sąsiedzi, sami swoi

Jak radzić sobie z kłopotliwymi sąsiadami?
muszka - specjalista Tipy.pl

Niektórzy z nas mają nieprzyjemnych sąsiadów. Takie osoby potrafią regularnie psuć nam humor, a nawet interesować się nadmiernie naszymi sprawami. Takie sąsiedztwo jest niewątpliwie denerwujące i męczące. Poniżej znajdziecie kilka porad jak „uporać się” z takim towarzystwem.
1
Po pierwsze nie wolno kierować nam się agresją. Nie od dziś wiadomo, że agresja to najgorszy doradca człowieka. W złości nic nie naprawimy, ale jedynie możemy tą sytuację pogorszyć. Aby naprawić zepsute relacje z sąsiadami warto zorganizować wspólnego grilla, czy też piknik. W czasie takiego spotkania będziecie mieli szansę wspólnie przezwyciężyć niechęć. Dobrym pomysłem oprócz wspólnej zabawy jest także szczera rozmowa podczas takiego spotkania - to pomoże wam wyjaśnić co w tych relacjach jest złe i na co warto zwrócić uwagę. Trzeba pamiętać, że każda ze stron powinna się zastosować do sąsiedzkich zaleceń - tylko wtedy pomysł przyniesie rezultaty!
2
Z gorszą sytuacją mamy do czynienia, wtedy kiedy relacja stała się naprawdę toksyczna. Z każdej ze stron padają nieprzyjemne słowa, a sąsiedzi pragną tylko sobie zaszkodzić. Tacy sąsiedzi są naprawdę nieprzyjemni, a wyciągnięcie ręki na zgodę w takich sytuacjach jest podwójnie trudne, ponieważ wtedy do głosu dochodzi nasz honor i duma. Kiedy mamy do czynienia z tzw. toksycznymi sąsiadami trzeba pamiętać, aby nie dać się sprowokować. Takim osobom trzeba udowodnić, że taki sposób komunikacji nie odpowiada nam i że my pragniemy dogadywać się tylko i wyłącznie w cywilizowany sposób. To bardzo ważne, żeby nie dać ponieść się emocjom, bo takie zachowanie może nas „zapędzić w kozi róg”, z którego nie będzie powrotu. Zapędzenie się w krąg agresji jest nieodwracalne, a takie zgorzkniałe relacje naprawdę ciężko jest naprawić.
3
Mimo wszystko najlepiej jest takim sytuacjom zapobiegać. Nie tworzyć, ani nie rozpowiadać plotek na temat sąsiadów (ani na żaden inny temat, bo ten nawyk jest bardzo zły!) i starać się żyć w dobrych relacjach z sąsiadami. Przecież sąsiedzi to nasze najbliższe otoczenie, a więc powinniśmy żyć z nimi jak najlepiej. Nie każdy sąsiad jest idealny - wiadomo, że każdy ma swoje wady, ale też trzeba docenić zalety naszych „przyjaciół zza płota”. Starajmy się bardzo mocno, aby relacje sąsiedzkie były utrzymywane na zdrowym, rozsądnym poziomie, a wszelkie niejasności i pomówienia trzeba wyjaśniać na bieżąco, aby nie dopuścić do nieprzyjemnych sytuacji.

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie