złamana ręka

Jak przyśpieszyć zrastanie się kości?

KrystianKrystian - specjalista Tipy.pl
złamana ręka
1 z 9
Złamałeś rękę czy nogę? Musisz pogodzić się z faktem, że przez najbliższe kilka tygodni nie będziesz mógł uprawiać żadnych sportów, ani nawet spać w ulubionej pozycji. Chcąc, nie chcąc musisz zaprzyjaźnić się z gipsem. Zrastanie kości nie trwa niestety 3 dni, jednak istnieje kilka sposobów, aby troszkę przyspieszyć ten proces.
1
sposoby na zrastanie się kości - krok 1
Dieta bogata w białko, wapń i witaminę D

Wapń to mleko i produkty mleczne jak ser biały, maślanka, kefir. Białko to przede wszystkim mięso - około 2/3 białka, które teraz jest Ci tak potrzebne powinno pochodzić z produktów zwierzęcych. Jedz kurczaka, indyka, cielęcinę i chude mięso. Kilka razy w tygodniu jedz tłuste ryby morskie: śledzie, makrelę, szprotki. Są one bogate w witaminę D, która jest potrzebna do mineralizacji kości oraz wspomaga przyswajanie wapnia i fosforu.

2
sposoby na zrastanie się kości - krok 2
Unikaj szpinaku, kawy, herbaty

Nie jedz natomiast zbyt dużo wędlin, serów żółtych, pleśniowych czy topionych. Zawarty w nich fosfor obniża ilość wapnia w organizmie. Nie jedz szpinaku czy szczawiu oraz - jeśli to możliwe - zrezygnuj z mocnej kawy czy herbaty (szczawiany powodują nieprzyswajanie wapnia). Pieczywo razowe jest zdrowe, ale po złamaniu lepiej jedz biały chleb. Unikaj warzyw strączkowych.

3
sposoby na zrastanie się kości - krok 3
Suplementy

Możesz dostarczyć wszystkie potrzebne składniki mineralne do odbudowy kości zażywając odpowiednie suplementy. Oczywiście nie zastąpią one całkowicie odpowiedniej diety. Na rynku jest kilka preparatów na zrastanie się kości, np. Mumio Shilajit (do kupienia tutaj), który wzmacnia kruche, słabe kości i pomaga w ich odbudowie.

4
sposoby na zrastanie się kości - krok 4
Magnetronic

Nie musisz czekać aż do ściągnięcia gipsu, aby zacząć chodzić na rehabilitację. Poproś swojego lekarza, aby przepisał Ci Magnetronic. Zabieg ten można z powodzeniem wykonywać przez gips. Oczywiście lekarz tak czy inaczej Ci go przepisze, jednak im szybciej, tym lepiej. Magnetronic przyśpiesza zrost kostny i procesy regeneracyjne. Wpływa on również na poprawę odżywienia tkanek, stymuluje odnowę kolagenu, poprawia krążenie obwodowe, działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie oraz rozluźniająco.

5
sposoby na zrastanie się kości - krok 5
Laser

Możesz poprosić również o laser, ale pod warunkiem, że złamanie nie było z przemieszczeniem. Laser wykonuje się bezpośrednio na skórze, zatem trzeba wyciąć otwór w gipsie. Jeśli masz do czynienia ze złamaniem z przemieszczeniem, otwór mógłby spowodować przesunięcie się kości. Laser tak jak Magnetronic przyśpiesza zrost kości.

6
sposoby na zrastanie się kości - krok 6
Masaż kontralateralny

Masaż ten polega na masowaniu kończyny zdrowej. Stosuje się go wówczas gdy nie można masować kończyny chorej, np. z powodu gipsu. Masowanie kończyny zdrowej powoduje równoczesną aktywizację przepływu krwi oraz bodźców nerwowych w kończynie chorej za pośrednictwem skrzyżowań naczynioruchowych odruchów fizjologicznych. Masaż kontralateralny łączy się z ćwiczeniami kontralateralnymi, które należą do ćwiczeń synergistycznych.

7
sposoby na zrastanie się kości - krok 7
Borowina (po ściągnięciu gipsu)

Po ściągnięciu gipsu zalecana jest kuracja borowinowa na stany bólowe. Kuracje takie są na ogół drogie i dostępne w niewielu miejscach - zazwyczaj SPA. Wystarczy jednak maść borowinowa, którą można kupić w aptece lub sklepach internetowych. Substancje zawarte w borowinie (kwasy huminowe, białka, enzymy, estrogeny i związki bituminowe) pomagają w regeneracji uszkodzonych tkanek, zwiększają ich ukrwienie oraz uaktywniają reakcje, które powodują wzrost metabolizmu komórkowego.

8
sposoby na zrastanie się kości - krok 8
Akupunktura (po ściągnięciu gipsu)

Akupunktura powoduje szybsze zrastanie się kości poprzez doprowadzenie energii do miejsca złamania - pozwala utrzymać w tym miejscu ogół normalnych procesów i to na odpowiednim poziomie. Wszystko to prowadzi do szybszego wyleczenia.

Strona 1 z 9

Komentarze (30)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

stanisław
23.11.2019
przyspieszenie gojenia złamań kości opracowaliśmy w 1984 r ,,,,,,,,,dieta bogata w substancje i witaminy,, ( warzywa ,owoce) + masaż i ćwiczenia uzupełniane ziołami ,,,, pionizacja 42 dnia -50 dnia samodzielne chodzenie ,,,,regeneracja bezwładów centralnych 23 dni ,,,,,,,,,,,,
witek
09.05.2019
Terapia osoczem bogatopłytkowym. To chyba najskuteczniejsze, co można sobie sprawić, kiedy chce się przyspieszyć zrastanie kości. Naprawdę.
Andy
09.05.2019
Ja korzystałem z terapii komórkami macierzystymi. Taka nowa technologia, bardzo skuteczna. Polecam
Daniel
11.04.2019
Po ugotowaniu jajka, zjedz środek, zdejmij ze skorupki białą osłonkę. ze skorupki zrób proszek i popij herbata po malej łyżeczce dziennie przez miesiąc, zobaczysz, jak przyspieszy restrukturyzacja kości, jajka od kur wiejskich na wolnym wybiegu
Halinka75
16.02.2019
Moja znajoma złamała sobie kość udową w domu. Była na operacji, ma śruby, jakieś pręty w nodze.
Chyba, po dwóch miesiącach albo i krócej była na kontroli, lekarz powiedział, że nic się nie zrosło.
Jak można przyśpieszyć zrost kości udowej? przypominam, że znajoma ma 75 lat?
Aneta
26.11.2018
Witamina D w dużych ilościach. Polecam dodatkowo suplementy.
KANTARES
25.11.2018
Ser żółty nie? Ma mnóstwo wapnia!
Sławek
01.11.2018
Mam pytanie, trzy tygodnie temu złamałem nogę kości podudzia, obecnie jest dwa tygodnie od operacji, noga bardzo boli, jak zmniejszyć odczucie bólu? Interesują mnie środki poza farmaceutyczne, gdyż takie już przyjmuje. Dziękuję za odpowiedź.
Adriana
26.10.2018
Mama miała złamanie jakiś czas temu i nie zrastało się jej. Lekarz zaproponował rehabilitację. Mama chodziła na zabiegi, tam miała pole magnetyczne i jonoforezę z czymś.
alberta
18.09.2018
mnie też bardzo pomogło pole i zabiegi po zrośnięciu się kości na mięśniach i ścięgnach