Storczyki

Jak pielęgnować storczyki?

Storczyki popularnie nazywane też orchideami, są bardzo ładnymi, robiącymi wrażenie roślinami. Nic więc dziwnego, że często wybierane są na prezenty imieninowe, jubileuszowe, a nawet ślubne. Wbrew pozorom ten dostojnie wyglądający kwiat, nie ma wielkich wymagań względem pielęgnacji, potrzebuje jednak specyficznego podejścia, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się jego pięknem przez długi czas.
1
Nowo nabytą roślinkę, należy stopniowo przyzwyczaić do otoczenia, ponieważ nagła zmiana środowiska może doprowadzić do nagłego zrzucenia kwiatów, a nawet zmarnowania orchidei. Donicę ustawiamy w jasnym miejscu, uważając jednak, aby nie było ono narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ponieważ storczyk może doznać poparzenia.
2
W czasie letnim możemy wystawić naszą roślinkę na dwór, co ją wzmocni i wspomoże kwitnienie, cały czas pamiętajmy jednak, aby doniczka nie stała bezpośrednio na słońcu, a przed schowaniem storczyka z powrotem do domu, sprawdźmy go dokładnie pod względem występowania szkodników.
3
Podlewając storczyki, należy uważać, ponieważ nadmiar wody jest dla nich dużo bardziej szkodliwy niż jej niedobór. Kwiat podlewamy dopiero wtedy, gdy ziemia w doniczce jest już sucha (najlepiej sprawdzić to drewnianym patyczkiem, zanurzanym w ziemi), wtedy wlewamy obfitą ilość wody, pilnując aby jej zbyt duża ilość nie pozostawała w podstawce. Podczas letnich upałów, dobrym sposobem jest umieszczenie całej doniczki w wodzie na kilkanaście minut.
4
Do podlewania używamy wody o temperaturze pokojowej, lub nieco cieplejszej, a samo podlewanie wykonujemy rano.
5
Jeśli nowo powstające liście, szybko wysychają i składają się na kształt harmonijki, oznacza to że storczyk ma niedostateczną wilgotność powietrza. Można poprawić mu warunki, ustawiając w jego pobliżu typowy nawilżacz, lub nawet wynosząc kwiatek na jakiś czas do łazienki z oknem.
6
Po przekwitnięciu storczyka, najczęściej zaleca się przycinanie go za trzecim oczkiem od dołu, jednak takie działanie nie zawsze jest uzasadnione. Rośliny które najczęściej kupujemy lub otrzymujemy w prezencie, należą do tzw. mieszanek u których mało prawdopodobne jest, że zakwitnie ponownie na tym samym pędzie. Po kwitnięciu, delikatnie wycinamy przekwitnięty pęd, lub pozostawiamy aby sam uschnął.
7
Do nawożenia storczyków można używać wszystkich preparatów, które są dedykowane specjalnie tym roślinom. Jedyną zmianą jaką warto wprowadzić to zmniejszenie dawki nawozu i stosowanie go częściej, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że roślina otrzymuje regularne dawki dodatkowych składników, które zdąży wykorzystać, a gleba nie zostanie zasolona. Nawożenie wykonuje się od wiosny do jesieni, natomiast należy się z nim wstrzymać w okresie letnim, ponieważ wtedy rośliny przechodzą w stan spoczynku i przestają rosnąć.
Strona 1 z 2

Powiązane porady

amarylis
Lilia
cyklameny

Podobne porady

Komentarze (4)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

zetka
28.01.2015
"Nawożenie wykonuje się od wiosny do jesieni, natomiast należy się z nim wstrzymać w okresie letnim, ponieważ wtedy rośliny przechodzą w stan spoczynku i przestają rosnąć." - To jak właściwie podejść do tego tematu?
daria16rog
29.05.2013
Poparzenie storczyka przez słońce jest dla mnie nowością, przyznam szczerze.
#18928
17.04.2013
. . . (~") . . . A od kiedy storczyki rosną w ziemi???? Jak zatem do tej kory wsadzić patyk w celu sprawdzenia wilgotności, skoro w moich storczykach są prawie same, mocne korzenie /
STAN
03.10.2012
nie znam sie za bardzo na storczykach więc polegam na radach z internetu-tam przeczytałem o przycinaniu za 3 oczkiem i tak własnie robię z phaleneopsis-kwitną na tym samym pedzie a nawet wypuściły po drugim które tez kwitną w tym samym czasie.jeden z nich od 2 lat jeszcze nie przestał kwitnąć.jak n ie jeden to drugi pęd kwitnie.dendrobium zaś samo puszcza drugie pędy od dołu po przekwitnieciu,więc stare obetne gdy młode wyrosna.