dzieci ze szkoły podstawowej

Jak wybrać szkołę?
KiciaKicia - specjalista Tipy.pl

Wybór szkoły podstawowej powinien być przemyślany. Teoretycznie w szkołach podstawowych obowiązuje rejonizacja lecz w praktyce jeśli się postarasz możesz zapisać swoje dziecko do takiej szkoły jaką wybierzesz. Poniżej kilka wskazówek na co zwracać uwagę przy wyborze podstawówki.
1
Pomyśl jakie wrażenie robi na Tobie szkoła. Czy jest dobrze utrzymana i wyposażona? Czy jest boisko i sala gimnastyczna? Jeśli tak to w jakim są stanie? Czy w budynku i w okół niego jest czysto? Czy bezpiecznie?
2
Dowiedz się czy dzieci jeżdżą na wycieczki, zwiedzają kościoły, muzea, chodzą na wystawy? Dzieci w ten sposób poznają lepiej świat. Dowiedz się w jaki sposób są stymulowane do aktywności i pracy twórczej.
3
Dowiedz się czego oczekują nauczyciele i jakie mają wymagania. Czy kryteria oceniania są jasne? Czy odnoszą się do uczniów z szacunkiem równocześnie nie pozwalając sobie wejść na głowę? Czy dzieci wyrażają się o swoich nauczycielach z szacunkiem czy może są w większości rozpuszczone i zachowują się w sposób bezkarny?
4
Sprawdź czy nauczyciele są zaangażowani w swoją pracę i czy ją lubią. Jeśli są dobrze motywowani i współuczestniczą w podejmowaniu decyzji w sprawach szkoły wówczas prawdopodobnie praca sprawia im przyjemność. Nauczyciel który lubi swoją pracę i jej warunki to dobry nauczyciel. Dowiedz się również na temat współpracy nauczycieli ze sobą oraz stosunków między nimi.
5
Sprawdź jak wyposażona jest świetlica, biblioteka, sala komputerowa i gimnastyczna. Czy w salach przedmiotowych są odpowiednie pomoce naukowe? Czy meble dostosowane są do wieku dzieci?
6
Czy szkoła organizuje festyny i zabawy? Czy angażuje się w lokalne inicjatywy?
7
Czy są kółka zainteresowań i zajęcia pozalekcyjne? Dobra szkoła powinna pomóc rozwijać dziecięce pasje.
8
Zastanów się również czy wolisz szkołę integracyjną czy zwykłą. Dzięki szkole integracyjnej Twoje dziecko nauczy się normalnie żyć i przyjaźnić z osobami chorymi i niepełnosprawnymi. Tego typu szkoły mają zapewnioną również lepszą opiekę medyczną.

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (2)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Karola
12.05.2012
Szukam w Warszawie dobrej podstawówki dla mojego syna, może być prywatna, ważne aby trzymała poziom i była przyjazna dla dziecka
Kinga
16.04.2012
Ważne aby szkoła była bezpiecznym drugim domem dziecka, w którym nauczy się tego czego nie nauczą go rodzice. Przyjazna atmosfera, dobry poziom, wiele atrakcyjnych zajęć sprawi, że dziecko rozwinie skrzydła- takiej szkoły życzyłabym sobie dla mojego malucha