Tutaj jesteś: Dom i Ogród > Ogrody > Kwiaty w Ogrodzie > Jak sadzić lilie?

Jak sadzić lilie?

Stopień trudności: umiarkowane
, specjalista Tipy.pl
 2.6/5 (17 ocen)
Oceń 
Udostępnij
Lilie są tak egzotycznie wspaniałe w momencie pełnej dojrzałości, że łatwo jest założyć, iż są one trudne w uprawie i pielęgnacji. Jednak nawet początkujący ogrodnicy szybko odkryją, że jest to założenie dalekie od prawdy. Uprawa lilii z bulw jest łatwa i przyjemna, i może być wspaniałym wspólnym rodzinnym projektem. Lilie dobrze rosną w towarzystwie innych roślin ogrodowych i zapewniają fantastyczne kolory i zapachy w Twoim ogrodzie. Cały trik podczas sadzenia i uprawy lilii z bulw polega na tym, aby wybrać odpowiednią lokalizację, w której cebulki lilii będą mogły swobodnie się rozwijać. Dobry wybór lokalizacji i odpowiednie procedury sadzenia zapewnią, że ​​te piękne, zaskakująco odporne na mróz kwiaty będą dawać Ci radość przez wiele lat.
1

Zrozumieć bulwę.


Bulwy zawierają cały system korzeniowy i prawie wszystko inne, z czego młode rośliny będą kiełkować, rosnąć i rozwijać się. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać odpowiednie miejsce dla bulw lilii, aby mogły się zakorzenić.

2

Przygotowanie do sadzenia bulw lilii.


Lilie uprawiane z bulwy wymagają bardzo dobrze przepuszczalnej gleby, ponieważ nie tolerują one stojącej wody przez dłuższy czas i szybko zaczynają gnić i się rozkładać. Najlepszą strategią, aby zapewnić liliom odpowiednie odwodnienie jest albo zasadzenie roślin na kopcu albo rabacie, które pozwolą na odpowiedni spływ wody po podlaniu roślin i opadach deszczu. Różne odmiany cebulek lilii będą preferowały różne warunki światła słonecznego. Wiele rozwija się w pełnym słońcu, podczas gdy inne wolą mieszankę słońca i cienia. Lilie jako całość wolą raczej lekko kwaśne gleby, ale to też może się różnić w zależności od odmiany. Lilie również znacznie się różnią pod kątem wysokości i szerokości i należy uważać, aby dokładnie przeczytać instrukcje, zanim zabierzemy się do sadzenia cebulek lilii. Dla mniejszych odmian lilii, zaleca się sadzenie bulw w odległości około 9 cm od siebie, a dla większych lilii, zaleca się sadzenie w odległości 18 cm od siebie. Cebulki nie powinny być zakopane w ziemi, ale powinny być sadzone tak, żeby ich górna końcówka tylko przebijała powierzchnię gleby, w przypadku chłodniejszych stref klimatycznych lub wczesnego sadzenia, cebulki powinny być zakopane na kilka centymetrów. Najlepszym czasem na sadzenie cebulek lilii, to albo lato albo wczesna jesień. Powinno się zadbać o to, aby cebulki roślin, zostały zasadzone zaraz po tym kiedy zostały zakupione, ale nie po pierwszym zimowym mrozie. Cebulki lilii potrzebują pewnej temperatury gleby w celu dobrego kiełkowania, a cebulki sadzone po pierwszych przymrozkach najprawdopodobniej nie rozwiną się wiosną. Takie cebulki powinny być przechowywane lub należy opóźnić ich zakup aż do wiosny.

Jak dbać o fiołek alpejski?
Jak pielęgnować cyklameny?
Jak podlewać storczyki?
Jak sadzić frezję?
3

Sadzenie cebulek lilii.


Gdy została już wybrana lokalizacja i kiedy została wytyczona strategia sadzenia, czas zasadzić cebulki lilii. Wykop otwór około dwa razy szerszy, niż sama cebulka i tak samo wysoki. Zadbaj o to, aby rozbić glebę w przypadku możliwych kawałków kamieni lub pęcherzyków powietrza, zanim posadzisz cebulki lilii. Wypełnij dziurę za pomocą ziemi, a następnie podlej dokładnie cebulkę wodą, aby pozbyć się pozostałych kieszeni powietrza. Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy dokonać przeglądu konkretnych sposobów sadzenia, należytych odstępów między sadzonkami oraz szczegółowych instrukcji dotyczących uprawy tej konkretnej odmiany lilii, którą masz zamiar zasadzić.

4

Dbanie o cebulki lilii.


Cebulki lilii należy podlewać często do momentu, aż gleba jest wilgotna, ale nie mokra. Można zastosować delikatną warstwę ściółki, aby zmniejszyć wzrost chwastów i szkodników atakujących ogród, które mogą uważać cebulki za swój przysmak. Ważne jest, aby odizolować młode rosnące cebulki lilii, od miejsc poruszania się i od zwierząt, aby zapobiec ewentualnym uszkodzeniom cebulek, zanim jeszcze będą miały szansę się rozwinąć. W momencie kiedy już zakwitną będą one potrzebować znacznie mniej wody. Cebulki lilii mogą również wypuszczać pędy, które można usuwać i stosować do rozmnażania roślin.

5

Cebulki lilii oraz ogrodowe szkodniki i choroby.


Cebulki lilii mogą być postrzegane jako przekąski dla niektórych ogrodowych gości, w szczególności mszyce i ślimaki będą wprost atakować młode cebulki lilii i inne rośliny. Kontroluj ślimaki za pomocą pułapek. Cebulki lilii również często zapadają na choroby takie jak botrytis, zgnilizna korzeni, zgnilizna podstawy, i różne wirusy. Nie można kontrolować wirusów i w przypadku zaatakowania przez nie rośliny, będzie ona musiała być usunięta i zniszczona. Choroby grzybowe, takie jak szara pleśń, zgnilizna korzeni i zgnilizna podstawy mogą być częściowo kontrolowane za pomocą środków grzybobójczych, ale mogą szybko rozprzestrzenić się na inne rośliny, więc zaleca się jednak usunięcie wszystkich zaatakowanych sadzonek, w celu uzyskania najlepszych wyników.

Przeczytaj teraz: Jak pielęgnować lilie?
 2.6/5 (17 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (0)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Bez wątpienia lilie są pięknymi kwiatami i mają swoich wielbicieli w rożnych zakątkach świata. Niestety, jeśli jesteśmy...
Jak zrobić lilie z papieru?
Bez wątpienia lilie są pięknymi kwiatami i mają swoich wielbicieli w rożnych zakątkach...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.