kronika, kronika rodzinna

Jak zrobić kronikę rodzinną?
muszka - specjalista Tipy.pl

Kronika rodzinna to niezwykła pamiątka, którą przechowuje się przez następne pokolenia. Można zapisywać w niej ważne wydarzenia, wklejać zdjęcia. W kronice rodzinnej przechowuje się historie rodu. Jest łatwy sposób, aby taką księgę wykonać. Poniżej znajdziesz kilka porad.
1
kronika rodzinna
Ważne, aby taka księga została wykonana starannie, ponieważ ma ona posłużyć przez długie lata. Kronikę możesz wykonać używając kartek w formacie A3 (format musi być czytelny i łatwy do zmontowania- mniejsze kartki nie będą się dobrze sczepiać). Ilość kartek zależy wyłącznie od Ciebie. Kartki można sczepić na dwa sposoby- albo za kraniec albo na środku. W przypadku kroniki bardziej elegancko będzie wyglądało szczepienie za kraniec kartek. Pewne mocowanie da zszycie zszywaczem tapicerskim. Jeżeli nie posiadasz takiego urządzenia- możesz wybrać się do tapicera lub do introligatora. Takie zszycie boczne widać na ilustracji obok. Oprawę również możesz wykonać sam- pamiętaj tylko, aby papier był grubszy niż ten w środku ( okładka musi być twarda i stabilna). Ozdobienie okładki zależy od Ciebie. Nie zapomnij dodać uroczystego napisu z przodu, np. „Kronika rodziny Kowalskich”.
2
kronika rodzinna, zrób to sam
Jeśli nie masz czasu na montowanie kartek- możesz kupić czystą kronikę gotową do wypełnienia. Przykład takiej kroniki znajduje się na zdjęciu obok. Wybieraj jedynie kroniki dobrze wykonane- tak abyś miał pewność, że nie rozpadną się po zaledwie kilku latach użytkowania. Najsolidniej wykonane są zazwyczaj kroniki ze skórzaną oprawą (niestety takie kroniki sporo kosztują. Pamiętaj, że za jakość trzeba niekiedy słono płacić!).
3
zdjęcia, kronika
W kronice umieszczaj informacje o wszystkich ważnych wydarzeniach rodzinnych, np. chrzest dziecka, pierwszy ząbek, 60 urodziny cioci Stasi, ukończenie Szkoły podstawowej przez Ewę itd. Nie szczędź zdjęć, pamiątek, wycinek z gazet. Dzięki temu kronika będzie bogatsza i ciekawsza. Możesz wklejać także pierwszy rysunek swojego dziecka. Oprócz tego przechowuj pierwsze buciki, śpioszki, dyplomy dziecka. Będzie to piękna pamiątka na lata!
4
Przechowuj kronikę w bezpiecznym miejscu- powinna to być zacieniona szuflada wolna od wilgoci i poza zasięgiem małych dzieci. Dzieci nieświadomie mogą zniszczyć owoc naszych wieloletnich starań. Jednak w miejscu odpowiednio wyznaczonym daj narysować coś małemu dziecku- będzie to piękny ślad tego, że cała rodzina przyczynia się do zapisu historii waszego rodu.
Strona 1 z 2

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie