pokrzywa

Jak zrobić gnojówkę z pokrzyw?

Berenika - specjalista Tipy.pl
Pokrzywa (Urtica) jest rośliną włóknodajną i stosowana była do produkcji tkanin od epoki brązu do początków dwudziestego wieku. Jej nazwa pochodzi od łacińskiego słowa urere, które oznacza płonąć. Nawiązuje to do włosków zawierających substancje parzące, które u pewnych gatunków są tak toksyczne, że mogą być przyczyną śmierci. Germanie poświęcili ją bogowi płodności, a Słowianie uznawali za roślinę magiczną i odpędzali nią złe duchy. Obecnie używana jest między innymi do produkcji sieci rybackich. Zapaleni wędkarze okładają jej liśćmi złowione ryby, aby nie utraciły świeżości. Przemysłowo wykorzystywana jest do produkcji zielonego barwnika dodawanego do środków spożywczych. Ceniona przez działkowiczów i ekologicznych rolników jako doskonały nawóz i środek ochrony roślin.
1
Gnojówka z pokrzywy - łatwa i szybka w przygotowaniu. Pocięte zielone części pokrzywy zalewa się wodą i pozostawia do przefermentowania (około 10 dni). Nie używamy metalowych pojemników. Do przygotowania gnojówki wybieramy rośliny, które jeszcze nie zakwitły. Pojemnik z gnojówką ustawiamy z dala od domu, czy altany, gdyż wydzielany zapach nie należy do przyjemnych. Wybieramy miejsce zacienione. Ustawienie gnojówki na słońcu bardzo przyspiesza i wzmaga proces fermentacji.
2
Rozcieńczoną gnojówką zasilamy warzywa, szczególnie pomidory, kapustę, seler, ogórki i kwiaty, zarówno te ogrodowe jak i domowe. Można ją także zastosować do podlewania krzewów, drzew owocowych i iglaków. Nie używamy gnojówki do zasilania grochu, fasoli, cebuli i czosnku.

Gnojówka z pokrzyw jest bardzo bogata w składniki mineralne, które są idealnie przyswajane przez rośliny. Zawiera dużo azotu, fosforu i potasu, a także wapnia, magnezu i żelaza.

Rozcieńczoną w proporcji 1:10 gnojówką po 5 dniach fermentacji możemy opryskać rośliny, aby uchronić je przed inwazją mszyc i przędziorków. Nawet jeśli spadnie deszcz, to taki oprysk zadziała jak nawożenie dolistne.
3
Nierozcieńczoną gnojówką polewamy pryzmę kompostową. Przyspiesza to rozkład materii organicznej i zwiększa zawartość składników mineralnych. Założenie kompostownika nie jest trudne, a daje nam na wiosnę spore oszczędności. Zamiast kupować ziemię w workach używa się własnego kompostu. Dodany do gleby zapewnia jej żyzność.
4
Ściółkowanie pokrzywą między rzędami roślin sprawia, że uprawa jest bardziej odporna na choroby. Zabieg ten również zwiększa plonowanie i przyspiesza tworzenie próchnicy w glebie. Zastosowanie pokrzywowej ściółki na rabacie ziołowej zwiększa zawartość olejków eterycznych w roślinach.
5
pokrzywa
Pokrzywa jest rośliną wskaźnikową, czyli ma wąski zakres tolerancji ekologicznej. Najchętniej rośnie w miejscach zasobnych w azot.
Strona 1 z 2

Powiązane porady

nornica
Stonoga murowa
mole odzieżowe

Podobne porady

Komentarze (2)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

janek.cz.
03.06.2013
Wypróbowane i to naprawdę dobry sposób ! Polecam.
kasiulek_1994
27.05.2013
Trzeba przekazać babci, w jej ogródku od groma pokrzyw...