Tutaj jesteś: Dziecko > Niemowlaki > Rozwój Niemowlaka > Jak nauczyć dziecko mówić?

Jak nauczyć dziecko mówić?

Stopień trudności: umiarkowane
, specjalista Tipy.pl
 0/5 (0 ocen)
Oceń 
Udostępnij
Każdy rodzić chce, aby jego dziecko jak najszybciej zaczęło mówić. Oczywiście, każde dziecko nauczy się tej sztuki prędzej czy później, jednak łatwiej jest komunikować się ze swoją pociechą kiedy już nauczy się wyrażać słowami swoje pragnienia i uczucia. Dzieci uczą się mówić po skończeniu pierwszego roku życia. Już w wieku 14 - 16 miesięcy zazwyczaj potrafi wypowiedzieć kilka słów, między innymi "mama" i "tata". Umiejętność mowy rozwija się stopniowo i na ogół w wieku 3 lat można z dzieckiem już śmiało dyskutować na większość tematów. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą ci nauczyć swoje dziecko mówienia.
1

Reaguj na płacz dziecka.


Dziecko uczy się komunikacji nawet poprzez płacz, który w pierwszym roku życia jest podstawowym sposobem porozumiewania się. Kiedy reagujemy na płacz, dzieci zrozumieją, że mogą zostać wysłuchane oraz, że otaczający je świat jest miejscem bezpiecznym, w którym potrzeby zostają zaspakajane.

2

„Porozmawiaj” z dzieckiem.


Pierwsze umiejętności rozmowy, niemowlaki pokazują wydając dziwne dźwięki i czekając na Twoją odpowiedź, która może brzmieć podobnie. Ta prosta interakcja uczy dziecko struktury konwersacji oraz uzyskiwania odpowiedzi.

3

Przeprowadzaj normalną dyskusję.


Dzieci uczą się umiejętności językowych długo przed tym, jak zaczną mówić. Rozumieją co się do nich mówi, jeszcze zanim wypowiedzą swoje pierwsze słowo. Kiedy dorastają w otoczeniu, w którym istnieje rozwinięta konwersacja, automatycznie same nauczą się jak się porozumiewać. Łatwiej nauczą się języka, kiedy będziesz ich wysłuchiwać i z nimi regularnie rozmawiać używając poprawnych form i zwrotów.

Jak nauczyć dziecko siadać?
Jak zachęcić dziecko do chodzenia?
Jak wytłumaczyć dziecku skąd się biorą dzieci?
Jak nauczyć dziecko przegrywać?
4

Ulepszaj język i opisuj dziecku co w danym momencie robi.


To rzecz instynktowna, którą rodzice robią na każdym kroku. Wystarczy opisywać szczegółowo dziecku co się w danym momencie dzieje, na przykład gdy ktoś wchodzi do pokoju lub kiedy kot chce, aby go pogłaskać.

5

Opisuj dziecku co Ty masz zamiar zrobić.


Rozmowa z dzieckiem, które Cię nie rozumie może wydać się nieco krępująca, jednak, aby doprowadzić do tego, aby dziecko zaczęło kojarzyć fakty, należy takie sytuacje często powtarzać. Zacznij informować malucha, kiedy zamierzasz zmienić mu pieluchę, podnieść go, lub objaśniaj inne rutynowe czynności.

6

Opisuj dziecku swoje codzienne czynności.


W celu ulepszenia przyswajalności języka przez dziecko zacznij opowiadać o swoich codziennych obowiązkach, takich jak przygotowywania posiłków dla malucha itp.

7

Śpiewaj piosenki i opowiadaj historyjki.


Piosenki i opowiadania to bardzo ważne etapy podczas nauki mowy, ponieważ się powtarzają i dzięki temu dzieci mają możliwość nauki na pamięć. Piosenki, zabawy palcami, czy aktywność fizyczna dają do zrozumienia dziecku, iż istnieją pewne wskazówki fizyczne. Kiedy maluch nauczy się klaska w dłonie, następnym razem poprosi o piosenkę wykonując ten gest.

8
Czytanie dziecku ksiażek

Czytaj książeczki dla dzieci.


Na rynku jest dostępnych wiele wspaniałych książeczek przeznaczonych dla dzieci. Poszukaj tych ze zdjęciami lub obrazkami, przy tym zawierających bogaty język. Niektóre dzieci będą wykazywać zainteresowanie, inne będą się zwijać i skręcać, ponieważ nieodpowiedni wiek na czytanie książek nie istnieje. Najlepiej jest zacząć kiedy dzieci tylko wykażą zainteresowanie. Oprócz książeczek, możesz stworzyć album lub tablicę ze zdjęciami, pamiętaj jednak o przykryciu, aby uchronić je przed śliną i zębami dziecka.

 0/5 (0 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (1)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Jacek - 2014-04-17
Do dziecka nie należy mówić zdrobnieniami bo będzie sepleniło.
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
<p>Chociaż większość butów dla dzieci posiada teraz funkcje zapinania na rzepy, nauczenie wiązania butów...
Jak nauczyć dziecko wiązać buty?
Chociaż większość butów dla dzieci posiada...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.