Skalniak

Jak zrobić skalniak w ogrodzie?

Skalniak to część górskiego krajobrazu, którą wkomponowujemy w całość ogrodu. Odpowiednio zaprojektowany może znacznie urozmaicić i ozdobić naszą działkę. Stanowi bardzo dobre rozwiązanie dla zapracowanych osób, które nie mają czasu na co dzień, by zajmować się ogrodem. Rośliny, które sadzimy w skalniku są odporne (susza i wysoka temperatura nie przeszkadzają im), mało wymagające (wybierają je możemy zaoszczędzić na czasie) i dodatkowo bardzo efektowne. Jak możemy zrobić nasz własny skalniak, oryginalnie ozdabiając ogród?
1
Skalniak w ogrodzie
Na początku powinniśmy wybrać odpowiednie miejsce. Większość roślin lubi dobrze nasłonecznione miejsca, dlatego najlepiej usytuować go we wschodniej lub południowo – wschodniej części ogrodu. Unikajmy robienia skalniaka w północnej części lub pod dużymi drzewami rzucającymi cień. Ewentualnie możemy go umieścić obok murku lub płotku. Wielkość uzależnijmy od predyspozycji naszego ogrodu; jeśli jest mały nie przesadzajmy z wielością skalniaka. Kiedy wybierzemy już miejsce, obrysujmy lub zaznaczmy kształt skalniaka - mogą mieć różną formę, w zależności od naszych upodobań, możemy skomponować bardzo naturalną skarpę lub popularny ostatnio skalniak tarasowy (wtedy rośliny sadzone są schodkowo, na schodkach uformowanych przez duże kamienie). Następnie powinniśmy usunąć z tego miejsca wszelkie chwasty oraz trawę.
2
Kiedy wyczyścimy miejsca na skalniaka należy obłożyć go dokoła kamieniami (różne materiały skalne, np. piaskowiec, granit czy skały wulkaniczne, możemy nabyć w sklepach ogrodniczych). Doskonale z nimi współgra drewno. Możemy więc pomyśleć o urozmaiceniu w postaci kawałków belek lub podkładek klejowych.
3
Następnie na podłożu należy ułożyć około trzydziestocentymetrową warstwę żwirku. Potem powinniśmy na żwir nałożyć piętnastocentymetrową warstwę przepuszczalnej ziemi (ogrodnicy polecają ziemię o pH 6,5 – 8). W przypadku, gdy podłoże jest zbyt gliniaste, ciężkie należy dodać piasku lub żwirku w proporcjach 3:1. Kolejno układamy kamienie różnej wielkości w środku, by wyglądały naturalnie i efektownie.
4
Potem musimy odczekać kilka dni, aby kamienie i ziemia osiadły. Wówczas możemy zasadzić wcześniej dobrane rośliny. Warto zdecydować się na posadzenie iglaków, np. kosodrzewina karłowata, choina kanadyjska lub jałowiec łuskowaty – utrzymują zieleń przez cały rok. Byliny sadzimy w grupach, tak by zajmowały większe powierzchnie. Dobierzmy je również pod względem kolorystycznym. Niewątpliwie, skalniak wymaga trochę cierpliwości i czasu na początku, ale efekt jest zaskakujący.
Strona 1 z 2

Powiązane porady

oczko wodne
spirala ziołowa
skalniak

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie