Przyspieszanie Windows 7

Jak przyspieszyć Windows 7?

TomekL - specjalista Tipy.pl

Windows 7 uznawany jest za dobry system operacyjny. Działa on stabilnie i stosunkowo szybko, jednak wykonując kilka prostych czynności można sprawić, aby system działał nieco szybciej. Konfiguracja systemu Windows 7 jest bardzo prosta i wymaga tylko podstawowej wiedzy a spowoduje, że system będzie działał sprawniej i szybciej się uruchamiał.

1
Usuwanie plików z autostartu
Usunięcie niepotrzebnych programów z autostartu.

Najczęstszą przyczyną powolnego uruchamiania systemu jest nadmiar aplikacji uruchamianych wraz z systemem, ponieważ przed uruchomieniem system musi wszystkie te programy załadować. Aby wyłączyć niepotrzebne programy z autostartu kliknij Start, w polu Wyszukaj programy i pliki wpisz msconfig. Przejdź do zakładki Uruchamianie i odznacz wszystkie niepotrzebne aplikacje (Aplikację odznacz tylko wtedy gdy jesteś pewien, że nie jest ona potrzebna do prawidłowej pracy systemu), po zakończeniu uruchom ponownie komputer.

2
Wyłączenie zbędnych usług
Wyłączenie zbędnych usług.

Aby wyłączyć niepotrzebne usługi kliknij Start, w polu Wyszukaj programy i pliki wpisz services.msc. Z listy wybierz niepotrzebną usługę, dwukrotnie na nią kliknij i w zakładce Ogólne w polu tryb uruchamiania wybierz z listy Wyłączony. Lista usług, które można wyłączyć:


- Kompozycje
- Propagacja certyfikatu
- Publikacja zasobów odnajdowania funkcji
- Przeglądarka komputera
- Rejestr Zdalny
- Routing i dostęp zdalny
- Serwer
- Telefonia
- Udostępnianie połączenia internetowego (ICS)
- Usługa Asystent zgodności programów
- Usługa modułu wyliczającego urządzenia przenośne
- Usługa raportowania błędów systemu Windows
- Usługa udostępniania w sieci Windows Media Player
- Usługa wprowadzania na komputer typu Tablet
- Usługi kryptograficzne
- Usługi pulpitu zdalnego
- WebClient
- Zasady usuwania karty inteligentnej

3
Uruchamianie systemu z wykorzystaniem wszystkich rdzeni procesora.

Kliknij Start, w polu Wyszukaj programy i pliki wpisz msconfig. W zakładce Rozruch kliknij Opcje zaawansowane, zaznacz opcję Liczba procesorów i z listy wybierz maksymalną dostępną liczbę.

4
Gadżety pulpitu.

W systemach Windows Vista i 7 wraz z systemem instalowane są gadżety pulpitu, choć wyglądają ładnie i czasem ułatwiają pracę to nieco wydłużają uruchamianie systemu więc jeśli nie są Ci one potrzebne możesz je wyłączyć.

5
Niepotrzebne programy.

Uruchom Panel sterowania i kliknij łącze Odinstaluj program, z listy wybierz niepotrzebne aplikacje i je odinstaluj.

6
Efekty graficzne.

Jeżeli nie zależy Ci na wyglądzie możesz wyłączyć efekty graficzne. Kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonę Komputer, w menu po lewej stronie kliknij łącze zaawansowane ustawienia systemu. W zakładce Zaawansowane w polu Wydajność kliknij Ustawienia, w zakładce Efekty wizualne dopasuj ustawienia do twoich preferencji.

7
Wyłączenia indeksowania plików.

Indeksowanie co jakiś czas przeszukuje dysk co powoduje, że później łatwiej i szybciej działa wyszukiwanie plików, jednak w trakcie indeksowania dysk i procesor są bardziej obciążone. Jeśli nie korzystasz lub rzadko korzystasz z wyszukiwania możesz wyłączyć indeksowanie. Kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonę dysku na, którym chcesz wyłączyć indeksowanie i wybierz Właściwości, odznacz opcję Zezwalaj na indeksowanie zawartości plików na tym dysku wraz z ich własnościami, kliknij Zastosuj, zaznacz opcję Zastosuj zmiany do dysku litera_dysku:\, podfolderów i plików i kliknij OK.

8
Defragmentacja dysku.

Windows 7 i system plików NTFS jest odporny na fragmentację jednak co jakiś czas można wykonać defragmentację. Kliknij Start -> Wszystkie programy -> Akcesoria -> Narzędzia systemowe -> Defragmentator dysków, wybierz dysk i kliknij Analizuj, jeżeli dysk wymaga defragmentacji kliknij Defragmentuj.

9
Czyszczenie rejestru.

Pobierz np. program CCleaner. Program ten oprócz funkcji czyszczenia rejestru może również edytować autostart, czyścić pliki tymczasowe czy odinstalowywać aplikacje. Przejdź do zakładki Rejestr i kliknij Skanuj by znaleźć problemy, po zakończeniu skanowania kliknij Napraw zaznaczone problemy…, w kolejnym oknie kliknij Napraw wszystkie zaznaczone problemy.

Strona 1 z 3

Powiązane porady

czyszczenie rejestru
systemy Windows 7 i XP
sieć komputerowa

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie