Domek dla ptaków

Jak zrobić domek dla ptaków?
Sooonia - specjalista Tipy.pl

Wykonanie domku dla ptaków jest znacznie prostsze niż myślisz. Domki mogą być wykonane z tanich, łatwo dostępnych materiałów, w zaledwie kilka godzin. Poprzez zapewnienie miejsc gniazdowania dla ptaków, możesz pomóc im w wychowaniu ich młodych, a w zamian odpłacą się one Tobie swoimi niestrudzonymi wysiłkami, by upolować i zjadać ogrodowe szkodniki, które atakują Twój ogród wiosną i latem.
P

Rzeczy, których potrzebujesz
* Surowe drewno, najlepiej 15-25 mm grubości
* 20 śrub 40mm
* 8 gwoździ papowych (z płaską główką)
* Kawałek taśmy, papy lub skóry
* 2 gwoździe do drewna
* Taśma miernicza
* Ołówek lub długopis
* Linijka
* Młotek, wiertarka, wiertła, piła

1
Budowa domku dla ptaków 1
Korzystając z taśmy mierniczej wyznacz na drewnie fragmenty ścianek: ścianka tylna 30cm x 15cm, sufit 20cm x 15cm, ścianka przednia 17,5 cm x 15cm, podstawa 15cm x 15cm oraz dwa panele boczne przycięte na spadzisty dach, z tyłu wysoki na 20 cm x 17,5 cm wysokości z przodu.
2
Budowa domku dla ptaków 2
Jak już narysujesz wszystkie ścianki zacznij je wycinać. Należy uważać, aby ciąć dokładnie wzdłuż linii, ponieważ nierówne cięcia mogą oznaczać, że ścianki nie będą równe i domek nie będzie odporny na przeciągi.
3
Budowa domku dla ptaków 3
Skręć części domku razem i upewnij się, że są dobrze złączone. Najpierw jednak wywierć wiertarką otwory pilotażowe, aby zapobiec rozwarstwianiu się drewna. Dołącz dwa boczne panele do tylnej deseczki, następnie przymocuj spód domku i w końcu część frontową.
4
Budowa domku dla ptaków 4
Korzystając z dużego wiertła, wykonaj otwór wejściowy w przedniej ściance, w pobliżu górnej części (tak aby pisklęta były bezpieczne z dala od drapieżników). Sikorki potrzebują otworu o wymiarach 25mm, a wróble w wymiarach 32mm.
5
Budowa domku dla ptaków 5
Zamontuj dach (pokrywę), poprzez wbicie gumowych zawiasów i otworów drenażowych w bazie. Wieszaj domek na wysokości 2-3 metrów, w miejscach osłoniętych, najlepiej wychodzących na północny-wschód, na wschód lub południowy-wschód.
6
Budowa domku dla ptaków 6
Nie wszystkie ptaki, lubią tego typu domki z małym otworem na wejście. Drozdy, pliszki i muchołówki, potrzebują domku ze ścianką boczną, która zajmuje około 2/3 wysokości, zaś 1/3 (górna część) jest wejściem. Wystarczy zrobić panel przedni mniejszy - 12 cm długości, a nie 17,5 cm.
?

Wskazówki
* Każdy rodzaj surowego drewna się nada- sklejka jest dobra, ale drewnianą deskę łatwiej pociąć.

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie