rodzice

Jak utrzymywać dobre relacje z rodzicami?

muszka - specjalista Tipy.pl
Rodzice są dla nas najważniejszymi postaciami w życiu. Utrzymywanie z nimi dobrych relacji powinno być dla nas celem numer jeden. Jednak nie wszystkie dzieci dobrze się z nimi dogadują. Nie wiesz jak utrzymywać dobre stosunki z rodzicami? Dowiesz się czytając ten artykuł.
1
Po pierwsze zawsze pamiętaj, że rodziców ma się tylko jednych. To oni zadbali o Twój rozwój, znają Cię od małego i gdyby zaszła taka potrzeba - to oddaliby za Ciebie życie. Łatwo zapomnieć o tym przez drobne spory czy nieporozumienia. A przecież takie kłótnie są niczym w porównaniu z więzią, jaka was łączy - nie zapominaj o tym!
2
Różnica pokoleń to najczęstszy powód nieporozumień między dziećmi a rodzicami. Starsi rodzice nie potrafią często zrozumieć wielu rzeczy, które są dla dzieci ważne. Dzieje się tak przez to, że mają na taką sprawę inny punkt widzenia. Są na pewno bardziej doświadczeni i starają uchronić Cię od wszelkiego zła, więc nie miej im tego za złe. Troska to zjawisko pozytywne, za które nie powinieneś obwiniać rodziców.
3
Gdy masz jakiś problem - wyżal się rodzicom. Oczywiście na pewno nie będziesz się chciał dzielić wszystkimi problemami, ale zawsze kilka możesz ujawnić i zarazem zaczerpnąć rady doświadczonych rodziców. Takie sytuacje pomogą wam zacieśnić łączące was więzi. Nie ma nic lepszego, niż szczera rozmowa.
4
Spotykaj się z rodzicami kiedy tylko masz czas. Jeśli nie mieszkasz z rodzicami, to oni na pewno za Tobą tęsknią (chociaż często tego nie okazują). Podstawą jest utrzymywanie kontaktu. Jeśli nawet nie możesz się z nimi zobaczyć - to przynajmniej do nich zadzwoń. Niech wiedzą, że o nich pamiętasz i myślisz o nich. Pozwól, aby poczuli się przez Ciebie doceniani i szanowani.
5
Nie wyśmiewaj nigdy ich rad. To jest największy cios dla rodzica. Rodzic chce dla Ciebie jak najlepiej i każdą krytykę dziecka bierze głęboko do serca. Unikaj więc lekkomyślnych uwag (szczególnie nie mów nic pochopnie w złości!). Jeśli pomysł rodziców naprawdę bardzo Ci nie odpowiada, to postaraj się to przekazać im delikatnie. Powiedz, że szanujesz ich zdanie, ale pragniesz zrobić to po swojej myśli. Rodzice na pewno się z tym pogodzą.
6
Obchodź ważne święta rodzinne (Dzień Matki, Dzień Ojca). To doskonała okazja, aby pokazać im jak bardzo ich kochasz. Takie dnie warto spędzić w gronie rodzinnym. Porozmawiajcie i po prostu cieszcie się sobą! Niech nic Wam nie zakłóci tego dnia i jego celebracji.
Strona 1 z 2

Powiązane porady

Perfekcyjna pani domu
urlop

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie