- Usługa Asystent zgodności programów
- Usługa modułu wyliczającego urządzenia przenośne
- Usługa raportowania błędów systemu Windows
- Usługa udostępniania w sieci Windows Media Player
- Usługa wprowadzania na komputer typu Tablet
- Usługi kryptograficzne
- Usługi pulpitu zdalnego
- WebClient
- Zasady usuwania karty inteligentnej

Jak zmienić rozszerzenie pliku?
Jak usunąć programy z autostartu?
Jak zainstalować czcionkę XP / Vista / Windows 7?
Jak przeinstalować Windows XP?
3

Uruchamianie systemu z wykorzystaniem wszystkich rdzeni procesora.


Kliknij Start, w polu Wyszukaj programy i pliki wpisz msconfig. W zakładce Rozruch kliknij Opcje zaawansowane, zaznacz opcję Liczba procesorów i z listy wybierz maksymalną dostępną liczbę.

4

Gadżety pulpitu.


W systemach Windows Vista i 7 wraz z systemem instalowane są gadżety pulpitu, choć wyglądają ładnie i czasem ułatwiają pracę to nieco wydłużają uruchamianie systemu więc jeśli nie są Ci one potrzebne możesz je wyłączyć.

5

Niepotrzebne programy.


Uruchom Panel sterowania i kliknij łącze Odinstaluj program, z listy wybierz niepotrzebne aplikacje i je odinstaluj.

6

Efekty graficzne.


Jeżeli nie zależy Ci na wyglądzie możesz wyłączyć efekty graficzne. Kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonę Komputer, w menu po lewej stronie kliknij łącze zaawansowane ustawienia systemu. W zakładce Zaawansowane w polu Wydajność kliknij Ustawienia, w zakładce Efekty wizualne dopasuj ustawienia do twoich preferencji.

7

Wyłączenia indeksowania plików.


Indeksowanie co jakiś czas przeszukuje dysk co powoduje, że później łatwiej i szybciej działa wyszukiwanie plików, jednak w trakcie indeksowania dysk i procesor są bardziej obciążone. Jeśli nie korzystasz lub rzadko korzystasz z wyszukiwania możesz wyłączyć indeksowanie. Kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonę dysku na, którym chcesz wyłączyć indeksowanie i wybierz Właściwości, odznacz opcję Zezwalaj na indeksowanie zawartości plików na tym dysku wraz z ich własnościami, kliknij Zastosuj, zaznacz opcję Zastosuj zmiany do dysku litera_dysku:\, podfolderów i plików i kliknij OK.

8

Defragmentacja dysku.


Windows 7 i system plików NTFS jest odporny na fragmentację jednak co jakiś czas można wykonać defragmentację. Kliknij Start -> Wszystkie programy -> Akcesoria -> Narzędzia systemowe -> Defragmentator dysków, wybierz dysk i kliknij Analizuj, jeżeli dysk wymaga defragmentacji kliknij Defragmentuj.

9

Czyszczenie rejestru.


Pobierz np. program CCleaner. Program ten oprócz funkcji czyszczenia rejestru może również edytować autostart, czyścić pliki tymczasowe czy odinstalowywać aplikacje. Przejdź do zakładki Rejestr i kliknij Skanuj by znaleźć problemy, po zakończeniu skanowania kliknij Napraw zaznaczone problemy…, w kolejnym oknie kliknij Napraw wszystkie zaznaczone problemy.

 4.9/5 (248 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (0)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Któż z nas w dobie Internetu nie ma swojego komputera? Współcześni ludzie bez tzw. Peceta czują się jak bez ręki....
Jak zwiększyć wydajność komputera?
Któż z nas w dobie Internetu nie ma swojego komputera?...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.