Tutaj jesteś: Zdrowie > Zdrowie Rodzinne > Zdrowie i Medycyna > Jak pomóc osobie poszkodowanej podczas wypadku?

Jak pomóc osobie poszkodowanej podczas wypadku?

Stopień trudności: umiarkowane
, specjalista Tipy.pl
 1.5/5 (2 ocen)
Oceń 
Udostępnij
Umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest niezwykle ważna. Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, kiedy będzie musiał udzielić pomocy osobie poszkodowanej podczas wypadku. Nie wmawiaj sobie, że możesz takiej osobie tylko zaszkodzić. Bierne oczekiwanie na pomoc ratowników może źle się skończyć dla poszkodowanego. Poniżej znajdziesz kilka rodzajów sytuacji oraz radę jak pomóc poszkodowanemu.
1
Każdy wypadek jest inny i wymaga odmiennego postępowania. Zawsze jednak obowiązuje następujący schemat działania:
a)zabezpieczenie miejsca wypadku
b)szybka ocena sytuacji
c)wezwanie pogotowia ratunkowego

Gdy jesteś świadkiem wypadku - nie stój bezczynnie! Wykonaj trzy powyższe procedury, a następnie zajmij się poszkodowanym. Jeśli chory jest przytomny, zapytaj co się stało, jak się nazywa, gdzie czuje ból i dolegliwości, czy cierpi na jakąś chorobę, czy przyjmuje jakieś leki i kiedy ostatni raz coś zjadł lub wypił. Te informacje mogą okazać się przydatne dla ratowników medycznych. Następnie sprawdź, czy osoba poszkodowana nie krwawi, obserwuj również oddech i krążenie.
2
Jeśli masz do czynienia z uszkodzeniem głowy, szyi lub klatki piersiowej, koniecznie poinformuj o tym sanitariuszy, którzy przyjadą na miejsce wypadku. Zanim karetka przyjedzie, postaraj się zminimalizować ruchy osoby poszkodowanej. Następnie swoimi dłońmi przytrzymaj głowę poszkodowanego. Jeżeli jednak głowa jest silnie skręcona w którąś stronę, pod żadnym wypadkiem NIE RUSZAJ JEJ, bo wtedy można rzeczywiście pogorszyć sprawę. Pomagaj jednak poszkodowanej osobie pozostać w takiej pozycji, w jakiej się znajduje. Wszelkie gwałtowne zmiany pozycji poszkodowanego mogą zaszkodzić. Zaleca się również wykonać opatrunek unieruchamiający. Sprawdź przedtem uszkodzoną część ciała pod względem krążenia (czucie, ciepłota, kolor). Uszkodzoną część ciała należy unieruchomić tylko w przypadku, gdy chory ma być przeniesiony i jeśli unieruchomienie nie powoduje zwiększenia bólu. Generalna zasada przy uszkodzeniu mięśni, kości i stawów to unieruchomienie, ochłodzenie i uniesienie w górę. Uniesienie w górę poprawi krążenie w uszkodzonej części ciała, a ochłodzenie zapobiegnie obrzękowi.
3
Pamiętaj, że gdy zauważysz wypadek, to nie możesz przejść wobec niego obojętnie. Twoim obowiązkiem jest pomóc osobom poszkodowanym. Twoja bierność może kosztować kogoś życie. Wykorzystaj powyższe wskazówki i udzielaj pomocy, kiedy zajdzie taka potrzeba.
Jak wykonać rękoczyn Heimlicha?
Jak usunąć zapach wymiocin z łóżka?
Jak leczyć złamany nadgarstek?
Jak zabandażować łokieć?
 1.5/5 (2 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (0)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Każdy kierowca samochodu niestety prędzej czy później spotka się z nieprzyjemną sytuacją na drodze, w której będzie...
Jak wezwać pomoc drogową?
Każdy kierowca samochodu niestety prędzej czy później spotka się z nieprzyjemną...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.