rozwój artystyczny

Jak rozwijać się pod względem artystycznym?
muszka - specjalista Tipy.pl

Wielu ludziom wydaje się, że nie mają zdolności artystycznych, bo nie potrafią rysować i malować - nic bardziej błędnego! Każdy z nas ma mniejsze lub większe poczucie piękna. Indywidualny sposób postrzegania świata sprzyja tworzeniu sztuki, jednak nie można tego robić w pośpiechu. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak rozbudzić w sobie zmysł artystyczny.
1
Po pierwsze przestań pędzić. Zatrzymaj się i przypatrz dokładnie rzeczom, które Cię otaczają. Na pewno nie dostrzegasz co najmniej 20% rzeczy, chociaż masz z nimi na co dzień do czynienia. Chodzisz codziennie tą samą drogą do pracy, ale nie zauważasz, że na rogu rośnie pięknie kwitnące drzewo, a kamienica obok pokryta jest pięknymi malowidłami. Przystań więc na chwilę. Pośpiech nie sprzyja sztuce. Patrząc na każdą rzecz zastanów się jakie może mieć pochodzenie, jak została wykonana albo jak Ty byś ją sam wykonał.
2
Ciekawym ćwiczeniem jest zależność przedmiotu od przestrzeni, w której się znajduje. Na przykład inny kontekst będą miały widły w ręku rolnika, a inny w ręku biblijnego diabła. Wszystko zależy od tego, gdzie umieścimy nasz główny temat dzieła. Tło w pewien sposób kreuje i wpływa na główną postać lub też przedmiot nadając jej drugie znaczenie lub też potęgując klasyczne założenia.
3
Nie daj się ograniczać i rób to na co masz ochotę. Możesz tworzyć nawet kompozycje przestrzenne z zawleczek od puszek. Możliwości są nieograniczone. Słynni dadaiści korzystali nawet z rzeczy codziennego użytku i podnosili je do rangi sztuki, ponieważ patrzyli na nie niestereotypowo. Wszystko zależy od Twojej koncepcji i zdolności. Jeśli pragniesz rysować, rysuj. Nie musisz mieć idealnych zdolności warsztatowych, aby przekazać emocje przez swój rysunek. Liczy się to, co przelejesz na swój twór. Nie staraj się udawać nikogo - po prostu bądź autentyczny i nie naśladuj nikogo. To na pewno zostanie bardziej docenione przed odbiorców, niż powielanie innych prac.
4
Poszukaj inspiracji w innych nurtach. Przejrzyj historię sztuki oraz jej rozwój (polecam książkę Barbary Osińskiej- „Sztuka i czas”. Składa się ona z dwóch części i doskonale obrazuje rozwój i przemiany kultury). Na pewno któryś z nurtów wyda Ci się interesujący. Możesz czerpać z niego inspirację lub też tworzyć zupełnie co innego, stanąć w opozycji i zabrać głos. Nie bój się wyzwań i realizuj swoje przemyślenia w swoich małych dziełach. Daj się ponieść procesowi twórczemu!

Powiązane porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

arimor
04.02.2013
Najłatwiej rozwiniesz się i zainspirujesz otaczając się innymi artystycznymi duszami i dając sobie dostęp do nauki nowych technik, dlatego jeśli chcesz się artstycznie rozwinąć, udaj się na kilkudniowy festiwal artystyczny- polecam coroczny Slot art festiwal, gdzie za niewielką opłatą możesz spędzić 5 dni uczestnicząc codziennie np. w warsztatach robienia biżuterii, gry na instrumentach, pisania wierszy, robienia papierowej wikliny, strzelania z łuku, ćwiczenia le parkour, strzelania z wiatrówki, robienia zdjęć camerą obscurą, robienia witraży... Wiele by wymieniać! Po warsztatach można udać się na koncerty, pokazy filmów albo na hebratkę do jednej z twórczych kawiarenek. Sam klimat artystycznego festiwalu udzieli ci się i zainspiruje! Chodż też na wernisaże, rozmawiaj ze spotkanymi tam artystami- na pewno opowiedzą Ci o niezwykłych projektach, nad którymi pracują i w ten sposób zainspirują do działania. Oglądaj filmy o życiu artystyów, np. "Frida"- od razu poczujesz chęć tworzenia!