Tutaj jesteś: Dom i Ogród > Ogrody > Uprawa Warzyw > Jak sadzić paprykę?

Jak sadzić paprykę?

Stopień trudności: umiarkowane
, specjalista Tipy.pl
 2.7/5 (19 ocen)
Oceń 
Udostępnij
Papryka jest twardym warzywem, rosnącym ciepłych porach roku. Roślina ta wymaga nieco wyższych temperatur, dojrzewa znacznie wolniej i jest mniejsza niż większość roślin pomidora. Jaskrawo kolorowe, słodkie odmiany papryki wdarły się niedawno na rynek. Szeroka gama innych papryk ogrodowych (pimiento, tabasco, chili) mogą być uprawiane w celu wykorzystania ich do jedzenia, zrobienia z nich przypraw lub można ich użyć jako ozdób np. kuchennych. Odmiany papryki słodkiej, zwłaszcza te w kształcie dzwonków, są jak do tej pory zdecydowanie najbardziej popularnym rodzajem papryki. Są one spożywane na surowo i używane do robienia sałatek, farszów, zup, gulaszów oraz przetworów. Nowe osiągnięcia w uzyskiwaniu koloru i kształtu nie zdołały osłabić popularności słodkiej papryki. Ostre odmiany papryki, ostatnio również przeszły odrodzenie popularności, głównie z powodu różnych kuchni etnicznych, które wykorzystują ich niepowtarzalny smak i ostrość smaku.
1

Kiedy sadzić.


Hodowlę papryki najlepiej rozpocząć z nasion w pomieszczeniach, pod koniec zimy, a następnie przenieść rośliny do ogrodu, kiedy już gleba i powietrze się ogrzeją. Rośliny nie tolerują mrozu i nie rosną dobrze w zimnej, mokrej glebie. Kiedy temperatura w nocy spada poniżej 13 stopni Celsjusza, rośliny rosną powoli, liście żółkną i kwiaty mogą zacząć opadać. Wysokie rabaty, pokrycie z czarnego plastiku mogą dać przewagę w uprawie papryki, poprzez ogrzanie i drenaż gleby oraz zwiększenie mikrośrodowiska młodych roślin papryki podczas trwania wiosny, kiedy chłodna pogoda może się utrzymywać.

2

Rozstaw i głębokość.


Ustaw sadzonki w odległości 18 do 24 cm od siebie w rzędzie, lub 14 do 18 cm od siebie we wszystkich kierunkach w rabatach. Kilkanaście roślin, w tym jeden lub dwa rodzaje sałatkowych i ostrych, może zapewnić wystarczająco dużo papryki dla większości rodzin, ale dla prawdziwie wiernych miłośników papryki i wielbicieli etnicznych kuchni może okazać się, że potrzebne będzie znacznie więcej rodzajów, skoro dostępnych jest tyle kolorów, smaków i typów papryki.

Jak uprawiać pomidory w szklarni?
Jak sadzić szczypiorek?
Jak sadzić rzodkiewki?
Jak sadzić pora?
3

Pielęgnacja.


Papryki świetnie czują się w dobrze przepuszczalnej, żyznej glebie, która jest dobrze zaopatrzona w wilgoć. Użyj podstawowego nawozu podczas przesadzania. Zastosuj nawóz uzupełniający, kiedy pierwsza tura roślin papryki będzie zasadzona. Ponieważ równomierne dostarczanie wody jest istotne przy uprawie papryki, zwłaszcza w okresie zbiorów, podlewaj rośliny w okresach suchych. Gorące, suche wiatry i sucha gleba mogą zapobiec wyrastaniu owoców lub spowodować zmarnienie małych, niedojrzałych owoców.

4

Zbiory.


Owoce mogą być zbierane w dowolnej wielkości. Jednak odmiany zielonej papryki, są zwykle zbierane, gdy owoce są w pełni rozwinięte i dojrzałe, czyli kiedy osiągają wielkość 7,5 do 10 cm oraz kiedy są twarde i zielone. Gdy owoce są dojrzałe, łatwo oberwać je z rośliny. Mniej uszkodzeń roślin występuje jednakże w przypadku gdy owoce są wycinane, a nie obrywane. Nowe, kolorowe owoce papryki mogą pozostać na roślinie, aby uzyskać ich pełny smak i dojrzałe w pełni kolory, takie jak czerwony, żółty, pomarańczowy lub brązowy, jednak można je także zbierać kiedy są jeszcze zielone i niedojrzałe. Niektóre (w tym "biały", jasnożółty, liliowy i purpurowy) kolorowe odmiany papryki, rozwijają się w niedojrzałych owocach i powinny być zbierane, zanim rzeczywiście dojrzeją w pełni i staną się czerwone.


Ostra papryka jest zbierana na etapie czerwonych dojrzałych owoców, ale zielone, niedojrzałe owoce, są również wymagane dla niektórych przepisów. Niektóre potrawy mogą rzeczywiście wymagać szczególnej odmiany chili, aby mogły smakować autentycznie. Smak ostrej papryczki różni się w zależności od jej odmiany, bardziej niż mogłoby się to początkowo wydawać.


Aby wysuszyć chili, pojedyncze owoce mogą być zbierane i nawleczone w sznurki lub całe rośliny można zerwać jesienią przed mrozem i powiesić w piwnicy budynku gospodarczego, aby wyschły. Zawsze należy zachować ostrożność podczas obchodzenia się z ostrymi odmianami papryki, ponieważ rany, nos, czy oczy mogą zostać boleśnie podrażnione. Plastikowe lub gumowe rękawiczki mogą być pomocne podczas zbierania lub przeładunku ostrej papryki.

5

Najczęstsze problemy.


Ludzie, którzy używają tytoniu powinni myć ręce wodą z mydłem przed rozpoczęciem działań, związanych z uprawą roślin papryki, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa mozaiki tytoniu. Staraj się uprawiać odporne na tą chorobę odmiany, jeśli to możliwe.


Uważaj na gromadzenie się mszyc na spodzie liści, zwłaszcza w pobliżu rozwijających się końcówek gałęzi. Przy dużej populacji mszyc pojawia się lepka substancja na niższych liściach i owocach. Jeśli taka sytuacja nastąpi, zastosuj sugerowany środek owadobójczy. Choroby bakteryjne mogą być przenoszone w przypadku zakupionych sadzonek, więc oglądaj dokładnie potencjalne sadzonki, które chcesz nabyć, pod kątem plamek na liściach i łodydze.

 2.7/5 (19 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (0)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Nie wiem jak u was, ale w moim przypadku, kiedy powietrze robi się nieco chłodniejsze, włosy stają się całkowicie...
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Kiedy sprowadzono ziemniaki do Polski, były one kompletną nowością. Od tego czasu do dzisiaj rozpowszechniły się na...
Jak zbierać i przechowywać ziemniaki?
Kiedy sprowadzono ziemniaki do Polski, były one kompletną...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.