oparzenie skóry - pierwsza pomoc

Jak postępować w przypadku oparzenia?
ZdrowieZdrowie - specjalista Tipy.pl

Oparzenia przytrafiają się zarówno dzieciom jak i dorosłym. Źródłem nieszczęścia może być każdy gorący płyn jak woda, zupa, mleko jak też gorące przedmioty jak żelazko, palnik elektryczny itp. Przeczytaj i dowiedz się jak postępować w przypadku oparzeń termicznych. Oparzenia skóry - pierwsza pomoc.
1
Jak najszybciej należy ochłodzić oparzone miejsce. Najlepiej schładzać pod bieżącą zimną wodą lub ewentualnie przykładać kostki lodu ale zawinięte w ściereczkę.
2
W trakcie chłodzenia należy usunąć z oparzenia ubranie poprzez rozcięcie. Jeśli oparzenie jest na ręce, palcach wówczas należy zdjąć również wszystkie ozdoby (pierścionki, bransoletki).
3
Oparzenie należy schładzać przez około 15 min. Dzięki schładzaniu ciepło nie przedostanie się do głębiej położonych tkanek co mogłoby zwiększyć uraz.
4
Po schłodzeniu ranę oparzeniową możemy osłonić opatrunkiem jałowym lub schładzającym hydrożelowym. Jednak nie zaklejać go plastrem ani mocno nie bandażować. Oparzenie szybciej się zagoi na świeżym powietrzu.
?

Wskazówki
* Jeśli poparzeniu uległo dziecko lub człowiek starszy koniecznie udaj się na pogotowie.
* Szybka pomoc lekarska jest również potrzebna jeśli poparzenie jest rozległe jak również gdy obejmuje twarz lub krocze.
* Na pogotowie musisz się udać również w przypadku gdy ubranie przykleiło się do rany.

!

Uwaga!
* Nie wolno odrywać przyklejonej do rany odzieży,
* Nie wolno przekłuwać pęcherzy,
* Nie wolno dotykać oparzenia,
* Nie wolno smarować oparzonej skóry maściami, kremami, masłem ani innymi tłuszczami, piankami, śmietaną ani białkiem jaja kurzego.
* Nie wolno polewać w celu odkażenia żadnym alkoholem (wódka, spirytus, środki odkażające)!
* Nie wolno przy oparzeniach wewnętrznych i rozległych oparzeniach zewnętrznych podawać jedzenia i picia,
* Nie wolno pozostawić poszkodowanego bez opieki.

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (3)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Leszek
06.03.2017
Autor pisze nieprawdę co do spirytusu! Należy jak najszybciej polać spirytusem w celu szybkiego schłodzenia rany! Spirytus parując odbiera bardzo szybko temperaturę, przez co nie dochodzi do głębokiego poparzenia. Warunek jaki trzeba spełnić to należy użyć go natychmiast po oparzeniu i nie może być rany lub uszkodzonego naskórku!
kurnkiko21
25.10.2011
ale beka coo?
Magda333
13.08.2009
Miejsca poparzone od piekarnika, żelazka czy gorącej herbaty smaruje zawsze kremem łagodzącym, takim jak Radiosun. Łagodzi to pieczenie i pomaga skórze wrócić do normy. W sumie ten krem stosuję też przy poparzeniach od słońca i też bardzo dobrze się sprawdza.