Rośliny, Kwiaty i Zioła
- Inne zwierzęta
- Owady
- Gady, Gryzonie i Małe Zwierzęta Domowe
- Rybki
- Zwierzęta Egzotyczne
- Koty
- Konie
- Psy
- Ptaki
- Budowa i Przebudowa Domów
- Ogrody
- Wnętrza
- Bezpieczeństwo w Domu
- Meble
- AGD i Urządzenia Domowe
- Naprawy Domowe i Remonty
- Sprzątanie
- Architektura Ogrodu

Jak pielęgnować hoje różową?
axima - specjalista Tipy.pl
Jest to bardzo dekoracyjna roślina, a dzięki temu, że jej ulistnienie jest mięsiste i ciemnozielone, wygląda atrakcyjnie w każdym domu. W lecie roślina pokrywa się kwiatostanami w kształcie gwiazdek o egzotycznym zapachu. Hoja różowa zdobi pomieszczenie, w którym się znajduje przez cały rok.
1
Roślina toleruje ciasną doniczkę, przesadza się ją co trzy lata, a co roku należy zmieniać górną warstwę ziemi. Doniczkę z rośliną należy postawić w miejscu dobrze oświetlonym. Hoje podlewamy zawsze miękką wodą, w okresie letnim raz na tydzień, a w zimie raz na dwa tygodnie. Należy też roślinę zraszać, ale wówczas należy pamiętać, aby osłonić kwiaty. Doniczkę z rośliną można postawić też na podstawce wypełnionej wilgotnymi kamykami. Jak każdą roślinę, tak i hoję różową należy dokarmiać. Wykonujemy to raz na dwa tygodnie, płynnym nawozem do kwiatów kwitnących, ale w stężeniu słabszym niż w opisie zamieszczonym na opakowaniu.
2
Zakurzoną roślinę wycieramy wilgotną szmatką. Nabłyszczacz możemy stosować, ale bardzo rzadko, pamiętając jednocześnie, że podczas tej czynności należy osłonić kwiaty. Aby roślina pięknie się prezentowała, możemy do doniczki przymocować pręt i puścić po nim pęd rośliny. Wierzchołek rośliny będzie się owijał wokół pręta. Dobrze pielęgnowana hoja ma piękne ciemnozielone liście, a w lecie zakwita urokliwymi kwiatostanami w kształcie gwiazdek. Jest ozdobą każdego pomieszczenia, w którym się znajduje.
3
Jak każdą inną roślinę, tak i tą atakują choroby. Gdy zauważymy na liściach kłaczki waty jest to oznaką, że roślinę zaatakowały wełnowce. Usuwamy je za pomocą płatka kosmetycznego lekko zwilżonego w denaturacie. Można też usunąć je za pomocą odpowiedniego preparatu, stosując się ściśle do wskazań producenta zamieszczonych na opakowaniu. Często też na liściach można zauważyć tarczniki. Rozpoznasz je po charakterystycznym lepkim spodzie, na którym znajdują się brązowe tarczki. Aby je usunąć, zwilż tampon denaturatem i delikatnie wytrzyj liście, możesz też liście opryskać odpowiednim roztworem stosując się do zaleceń producenta. Gdy zauważymy, że piękne liście zaczynają więdnąć, żółkną i gniją, to jest to oznaką nadmiaru wody. Sprawdź, czy roślina ma dobry drenaż i zacznij podlewać dopiero, gdy wierzchnia warstwa ziemi obeschnie.
4
Pojawiające się na liściach brązowe plamy są oznaką poparzenia, przenieś roślinę w miejsce o świetle pełnym, ale rozproszonym. Jeżeli w pomieszczeniu, w którym znajduje się roślina jest powietrze suche i gorące, to wówczas liście rośliny zaczną się zwijać i zasychać. Zacznij zraszać roślinę, a w pomieszczeniu utrzymuj temperaturę do 25 stopni Celsjusza. Aby roślina obficie kwitła, musimy pamiętać o jej dokarmianiu. Brak lub za słabe dokarmianie powoduje, że liście rosną, ale na roślinie nie pojawiają się kwiatostany. Dobrze pielęgnowana roślina odwdzięczy się nam dużą ilością kwiatostanów w kształcie gwiazdek, będzie ozdobą każdego pomieszczenia.
?
Wskazówki
* Po kwitnieniu nie usuwaj krótkopędów kwiatostanowych, gdyż często na nich zawiązują się nowe kwiaty.
* Gdy zawiążą się pąki, nie przestawiaj rośliny, może to spowodować ich opadanie.