Mona Lisa

Jak interpretować dzieło sztuki?
muszka - specjalista Tipy.pl

To pytanie nasuwa się nie tylko pasjonatom sztuki, ale także zwyczajnym odbiorcom. Zdarza się nie raz, że odbiorca zastanawia się, czy jego tok rozumowania przy odbiorze dzieła jest prawidłowy. Chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat? Przeczytaj!
1
Po pierwsze nie ma żadnej reguły na to, czy nasz tok rozumowania przy odbiorze dzieła malarskiego jest poprawny - każdy z nas jest indywidualnym człowiekiem i odbiera dzieło subiektywnie. Jest to o wiele bardziej fascynujące od przepisów na interpretację, ponieważ pięciu ludzi zobaczy pięć różnych rzeczy w wylanej na płótno farbie podniesionej do rangi arcydzieła. Nasuwa się więc stwierdzenie, że hamowanie wyobraźni jest zupełnie niewskazane! Puść wodze fantazji, domyślaj się na różne sposoby, „wsiąknij” w strukturę dzieła. Te działania są najlepsze przy interpretowaniu dzieł abstrakcyjnych.
2
Jeżeli mamy do czynienia z dziełem klasycznym, warto wtedy spojrzeć na obraz od strony symbolicznej. Wykorzystywanie symboli jest szczególnie widoczne w epoce romantyzmu, baroku czy oczywiście w nurcie symbolizmu. Są symbole, które są oczywiste, np. czaszka symbolizuje śmierć i przemijanie , ale są też takie symbole, których interpretacja zależy w całości od odbiorcy.
3
Przy odbiorze dzieł szablonowe myślenie jest zachowaniem niepożądanym. Warto obudzić swoją kreatywność i wyobraźnię, puścić wodze fantazji, aby w pełni przeżywać dzieło.
4
Oprócz zwracania uwagi tylko na to, co jest na obrazie, trzeba też dostrzec to, w jaki sposób obiekt został ukazany. W jakich barwach prezentuje się dzieło, w jakim świetle, ponieważ natężenie tonalne i sama barwa również mówi sporo o dziele. Dla przykładu portret małej dziewczynki na czarnym tle będzie kojarzył się z żałobą i smutkiem, a portret wśród zieleni będzie przywodził na myśl radość i beztroskę.
5
Aby mieć pełne rozeznanie w kanonach sztuki, warto zapoznać się z klasycznymi dziełami, których wykonanie i dbałość o proporcje wzbudza podziw. Takie detale dzieła mogą stanowić wspaniałe dopełnienie całości kompozycji - warto zwracać na nie uwagę.
6
Trzeba pamiętać, że dziełem pełnym można nazwać tylko dzieło o wyjątkowo dbałym wykonaniu przy dobrym warsztacie autora, przy czym to powinno iść w parze z ładunkiem intelektualnym (przekazem), ponieważ czymże byłaby piękna twarz bez emocji? Nie zainteresowałaby nikogo, ponieważ wyglądałaby jak sztuczna maska.
7
Sztuka jest dla wszystkich, więc jeżeli dzieło zainspirowało Cię - nie bój się stworzyć własnego. Proces twórczy jest znakomitym środkiem wyrażania emocji. Nie ograniczaj się konwenansami, po prostu twórz!
Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie