Tutaj jesteś: Miłość, Przyjaźń i Rodzina > Małżeństwo > Małżeństwo i Alkoholizm > Jak żyć z mężem alkoholikiem?
Jak żyć z mężem alkoholikiem?

Jak żyć z mężem alkoholikiem?

Stopień trudności: trudne
, specjalista Tipy.pl
 2.3/5 (3 ocen)
Oceń 
Udostępnij
Życie z mężem alkoholikiem jest trudne, ponad siły wielu kobiet. Muszą one ciągle rozmyślać gdzie ich mąż się teraz znajduje, co robi, czy jest pijany, w jakim stanie wróci do domu. To ciągła katorga i życie w niepewności, ale z nadzieją, że kiedyś to się zmieni. Jeżeli znajdujesz się w takiej sytuacji, przeczytaj ten artykuł.
1
Porozmawiaj ze swoim mężem bardzo szczerze i dowiedz się z jakich powodów sięga on po alkohol. Co go do tego zmusza? Wiele osób bowiem sięga po alkohol, ponieważ nie radzą sobie w życiu. W ten sposób chcą one zapić smutki, zapomnieć chociaż do wytrzeźwienia o swoim nieudanym życiu. Wśród alkoholików znajdują się też tacy, którzy pili dla animuszu na imprezach i popadli w sidła nałogu. Bez spożycia alkoholu w ciągu dnia czują się źle, słabo. To oznaka, że organizm chorego przyzwyczaił się do codziennej porcji „procentów”. Ustalcie tą przyczynę i razem zdecydujcie się na leczenie. Zapisz męża do psychologa, bądź do klubu Anonimowych Alkoholików. Będąc we wspólnocie osób takich jak on, może poczuć się lepiej, pewniej. Poczucie przynależności do grupy pomaga ludziom uzależnionym.
2
Jeśli masz z mężem dzieci, to nigdy nie oczerniaj ojca przy dzieciach. Nie bądź stronnicza, dbaj tylko o bezpieczeństwo i zdrowie dzieci. Ocenę ojca zostaw swoim dzieciom. Nie próbuj zaburzać ich kontaktów (chyba, że grożą one zdrowiu lub życiu dzieci). Dzieci same powinny ocenić sytuację. Porozmawiaj z nimi o tym otwarcie, kiedy poczujesz, że są one na to gotowe. Na pewno boisz się o swoją rodzinę, ale nie zapominaj o więziach i komunikacji rodzinnej. Musicie radzić sobie razem, jako kochająca się wspólnota ze wsparciem.
Jak przeprosić kogoś na kim ci zależy?
Jak rozpoznać toksyczny związek?
Jak poznać, że mąż zdradza?
Jak nie dać sobą manipulować?
3
Jeśli Twój mąż już od kilkunastu lat jest alkoholikiem, bije Ciebie i dzieci, kradnie pieniądze na wódkę, a żadnej poprawy nie widać - nie przejmuj się jego losem. To na pewno będzie bardzo trudne, ale chyba najrozsądniejsze dla zachowania zdrowia psychicznego. Jeśli wybrał butelkę zamiast Ciebie, to jego wybór. Na pewno próbowałaś nie raz zabrać go na terapię (i na pewno chciałaś z nim tam chodzić, żeby czuł się raźniej), ale pomimo Twoich nalegań plany spaliły na panewce. To już nie jest człowiek, którego pokochałaś, ponieważ szkodzi Twoim dzieciom i Tobie. Jeśli mąż alkoholik używa wobec was przemocy, zrób obdukcję lekarską i załóż sprawę rozwodową w sądzie. Żeby żyć spokojnie i zdrowym tokiem, musisz odciąć się od tego toksycznego człowieka. Co innego, jeśli mąż rozumie problem i chce się leczyć, a co innego jeśli niszczy waszą rodzinę i cały Twój świat. Nie daj zniszczyć swojego życia i przyszłości dzieci. Weź wasz los w swoje ręce!
Przeczytaj teraz: Jak pomóc alkoholikowi?
 2.3/5 (3 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (1)

Nie będzie widoczny na stronie
 
topielica - 2013-05-09
Dodałabym jeszcze to iż każda kobieta która żyje z alkoholikiem powinna również szukac dla siebie wsparcia , ponieważ sama po prostu się wykończy.Tylko wsparcie i pomoc innych może pomóc w całej tej sytuacji.
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Wszyscy popełniają błędy.  Są one nieodłączną częścią naszego życia. Sposób radzenia sobie z błędami i wyciągania z...
Jak przeprosić kogoś na kim ci zależy?
Wszyscy popełniają błędy. Są one nieodłączną...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.